Bloemenweelde op het balkon WHAT DESIGN CAN DO! FOR AVANT GARDE Beroering over rol ontwerper 26 en 27 binnen buiten m J iBSÉils Bloempot lAWWV Ép!|iSfË:: 1 zaterdag 25 juni 2011 Zelfs het kleinste plekje verdient zomerse bloemenweelde. Laat je inspireren door de laatste trends voor op het balkon en het (dak)terras. door Suzanne Dijkstra Ook op het balkon willen we lek ker buiten kunnen zitten. Alleen past een comfortabele tuinstoel in veel gevallen niet op het vaak klein bemeten balkon. Voor de hand ligt de keuze voor een bistro setje. Ziet er leuk en lekker Frans idyllisch uit, maar na een kwartier tje zijn je rug en zitvlak niet meer wat ze waren. Alternatief: een com fortabele zitplaats. Bijvoorbeeld een zitzak van Fatboy; die is er sinds kort ook met een weersbe- stendige hoes. Ikea heeft jaarlijks een assortiment kleine bankjes en stoelen voor op het balkon. Vaak voorzien van fijne kussens. Ook in tuincentra zijn kleine meubels voor buiten te vinden. Gebruik eventueel een opbergbank om los se spullen op het balkon op te ber gen. Die bank kan bovendien ge bruikt worden als extra zitplaats of bijzettafel. Vergeet ook niet het bal kon te decoreren met een paar leu ke kussens, een tuinschilderij en wat gezellige kaarsen of lampjes. Bijvoorbeeld de bloempot met lamp van Elho, de draagbare lam pen van Bloom of de Edison Petit van Fatboy. www.fatboy.nl www.ikea.nl foto's PR Haal wat Spaans temperament in huis. Dit jaar zijn mediterrane planten een trend. Bijvoorbeeld de Spaanse margriet of de imposante bougainvillea of solanum. Is het balkon schaduwrijk, dan doen zo- merbloeiers als de fuchsia, de gera nium en de begonia het prima. Evenals het vlijtig liesje. Dit is de balkonplant van het jaar. Hij bloeit ruim een halfjaar onvermoeibaar door. De tibouchina met zijn paars blauwe bloemen en fluweelzachte bladeren is uitgeroepen tot 'terras- plant van 2011'. Hij is verkrijgbaar als struikje op stam en bloeit van juni tot oktober. Het is een kuip- plant, dus ook prima geschikt op een wat kleiner terras, een patio of een balkon. Of kies eens voor een verrassende plant, zoals de calla. Dit is eigenlijk een kamerplant, maar hij voelt zich ook thuis op het balkon. Dat geldt ook voor de betulia, het hippe zusje van de be gonia. Deze plant heeft ontelbaar veel bloemetjes. Mooi zijn ook de op pot gekweekte zomerbollen. Vooral de agapanthus steelt de show met zijn romantische uitstra ling. Een leuk cadeau voor balkon- bezitters is een geluksklaver in een potje. Is er nog wat plaats over, ver geet dan niet een bak met kruiden plantjes neer te zetten. Het is leuk en handig om tijdens het koken kruiden van eigen balkon te ge bruiken. www.ikenmijnplant.nl www.verrassendbuiten.nl www.bloembollencentrum.nl Vooral voor gebruik op het balkon is het belangrijk te letten op het ge wicht van bloembakken en pot ten. Het materiaal moet immers naar boven. Tegenwoordig zijn er allerlei stijlvolle lichtgewicht kunst stof en clayfibre (een combinatie van natuurlijke materialen en fi ber) bloempotten. Of kie's voor ver grijsd rotan. Vul de pot met een laag kleikorrels of piepschuim en stort daarop de potgrond. Zet even tueel een schotel onder de pot, zo dat het water niet doorlekt naar de benedenburen. Handig op het bal kon zijn de potten van Elho die over de reling gezet kunnen wor den. Corsica Flower Bridge heten ze. Ze zijn verkrijgbaar in tal van vrolijke kleuren. Daarnaast heeft Elho allerlei ophangsystemen voor bloempotten op het balkon en kunststof potten met een bijpas sende schaal eronder. Gezellig op het balkon is ook de bloempot met licht, bijvoorbeeld van het merk Bloom (www.bloomhol- land.nl). Of verzin grappige alter natieven waarin plantjes passen, zoals een fietsmand of een paar klompen. AMw'mnl Nadeel van een balkon, is dat de lanten niet in de volle grond kun nen staan. Daarom hebben ze meer verzorging nodig. Zet de planten in goede potgrond en ge bruik regelmatig vloeibare voe ling, speciaal voor zomerbloeiers. lovendien hebben planten op een balkon door de invloed van wind :n zon meer water nodig. Zorg er voor dat de planten dagelijks te drinken krijgen. Geef liefst water s ochtends voordat de zon schijnt )f's avonds. Laat geen water in de bloempot staan, maar zorg ook at de planten niet uitdrogen. Han dig zijn de schalen van Ter Steege en de bloempotten van Techno- olant. Ze hebben een slim draina gesysteem. In een reservoir blijft wat water staan, zodat de planten Itijd water krijgen. Stroomt het re servoir te vol, dan stroomt het overtollige water vanzelf uit de >ot. Kinderen vinden het leuk om te helpen met water geven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 93