wonen SS Op eigen benen in prachtig Colombia WHAT DESIGN IwwWV CAN DO! Wingerd Vissenvilla Zaterdag 25 juni 2011 wonen@wegener.nl 024-3650509 Waren ontwerpers als Philippe Starck, Alessi en Karim Rashid tot voor kort de verafgode popsterren van de massaproductie, nu moet je met meer komen dan weer een nieuwe stoel. Maar hoe dan precies? De ontwerpwereld is in verwarring. door Renske Schriemer Emigreren is een ingrijpende keuze. Familie, werk, cultuur: de emigrant laat veel achter. Maar hij verwacht ook veel terug te krijgen, bijvoorbeeld het huis van zijn dromen. door Jan van Mullem Je heet Bertram, maar in Colombia noem je je Erik. Voor wie ben je op de vlucht? Bertram Rupert: „Nou, voor nie mand hoor. Het is heel simpel. Als- ik me in Colombia aan mensen voorstel als Bertram, kijken ze me heel verbaasd aan. Die naam snap- ze echt niet; ze struikelen er- 'Erik' klinkt veel internationa len En het is mijn tweede naam, dus zo vergezocht is het niet." Gelukkig. Ik dacht: Colombia-drugs- ontvoeringen-guerilla's... Waar houdt Bertram, alias Erik, zich mee bezig? „Zuiver eervolle zaken, haha. Maar het is begrijpelijk dat je het zegt. Veel mensen associëren Colombia nog altijd met dat soort negatieve dingen. Natuurlijk heb je ook hier armoede en criminaliteit. Maar het is behoorlijk beter geworden, veiliger. Goed, er zijn een paar plekken waarvan je kunt zeggen dat het verstandiger is daar niet te komen. Dat zijn gebieden waar conflicten spelen, waar regerings troepen en privélegers strijden om macht. Maar die delen zijn er nog maar heel weinig. Ze zijn niet be kend bij de toerist, vaak niet eens bij de Colombiaan zelf Je moet echt iets heel raars doen om in een conflictgebied terecht te ko men. Anderzijds is het natuurlijk ook zo dat elk land minder fraaie kanten heeft. Ik kan me in Neder land ook plekken voorstellen die je als toerist beter kunt mijden." Hoe heb jij de Colombianen dan leren kennen? „Als aardige, zeer gastvrije, inspire- Natuurlijk kun je een gewone vis senkom voor je goudvis kopen. Zolang die groot genoeg is en er niet te veel 'bewoners' zijn, gaat dat prima. Wordt het een beetje té gezellig in de kom, dan heeft de vissenspeciaalzaak een alterna tief in de vorm van aquaria. Die heb je van klein tot groot. Voor 99 procent van de aquariahou- ders is daarmee in de behoefte voorzien. Maar er zijn altijd uit zonderingen, mensen die méér willen: béter, anders, exclusiever. Die worden op hun wenken be diend door Karl-Oskar Ankar- berg. Hij heeft een heuse vissen villa - Archiquarium - ontwor pen die 'in elk interieur past'. Het aquarium met panoramisch uitzicht is gemaakt van Corian en grenen. Weinig tijd om de vis sen te verzorgen? Geen nood: Ak- varie-Leasing verhuurt en onder houdt deze vissenvilla's ook. www.karloskar.net Kleine foto's: Links: Globe van Studio Job met Swarovski-kristal. Rechts: De bekende Gispenstoel nr. 405. foto's PR Trendwatcher Lidewij Edelkoort spreekt op het congres What design can do! Grote foto: J k vind het meestal niet erg Het mooist vind ik de geluids- V* jaR j j wallen die begroeid zijn met wilde wingerd. Vroeger zag je deze klimplant nog tegen de ge- f. Jamf. Sfefajk \j vel van een huis, maar dat ge- bruis is uit de mode. Vaak wordt gezegd dat begroeiing Parthenocissus henryana. met wingerd de voegen aantast. foto RvdK De plant zou kalk aan de mor tel onttrekken. Dat is onzin. Voor het maken van de zuig- napjes waarmee wingerd zich aan de muur hecht, produ ceert de plant zelfs kalk. Hij voegt toe, in plaats van weg te halen. Wel is het zo dat wingerd zich hecht aan kozijnen en daarom in toom moet worden gehouden. In het buitenland denkt met anders over wilde wingerd. Vooral in Frankrijk zie je nog huizen die ermee zijn be kleed. En in Amerika is de plant in steden zo populair, dat hij daar Boston Ivy heet. Maar zelfs al u geen wingerd te gen uw huismuren wilt, kan de plant toch in de tuin worden toegepast. Want wingerd groeit net zo goed op het horizontale als op het verticale vlak. En een effectievere bodembedekker kan ik niet bedenken. Ook kun je wingerd in bomen la ten klimmen of als lianen van boom tot boom la ten hangen, want een volwassen wingerd kan met gemak 30 meter hoog worden. Een leuke toepas ing is wingerd als haag, waarvoor wel eerst een raamwerk tot steun moet worden aangebracht. Wingerd kleurt in het najaar vlammend rood tot wijnrood, dat hangt van de variëteit af. Na de eer ste serieuze nachtvorst valt het blad af; de blad steeltjes blijven nog een paar dagen vastzitten. Er zijn wingerds met groot blad, zo'n 25 centime ter, waarvan Partenotissus tricuspidata 'Veitch Bos koop' de bekendste is. Voor donkere hoeken is er een goudbladige wingerd. Deze 'Fenway Park' is vooral in de schaduw effectief. In de zon verbrandt het blad en wordt het bruin in plaats van geel. Naast Partenotissus tricuspidata, de gewone wilde wingerd, zijn er andere soorten. De meeste zie je alleen in botani sche collecties, maar er zijn er een paar die ook in de tuin worden toegepast. Mijn favoriet is Parthenocissus henryana, een zwakgroeiende soort met klein, handvormig blad. Het blad is in het voorjaar leverkleurig. In de loop van het sei zoen wordt het groener, maar het blijft interessant om naar te kijken. En om aan te voelen; het is fluweelzacht. Parthenocissus henryana wordt 3 a 4 meter hoog. Een derde soort is de vijfbladige wingerd, Parthenocissus quinquefolia, een wingerd die ik niet tegen de muur van mijn huis wil planten. De plant is zo'n krachtige klimmer die met gemak 30 meter haalt. In het najaar zit de plant vol trosjes blauwzwarte bessen. Vogels zijn er dol op. Dit is de laatste rubriek van Romke van de Kaa vóór de zomer vakantie. In september pakken we de draad weer op.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 94