Aragon voor sportievelingen reizen Paspoort Vanaf verlaten platforms overzie ik als een zwerver de onbereikbare wereld Het imposante kasteel Loarre in de Spaanse regio Aragon vormde het decor van de Hollywood spektakelfilm Kingdom of Heaven. Dagmar Jeurissen ontdekte het andere gezicht van de regio en ging kajakken, bergbeklimmen en bergwandelen. Zaterdag 25 juni 2011 reizen@wegener.nl gggjjj 024-3650360 neden. Een korte wandeling maakt één ding wel duidelijk. Ik ben hier de enige! Nergens een collega schipbreukeling. Ik besluit de slaap wat uit te stellen en ga op avontuur. In el ke gate zoek ik een deur die open is. Al bij nummer 4 is het raak. Ik draai de slurf in en zie het geopende rolluik. Een meter of 6 onder me de bijna verlaten platformen. Af en toe wordt een vliegtuig weggeduwd. De fles Tarapaca car- menère zet ik naast me neer. Benen bungelend over de rand. Een zwerver overziet de onbereikbare wereld. Als de wijn op is, kijk ik op m'n horloge. Het is 02.00 uur, de nacht is nog jong. Ik ga naar Le Gourmet, een cafeetje op de luchthaven dat altijd open is. Vannacht voor mij alleen. Er is een beperkt menu, maar de Zwitserse worst blijkt een vol treffer. Heerlijk, sappig en vet. Net als ik mijn mond heb vol gepropt en de mosterd langs de kin druipt, meldt Hernan dez zich. De chef van de immigratiecowboys. Eindelijk. Hoe is het met u? Slecht, ik ben moe. Hij heeft overlegd met de Nederlandse ambassade. Om 0S.30 uur zal een noodpaspoort worden gebracht. Ik mag niet meer van plaats veranderen, anders kan men mij straks niet meer vin den. De stoel bij Le Gourmet wordt mijn vaste stek. Elk half uur komt Hernandez controleren of ik er nog ben. Hoe is het ermee, wil hij voortdurend weten. Steeds antwoord ik dat het slecht gaat, omdat ik moe ben en naar bed wil. Glim lachend loopt hij dan weer weg. Intussen prop ik me vol Zwitserse worst en Chileense carmenère. Langzamerhand komen er weer wat mensen langs op mijn luchthaven. Te gen achten meldt Hernandez zich voor het laatst. Hoe het gaat? Slecht, ik kan in die rotstoel niet slapen. Nou, Hernan dez gaat nu fijn naar bed. Hij rekt zich eens lekker uit en ad viseert mij om vooral te blijven zitten tot zometeen dat noodpaspoort komt Ik mag die man niet Het wordt half negen, negen uur, half 10. Ineens staat er een reus voor me in uniform, een roze boekje in zijn knuis ten. Mijn noodpaspoort! 'Slechts' twaalf uur vertraagd ben ik 'binnen'. Met veel dank aan de Nederlandse ambassade, die de zaak perfect geregeld heeft. Ik ben vrij, klaarwakker en haast me naar de stad. Nog een dag of tien en dan is het vakantie. Ik blijf maar eens fijn in Europa, waar je voorlopig nog geen paspoort nodig hebt en Hernandez in geen vel den of wegen te zien is. Dit is voorlopig de laatste column van Derk Bolt vóór de zomer vakantie. Vanaf september verhaalt hij weer over zijn reizen. Huesca ligt in het midden van de driehoek die gevormd wordt door Baskenland, Catalonië en - 1 frankrijk spanje Madrid. Vliegen kan naar naar Barcelona en Zaragoza. Huesca is vanuit Barcelona ook met i V de hogesnelheidstrein AVE te bereiken. De streek verkennen, kan het beste per huurauto. Zaragoza Alquézar Barcelona Er zijn voldoende hotels, maar kamperen, een v huis huren of slapen in een B&B kan ook. 100 km 8ijzonder is het microklimaat in de Sierra de Guara, die de Spaanse kant van de Pyreneeën minder vochtig maakt dan de Franse. In de zomer kan het overdag 35 graden worden, maar 's nachts koelt het dan wel af naar een graad of 17. Onder meer de reisorganisatie SNP biedt georganiseerde reizen naar de streek aan. www.spain.info/nl/ t HM» et je voet daar!'De W gespierde berggids M Nacho doet verwoe- f de pogingen om me een brok steen op schouderhoogte aan te wijzen. Met geen mogelijkheid gaat me dit lukken. Krampachtig houd ik me, hangend aan een steile rotswand boven een behoorlijk ravijn, vast aan twee ijzertjes. Op eigen kracht dan maar wat proberen en warem pel, voor ik het weet ben ik weer een halve meter hoger. Ik ben bezig met de beklimming van een Via Ferrata in nationaal park Sierra de Guara; een natuur lijk 'klimwand' waarbij je gezekerd aan een staalkabel via beugels, hangbruggen en trappen een berg wand bedwingt. Tijdens de ander half uur durende wandeling er naartoe zat ik nog vol zelfvertrou wen. Natuurlijk klim ik even tegen die steile rotswand op, geen pro- Kleine foto's: De kalksteen- formaties bij Riglos. Grote foto: Kasteel Loarre waar de film Kingdom of Heaven deels werd opgeno men. De vlucht naar Bogota verloopt volgens plan. We zijn ruim op tijd en kijken uit naar een maaltijd in een van de karakteristieke restaurants van de stad. In de bus van het vliegtuig naar de aankomsthal zoek ik mijn paspoort. Dat kan ik niet vinden. Nu is dat bij mij niet zo vreemd. Normaal gesproken ben ik tien seconden na het in ontvangst nemen van mijn instapkaart alle bescheiden reeds kwijt, wat bij de douane op Schiphol altijd weer leidt tot een rood hoofd, zweten en een diepe zucht van verlich ting als de papieren toch in de binnenzak zitten. Op buitenlands grondgebied komt het harder aan. Ik moet het ding bij me hebben, want er is gecontroleerd voordat ik aan boord ging. Dan is het waarschijnlijk uit de achterzak geglipt en in het vliegtuig blijven liggen. Ik meld me bij de dame van Avianca en stel voor zelf te gaan kijken. Geen sprake van. De kist is al weg van z'n parkeerpositie en ver trekt straks naar een nieuwe bestemming. Onzin natuurlijk, de bagage is nog niet eens uitgeladen, maar ik hou m'n mond. Na een half uur wachten nog geen nieuws. Ik zit al geruime tijd op mijn handbagage in de gang. Dat is ver dacht. Twee norse immigratiemannen spreken me aan. Wegwezen, is hun inspirerende boodschap. Geen paspoort, geen Colombia. We sturen u terug naar Curasao met de eer ste de beste vlucht. Dat is over drie dagen. U komt het land niet in, dus u blijft deze periode op het vliegveld. Dat vin den de mannen leuk. Even later zit ik op een plas tic stoeltje naast het immigratiekantoor. Ik moet wachten op de baas, meneer Hernandez. Hij be paalt wat met mij gebeurt. Inmiddels heb ik con tact met de Nederlandse ambassade. Men kan mij pas morgenochtend verder helpen. Voorlopig woon ik dus op het vliegveld. Ongewenste vreem deling. Er is in dit El Dorado 's nachts niet veel te doen. De meeste vluchten zijn vertrokken, de win kels trekken een voor een de stalen luiken naar be- foto's Gabriela Hengeveld

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 82