81 buitenland Kroatië mag pas bij EU na hervormingen Vrouw veroordeeld voor genocide TOETREDING Mensenrechten staan centraal Keizerspinguïn onder het mes Spanje en Frankrijk halen troepen terug Doden bij massale Syrische protesten Huis VS keurt resolutie Libië af Tanzania ziet af van weg door Serengeti VN onderzoeken mensenrechten Jemen 'Gsm linkt Bin Laden met dienst Pakistan' zaterdag 25 juni 2011 Europese Unie houdt Kroatië in de gaten, ais het land niet voldoende aanpassingen doet mag het niet toetreden. Premier Kroatië: proces nu on omkeerbaar. EU-lidstaten mogen in extre me gevallen grens sluiten. door onze correspondent Hans de Bruijn BRUSSEL - Kroatië mag in 2013 lid worden van de Europese Unie, maar het moet meer doen op het gebied van mensenrechten en her vorming van de rechtsstaat voor dat het licht definitief op groen gaat. Dat hebben de EU-regerings- leiders gisteren besloten. De komende twee jaar zal Kroatië nauwlettend in de gaten worden gehouden en kan ingegrepen wor den als het de verkeerde kant op dreigt te gaan. In het uiterste geval kan de toetreding alsnog worden tegengehouden. Premier Mark Rutte was tevreden met deze afspraak, waar vooral Ne derland op aangedrongen heeft. „We moeten zeker weten dat Kroa tië aan de hoogste standaarden vol doet voordat het lid wordt", zei hij na de EU-top. „We hebben onze les geleerd, dat je niet te snel lan den moet toelaten die er niet klaar voor zijn", verwees hij naar de pro blemen die na hun toetreding in 2007 met Roemenië en Bulgarije zijn ontstaan over het gebrek aan justitiële hervormingen. Maar de Kroatische premier Ja- dranka Kosor zei dat het proces nu 'onomkeerbaar' is. „Dit is een his torisch moment. Het voelt als thuiskomen." De parlementen van de EU-lidsta- ten moeten de toetreding van Kroatië ratificeren, een proces dat ongeveer twee jaar gaat duren. De EU-leiders besloten ook dat de lidstaten het recht krijgen in zeer uitzonderlijke situaties en alleen als allerlaatste redmiddel hun bin nengrenzen met het Schengen-ge- bied te sluiten. Maar zoiets mag slechts voor een beperkte tijd, en het land mag het niet op eigen houtje doen. Het voornemen moet eerst in EU-verband worden b'eoordeeld. Het besluit is genomen vanwege de problemen die in april ontston den toen Frankrijk eenzijdig grens controles invoerde aan de grens met Italië, nadat dat aan 20.000 Tu nesische vluchtelingen een tijde lijk verblijfsvisum had verstrekt. WELLINGTON - De pinguïn Happy Feet wordt behandeld in de dierentuin van het Nieuw-Zeelandse Wellington. Het dier heeft te veel zand en rommel gegeten en moest worden geopereerd. De jonge keizerspinguïn dook maandag op bij het strand van Peka Peka. Het is 44 jaar geleden dat in Nieuw-Zeeland voor het laatst een keizerspinguïn is gezien. Het dier is duizenden kilo meters afgedwaald van de Zuidpool, waar deze soort normaal leeft. 'Thuis' eet hij sneeuw om af te koelen maar op het strand at hij dus zand. foto Ross Setford/AP mmwszmsmm m mmmmmsmmmmmsmm mmmmmmmmmmm wm. -omm mm® ARUSHA - Het Rwanda-Tribunaal in het Tanzaniaanse Arusha heeft gisteren voor het eerst een vrouw, Pauline Nyiramasuhuko (65), ver oordeeld wegens genocide. De voormalige Rwandese minister voor Familie en Emancipatie kreeg levenslange gevangenisstraf we gens haar rol in massamoorden die in 1994 werden gepleegd in de Rwandese stad Butare. Ze kreeg de straf ook wegens het aanzetten tot verkrachtingen. Tij dens de massamoorden, waarbij extremistische Hutu's de Tut- si-minderheid in Rwanda poog den uit te roeien, speelde Nyirama suhuko een leidende functie bij de misleiding van en moord op Tut si's. Ze moedigde daarbij de moor denaars aan vrouwen te verkrach ten alvorens ze te doden. De moordenaars waren veelal met machetes bewapende bendes die MADRID Frankrijk gaat in 2011 een paar hon derd militairen "uit Afghanistan te rugtrekken. Dat valt samen met de geplande terugtrekking van Ameri kaanse troepen. Spanje is van plan in 2012 10 procent van de militai ren naar huis te halen. De Franse president Sarkozy zei dat de terug trekking gerechtvaardigd is gezien de verbeterde veiligheidssituatie. DAMASCUS Zeker vijftien mensen zijn om het leven gekomen toen Syrische veilig heidstroepen gisteren het vuur openden op demonstranten. Vol gens activisten zouden in Damas cus, Kiswah en Homs mensen zijn gedood. Tienduizenden mensen protesteerden gisteren tegen het re gime van president Assad. WASHINGTON Het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden, het equivalent van de Tweede Kamer, heeft gisteren een resolutie afgewezen die militaire acties in Libië had moeten regelen. De parlementariërs delen de klap uit aan president Obama omdat hij geen toestemming heeft gevraagd aan het Congres voor de acties. zich Interahamwe (Samenwer- kers) noemden. Zij vermoordden in 100 dagen tijd naar schatting 800.000 mensen. Het proces, waarbij ook vijf ande ren werden aangeklaagd, liep sinds 2001. Nyiramasuhuko's zoon kreeg gisteren ook levenslang. zie onze wehsite:buitenland Het verhaal van Brigitte Kiten- ge die de genocide overleefde DODOMA De regering van Tanzania ziet af van plannen een verharde weg aan te leggen door het Serengeti Natio naal Park, een van de bekendste wildreservaten van Afrika. Dat be richtte de Britse omroep BBC giste ren. Natuurbeschermers zijn tegen de weg omdat die verwoestende ge volgen zou kunnen hebben voor dieren als de gnoe en de zebra. GENÈVE De Verenigde Naties gaan een team naar Jemen sturen dat moet onder zoeken hoe de mensenrechten in het land worden nageleefd. In Je men zijn al maanden demonstra ties voor het aftreden van presi dent Saleh. Zo'n 200 mensen zijn door geweld van de veiligheidstroe pen om het leven gekomen. WASHINGTON De gsm van de koerier van Osama bin Laden bevat contacten met een militante groep die samenwerkt met de Pakistaanse inlichtingen dienst, meldt The New York Ti mes. De contacten kunnen er op wijzen dat Bin Laden bescherming kreeg van de groep en de Pakistaan se overheid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 8