PZC 'Misschien ietsje diervriendelijker' Slacht zonder verdoving Bezuinigingen treffen Pinnen voor tunnel onderwijs hard volgend jaar mogelijk Hedwigedossier in de knoop meest celezen op www.pzc.nl Toch nog ritueel slachten Misbruik jeugdzorg ernstig Nog vijfjaar Ban Ki-moon 12 zaterdag 25 juni 2011 IN BEELD Onverdoofd ritueel slachten wordt verboden, maar als aangetoond kan worden dat de dieren geen onnodig pijn lijden, mag het wel. Een veearts moet het dier alsnog bedwelmen als het na 45 seconden niet het bewust zijn heeft verloren. Dit compromisvoorstel heeft bij slagerij en slachthuis Slager in Sint-Annaland niet tot een grote schok geleid. „We moe ten eerst maar eens afwachten wat het al lemaal precies voor ons en voor de joden De Partij voor de Dieren nam initiatief voor wetswijziging rituele slacht Zij wil einde maken aan pijn en stress van dieren bij slacht zonder verdoving. Moslims en joden eten onverdoofd ge slacht vlees Compromis bereikt. Onverdoofd slachten mag niet meer. Het mag wel als aange toond wordt dat dieren niet onnodig lijden door Edith Ramakers en moslims betekent", zegt Diane Slager. Er komen ongeveer 4 tot 5 moslims of jo den per maand bij het slachthuis met een slachtdier, maar tijdens het islamitische offerfeest loopt het aantal heel hoog op. De gemeenschappen die hun vlees koos jer of halal willen slachten, zijn teleurge steld in het verbod. 'Telt vrijheid van godsdienst voor ons niet meer', klinkt het, want onverdoofd slachten hoon nu eenmaal bij deze religie. Diane weet niet of ze klanten kwijt raakt. „We wachten af. Als we een veeans bij de rituele slacht moeten roepen, dan wordt de slacht natuurlijk duurder", zegt ze. Volgens haar is verdoofd slachten 'mis schien een beetje diervriendelijker'. Maar bij de rituele slachtwijze - onverdoofd met een haal van een mes - treedt de dood ook heel snel in. Bij de reguliere slacht krijgen de runde ren een masker op hun kop, waaruit een pin wordt geschoten die de hersenen doorboort. „Het beest beweegt daarna Theo Slager in slachthuis Slager in Sint-Annaland. foto Willem Mieras nog wel, maar dat zijn spiertrekkingen. Het lijden is extreem kort." Ze is het met de opmerking eens dat er 'meer onnodig dierenleed in de wereld is dan deze rituele slacht'. Soms zie je vrachtwagens volgepakt met varkens op de snelweg. Ze zijn op weg naar het slachthuis. „Wij halen ons vee allemaal uit de buurt. We willen per se niet dat ons vee langer dan zo'n half uurtje in de vrachtwagen moet zitten. Als de beesten hier komen, willen we dat het snel ge beurt." Ze heeft geen uitgesproken me ning over de rituele slacht. „Ik ben neu traal. Dat de rituele slacht verboden is, heeft voordelen. Voor ons is het gemakke lijker. De slacht is voor alle beesten het zelfde en het is misschien iets diervriende lijker. Maar het heeft ook nadelen. We ra ken misschien klanten kwijt en die men sen raken het ritueel kwijt dat bij hun ge loof hoort. Dat is vervelend voor hen." 'Dit dossier wordt een steeds grotere soep' Commissaris van de Koningin Karla Peijs over de ontpoldering De Zeeuwse basisscholen en middel bare scholen moeten dit jaar stevig be zuinigen: gemiddeld 24 procent op hun totale budget. De onderwijsinstel lingen krijgen te weinig geld van het Rijk. „Dit is onverantwoord beleid van de overheid," meent Leo de Kra ker, rector van het Pontes Goese Ly ceum. Ontslagen lijken overmijdelijk. De knoop die is ontstaan in het dossier-Hedwige- polder wordt groter en steeds moeilijker te ont warren. Het dossier staat bol van de mitsen, maren en tenzijs, zowel aan Ne derlandse als aan Vlaam se kant. Waar er ontpol- derd wordt, is vooralsnog volstrekt onduidelijk. Wordt vervolgd... Nu kan het nog niet, maar volgend jaar waarschijnlijk wel: pinnen om een tunnelpassage te betalen. Regel matig worden mensen bij de tolpoort- jes teruggestuurd naar Terneuzen of 's-Heerenhoek om geld te pinnen zo dat ze hun tunnelkaartje kunnen beta len. Dit leidt tot gevaarlijke taferelen op het tolplein als auto's keren. 2e dag Concert at Sea afgelast www.pzc.nl/video UW reacties: 446 Orgaandonatie moet verplicht worden eens J 41% oneens 59% 1. Vrouw omgekomen bij onge luk in Rilland 2. Agressie bij botsingen op de A58 3. Stroom containerreuzen naar Antwerpen !N BINNEN- EN BUITENLAND Het debat in de Tweede Kamer over het al dan niet verbieden van de rituele slacht is in een compromis geëindigd: dieren mo gen toch ritueel onverdoofd worden ge slacht als geloofsgemeenschappen kunnen aantonen dat hun slachtmethode minstens zo diervriendelijk is als de reguliere slacht. De commissie-Samson is geschokt door de aard, duur en frequentie van gevallen van seksueel misbruik in de jeugdzorg. Uit een analyse blijkt dat het seksueel misbruik in instellingen vaak minimaal een jaar duur de. Vooral leidinggevenden en pleegouders maakten zich schuldig aan misbruik. De lidstaten van de VN hebben unaniem ge kozen voor een tweede ambtstermijn van secretaris-generaal Ban Ki-moon. De Zuid-Koreaan had geen tegenkandidaten. Van de VN-baas is over het algemeen wei nig te zien. Hij staat niet bekend om rich tinggevend optreden of stevige uitspraken. MAANDAG 27 JUNI Begin hoofdtoernooi tennis van het Thermphos Challen ger Zeeland te Middelburg. DINSDAG 28 JUNI Presentatie van de onderzoe ken en opgravingen naar het Romeinse Aardenburg. WOENSDAG 29 JUNI Personeel van Emergis gaat naar Den Haag om te demon streren tegen bezuinigingen. DONDERDAG 30 JUNI Begin van Nieuwerkerk Bruist, drie dagen feest en vertier met zaterdag als hoogtepunt. VRIJDAG 1 JULI In Kruiningen begint het twee daags wielerevenement de Ronde van Kruiningen. ZATERDAG 2 JULI Op de Zuiddijk te Hengstdijk wordt de kersenpit-spuugwed- strijd gehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 80