ii spectrum 'Het leven is hier zoveel prettiger dan in Nederland' mm Zaterdag 25 juni 2011 Uitzicht op het dorpje Alyki op het Crieske eiland Paros. Kleine foto: Van grote hoogte een duik nemen in de zee, een favoriete vorm van ontspanning. foto's Janneke van Dooren drinken. Een Griekse dis, bestaande uit een tafel vol mezzes (groot uitgevallen 'kleine' gerechten die de wijn en ouzo vergezellen) en een tetarto aspro krassi (kwart litertje witte wijn) ben je in je eentje amper 12,50 euro kwijt. Logeer je dan ook nog in de gast vrije Villa Konitopoulos en volg je een week lang yo- gales bij Oona Giesen, dan betaal je voor een riante kamer plus uitgebreid ontbijtbuffet rond de 25 euro per nacht, afhankelijk van het seizoen. Want de yoga- juf en eigenaar Michalis Konitopoulos hebben die deal jaren geleden gesloten. Ook Konitopoulos beseft dat hij niet alleen van de yogaleerlingen kan leven die bij hem komen logeren. „In de haven van Parikia duiken steeds vaker particulieren op die toeristen die van de boot stappen, lokken met een goedkope ka mer bij hun thuis. Zwart natuurlijk. Dat is concurren tie voor mijn sector." Konitopoulos is een bekende naam in Griekenland. Michalis' vader Giorgos (1933-1991) vertolkte met zijn viool de traditionele muziek van de Cycladen. Vanwege zijn twintigste sterfdag vond er vorig week einde een muziekfestival plaats in Alyki. Een hand vol artiesten - onder wie Michalis' zuster Nasia die als zangeres in de muzikale voetsporen van haar va der is getreden - gaf acte de présence. „Het was een eerbetoon aan mijn vader die veel heeft betekend voor de Griekse muziek", aldus Konitopoulos. „Het heeft drie huizen. Eén voor zichzelf twee voor zijn kinderen. Ikzelf huur mijn huis van een Griek, wat heel ongebruikelijk is. In het contract staat dat zodra zijn jongste zoon oud genoeg is, ik eruit moet." Buiten dat houden de eilandbewoners er bijna alle maal een moestuintje op na met courgettes, aardap pelen, sla, tomaten en paprika's. Giesens partner Peter Letzel recent achter het huis ook begonnen met het bewerken van een lapje grond. Daar eten ze inmiddels royaal van. Net als hun buren overweegt Letzel de aanschaf van kippen. Hij zou daarmee in één klap volledig zijn geïntegreerd. Griekenland vin den ze nog steeds een mazzelland. „Vanwege het weer, maar ook door de mentaliteit. Grieken zijn le venskunstenaars. Je maakt bijvoorbeeld maar zelden eetafspraken. Je eet gewoon samen met wie je op dat moment bent. Dat geeft een heerlijk vrij gevoel." Toch lopen ook zij tegen zaken aan die beter kun nen. „Als je niet ruim voor tweeën bij een officiële instantie bent om iets te regelen, heb je pech en moet je er de volgende dag opnieuw heen. Ze begin nen om zeven uur en houden er om twee uur mee op als de siësta begint. Daarna wordt er niet meer ge werkt." Wat Oona Giesen en haar partner en veel andere ex- pats hoog zit, is het heilige huisje dat de Grieks ortho doxe kerk vormt. „De kerk is de grootste grootgrond bezitter van Griekenland en is dus gigantisch rijk. Maar nota bene vrijgesteld van belasting. Als de over heid daar eens verandering in zou brengen, dan valt er heel wat geld te vangen om de Griekse schuld mee af te lossen." Als rechtgeaarde Griek moet je daar bij Michalis Ko nitopoulos niet mee aankomen. Maar hij heeft weet van een andere schat waar zijn land mee uit de narig heid kan komen. „Onze zeebodem zit vol olie. Ieder een weet dat, ook de politici in Athene. Ze hebben er nooit aan gedacht het te exploiteren." Ondertussen moet het dorp Alyki het al een kleine week stellen zonder de enige pinautomaat. Verschil lende ondernemers hebben al naar de bank in Pari kia gebeld met het dringende verzoek het ding weer te vullen. Maar vooralsnog blijft ie leeg. „It started in Alyki", is nu de running gag op de boulevard. a reageren? spectrum@wegener.nl moet een jaarlijks terug kerend festival worden waar we hopelijk meer toeristen mee lokken." Volgens Oona Giesen loopt het voorlopig nog wel los met de crisis op de eilanden. „Het eigen- huisbezit ligt hier hoog. Een gemiddelde Griek Hü Grieken in verzet t B 1 lekker vakantiesfeertje toerist. Maar de crisis lijkt de eilanden nog met te hebben bereikt, Op Paros, centraal gelegen in de Cycladen, kan nog worden genoten van een ouderwetse Griekse vakantie: gastvrijheid en eten en drinken voor een habbekrats. Net als in Naoussa is het stil op de boulevard van Aly ki. De capaciteit van de terrassen van de taverna's is groter dan het aanbod. Bij Denis Vander Beken (54) zitten altijd wel klanten. De voormalige Brusselaar - zijn vader was Vlaming, zijn moeder Griekse - ver1 kocht een jaar of zeven geleden zijn keten videothe ken en keerde België voorgoed de rug toe. Nu drijft hij taverna Aqua Marine aan de boulevard van Alyki - Id on parle Francais, Hier spreekt men Vlaams. Boven zijn café verhuurt hij kamers met uitzicht op zee. Hij is heel stellig: „Hoe erg het met Griekenland ook gaat worden, ik ga nooit meer terug naar België." Vander Beken is helemaal niet zo somber gestemd. „Als over een jaar of drie de crisis voorbij is, verkoop ik de tent. Dan ga ik lekker van het leven genieten." Met het oog op moeilijke tijden hebben de onderne mers op de boulevard van Alyki onlangs de koppen 'bij elkaar gestoken. Ook al zit Oona Giesen niet aan de boulevard, Vander Beken heeft haar overgehaald er ook bij te zijn. Giesen, die vloeiend Grieks spreekt, heeft haar steentje bijgedragen. „Hoe groot de verlei ding ook is, ik heb iedereen opgeroepen juist nu de prijzen niet omhoog te laten gaan. Want dan jagen we de toerist natuurlijk helemaal weg." Op Paros - er is geen reden om aan te nemen dat het elders op de Cycladen veel anders is - is het nog steeds spotgoedkoop voor de vakantieganger uit West-Europa. Aan 25 euro per persoon heb je op een dag meer dan voldoende om van te eten en te

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 79