Zomerseizoen begint 21 zeeland Huiler Jerommeke naar zeehondencrèche Natuurcompensatiegebied WiïSSBEM maandag Twee processen-verbaal en een fors aantal waarschuwingen zijn het resultaat van de eerste surveillance van dit zomerseizoen rond en in het Veerse Meer. Ju 1 maandag 27 juni 2011 door Wim Hofman H8S5&8SBHRS$3iS8BSi CONTROLES ROND VEERSE MEER Onlangs werd de verre kijker van Hans War ren te koop aangebo den. Hij was een vogel liefhebber, wist veel van vogels en schreef er ook over. Hij was denk ik, erg treurig toen hij in zijn prozabundel Demetrios (1976) over het Sloe het volgende schreef: „De zeehonden en de bruinvissen zijn weg. Waar dui zenden vogels nestelden en zeld zame planten groeiden verrezen een kerncentrale, ontzaglijke fa brieken van Hoechst, Péchiney en Total, werden havens gegraven, en de plaats waar mijn geboorte huis heeft gestaan is er niet meer, hoe raar het ook klinken mag dat is gewoon verdwenen bij een dijk verzwaring." In Zeeland speelt nog altijd het zelfde dilemma: sommigen wil len steeds meer moderne bedrij vigheid, liefst precies zoals die in de nabije omgeving: Rotterdam, Antwerpen, Zeebrugge, anderen zouden he.t liefst zien dat Zeeland een provincie zou blijven met een beroemde mossel- en oesterteelt, visserij, moderne, niet al te groot schalige tuin- en landbouw, een rustig soort toerisme, vogels, plan ten. Er is ook wel geopperd dat Zeeland eigenlijk iets van een na tuurpark zou moeten hebben en voor dat idee was, en is volgens mij, nog steeds veel te zeggen, al besef ik dat er haast geen weg te rug is. Er waren ooit de Delta boys, die in de tijd dat Warren zijn ongenoegen noteerde, droom den van het Sloe als industriege bied en nog een Sloe met zeer veel, bij voorkeur zware industrie en met ten minste vijf van die kerninstallaties. Waarschijnlijk zijn er nog altijd van die dromers. Maar misschien zou het toch mooi zijn als Zeeland voor de hon derdduizenden mensen van de metropool die in toenemende ma te rond ons aan het groeien is, een gebied zou worden dat met zijn landschap, vriendelijke men sen, zuivere water, flora, fauna en frisse zeelucht een verademing zou zijn. Een streek dus die in fei te onmisbaar is en zeker in de na bije toekomst van wezenlijk be lang en onschatbare waarde. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118-43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162,4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145,4530 AC Temeuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie, Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088-0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over aboririeevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 -17.00 uur Zaterdag: 08.00 -12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van dé betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 25,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 71,95 (acceptgiro €74,95) Jaar €274,95 (acceptgiro €277,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt yan abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl in wBSm Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 71,95 per kwartaal (nam) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 74,95 per kwartaal inam) ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P6) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening nry/i s De PZC gaal zorgvuldig om met persoonsgegevens. In iet colofon treft 11 nadere Informatie aan. door Edith Ramakers Het leek zo'n rustig avondje te worden voor de bijzon dere opsporingsambtena ren (boa's), politieagent en de toe zichthouder van het Veerse Meer. Maar bij de Piet in Arnemuiden stuiten ze zaterdagavond laat plots op woonwagenbewoners met cam pers en een caravan die niet blij waren dat ze ontdekt waren én een groep Duitsers die hun vuur moesten doven. 20.00 uur: Zaterdagavond. De eer ste surveillance van het zomersei zoen begint rond en op het Veerse Meer. „We controleren op vanda lisme en alle andere illegale acti- vteiten", vat vrijwillige politieman Nico Nagelkerke de werkzaamhe den samen. Henny van Hertum (van de ge meente Veere) en Ruud Goovers (namens Rijkswaterstaat) vertrek ken met schipper Berry van Goudswaard naar de eilandjes op het Veerse Meer. De 'landploeg' met Nico Nagelkerke en Peter van Zalen, boa van Waterschap Schel- destromen, gaan richting Veerse Dam. Ik stap ook in. 20.30 uur: Geen camper te zien op de Veersedam. 20.45 uur: Op Noord-Beveland, bij de Schotsmanweg staat een camper. „Even vragen of ze weten dat zij hier niet mogen overnach ten", zegt Peter. Het is een Duits echtpaar. De man antwoordt dat hij hier al 20 jaar komt. „We we ten hoe het hoort en vertrekken zo naar een minicamping." 21.50 uur: We gaan verder rich ting Kamperland. „Wat doet die auto daar helemaal alleen?", zegt Nico. „Even poolshoogte nemen." Aan de waterrand staat een donke re BMW. In de deuropening zit een vrouw, zij leest een boek. Haar hond wandelt rond. „Goedenavond, mag ik vragen wat u hier doet", zegt Peter. „Even tijd voor mezelf.", zegt ze. „En die hond, moet die niet aan de lijn?", vraagt Nico zich later in de auto af „Die hond is daar niemand tot Woonwagenbewoners ontmoeten elkaar op De Piet, maar ze moeten voor last", zegt Peter. „Regel is regel", vindt Nico en rijdt terug naar het blauwe bord van het Waterschap 'waarop staat dat het advies is om honden aan te lijnen'. 21.05 uur: Een blauwe auto staat verscholen in een inham. „Een vrijend paartje? Die zullen we maar niet storen." Nico geeft het kenteken door aan de meldkamer: direct daarop krijgt hij bericht dat het om een inwoner uit Veere gaat, die 'niets op zijn kerfstok heeft'. De surveillance gaat verder. 21.15 uur: Bij het oude haventje van Geersdijk zitten nogal eens mensen te vissen zonder papie ren. Laatst nog een groep Oekraï- ners. Vissen zonder vergunning kost toch zo'n 150 euro. Er is dit keer niemand te zien. Verderop stappen we uit om naar het strandje van Kortgene te lo pen. „De jeugd van Kortgene groept hier vaak samen. Een mooi plekje, waar nogal eens vuurtje ge stookt wordt. En dat mag niet als het een kampvuur is, dat op de grond is aangemaakt." Bij het strandje heerst een serene rust. We gaan verder richting Woip- haartsdijk en de Piet. 21.45 uur: „Nee, het wordt niets vanavond." Nico had het mis. In TERNEUZEN - De huiler (jonge zee hond) die vrijdagnamiddag in de zeewaterinlaat van Dow Benelux belandde, is zaterdagmorgen vroeg gered. Het ongeveer acht dagen oude dier tje is door het Rope-rescueteam Jerommeke gedoopt en overge bracht naar de zeehondencrèche Pieterburen. Als Jerommeke is aan gesterkt, keert hij terug naar Zeeuwse wateren. De huiler zeehond werd vrijdag omstreeks kwart voor vijf waarge nomen in de betonnen bak van het koelwatersysteem van de kra kers van Dow. Een speciaal red dingsteam ('Rope-rescueteam') van brandweerlieden en politie mensen aangevuld met Dow-per- soneel en een Zeeuwse medewer ker van zeehondencrèche Pieterbu ren probeerde het beestje op het droge te krijgen. Door snel opko mend tijd lukte dat in eerste in stantie niet. Ondanks de vervaardi ging van een 'eilandje' van piepschuim, kregen de redders hem niet te pakken. Nadat het laag water werd, lukte het zaterdagmor gen om kwart over vier wel. Hoe wel Jerommeke behoorlijk uitge put was, gaat het goed met het dier. TVvee huilers die eerder dit voorjaar in problemen kwamen, brachten het er niet levend vanaf ONTPOLDEREN Alles over al dan niet ontpolderen en waar dat zou moeten gebeuren vindt u op: www.pzc.nl/ontpolderen EN VERDER Sportredacteur Rudy Boogert belicht elke dag de Zeeuwse voetbalwereld in cijfers: www.pzc.nl/rudestats STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 2