Sprookjes 19 reizen 1 "W; De sfeervolle vak werkhuizen en de indrukwekkende kastelen langs de Duitse Weser stimuleerden de gebroeders Grimm tot hun verhalen. Bert Sitters fietste een sprookjestocht tussen de bergen. I jjtt I reizen@wegener.nl I 024-3650360 Zaterdag 25 juni 2011 De Baron von Münchhausen heeft een eigen museum in Bodenwerder. *Bremen Berlijrft Weserbergland Keulen Porta Westfalica Rinteln Op het marktplein in Hameln wordt de musical Rats opgevoerd. foto's Hameln Marketing Tourismus/Weserbergland Tourismus Hameien Tussen de zevenhonderd vakwerkhuizen in Hann. Münden zou je zomaar de karakters uit de sprookjes van de gebroe ders Grimm tegen kunnen komen. Jacob en Wilhelm verzamelden oude Duitse sagen, die zij vervol gens opnieuw op schrift stelden. Sommige middeleeuwse huizen in Hahn. Münden hellen angstig voorover, alsof ze elk moment om kunnen vallen. Opmerkelijk tussen alle witgepleis terde vakwerkhuizen is het impo sante natuurstenen stadhuis, ge bouwd in de stijl van de zoge noemde Weser-renaissance. Het klokkenspel op de gevel brengt het merkwaardige spreekuur van dok ter Eisenbart in beeld. Johann Ei- senbart was geen sprookjesfiguur, ipaar een reizende arts, die aanbe den én verguisd werd. Hoewel hij echt geleefd heeft, wordt ernstig betwijfeld of alle verhalen over de ze wonderdokter kloppen. Hann. Münden ligt bij het samen vloeien van twee stromen: de Ful- da en de Werra. Samen gaan ze als Weser verder naar de Noordzee. Het fietspad loopt op veel plaatsen langs het water, maar door gebrek aan ruimte in de scherpe bocht bij de ruïne Bramberg moeten we even naar boven. Behalve burch ten domineren kerken en kloos ters het landschap tegen de heu vels van het Weserbergland. We komen bijvoorbeeld langs de voor malige Benedictijner abdij van Bursfelde. Tegenwoordig is het complex een centrum voor christe lijke spiritualiteit. Niet ver van dit klooster maken we een sprongetje van de Weser af naar het Doornroosjeslot Saba- burg. Tijdens de koffie in de kas teeltuin wanen we ons al helemaal in sprookjesland. De route voert afwisselend langs beide oevers van de Weser. Bij Polle brengt een pontje ons over. In dit rustieke plaatsje maken we kennis met de slaapkamer van As sepoester. Maar van het kasteel van haar droomprins rest slechts een ruïne, die iedere derde zondag van de maand fungeert-als open luchttheater voor haar sprookje. Net als dokter Eisenbart is ook de Baron van Münchhausen geen echt sprookje. Dit excentrieke heer schap werd in de 18e eeuw gebo ren in Bodenwerder aan de Weser. De leugenbaron was een meester in sterke verhalen. Zo zou hij zich zittend op een kanonskogel vlie gend verplaatst hebben. Nadat we onze fietsen voor het Münch- hausenmuseum hebben gestald, beleven we de leugenwereld van de beroemde zoon van Bodenwer der. Daarna volgen we de Weser verder naar Hameien, of zoals de Duitsers zeggen Hameln. Alles in deze stad lijkt in het teken te staan van de rattenvanger, die volgens de legende in het jaar 1284 alle kin deren met behulp van zijn tover fluit ontvoerde. Op het marktplein wordt het fantasieverhaal opge voerd als de musical Rats. Terug aan de Weserkade klinkt het indringende gefluit van een sa lonboot. Fietsers gaan met hun rij wielen aan boord. De kapitein geeft aan dat het nostalgische radervaartuig over tien minuten naar Rinteln vertrekt. We beden ken ons geen moment en even la ter zitten we op het promenade dek achter een Kaffee mit Kuchen te genieten van het uitzicht op het water en de heuvels. Ook het kleine Rinteln heeft een rijk verleden. De vroegere universi teitsstad bezit een mooie markt met vakwerkhuizen waarop in sier lijke letters religieuze spreuken zijn geschilderd. We stappen weer op onze fietsen naar de roemruch te Porta Westfalica. Na afloop van een van de ijstijden heeft de We ser zich hier met bruut geweld een weg geboord door een bergwand, de Westfaalse poort. Tegen de 376 meter hoge Wittekindsberg staat het pompeuze 88 meter hoge Kaiser-Wilhelm-Denkmal, ter ere van Wilhelm I, de eerste keizer van het door Bismarck in 1871 vere nigde Duitsland. Hier eindigen ook de heuvels van het Weserberg land en zijn alle sprookjes voorbij. Reageren? - redactie.reizen@wegener.nl Bodenwerder Polle Sababurg «Bursfelde De Weser ter hoogte van het stadje Rühle. De afstand van Utrecht naar Porta Westfalica is ongeveer 300 kilometer. Vanaf verschillende NS-stations gaan dage lijks intercitytreinen naar Minden (bij Porta Westfalica). De reistijd vanaf Schiphol is vier uur. Fietsen kunnen na reservering mee (zie www.treinreiswinkel.nl). De Weser Radweg is ge heel bewegwijzerd. Het deel van Hann. Münden naar Porta Westfalica is 200 kilometer. Route gids: Bikeline of BVA (zie www.fietskaarten.nl). Arrangementen met overnachtingen, bagage- vervoer en fietsverhuur (ook e-bikes) zijn moge lijk. Dankzij het sprook jesthema is de vlakke rou te ook geschikt voor 20 km Typische Weserrenaissance- versieringen op een heren huis in Hameln. Hann.Münden Kassei

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 87