9 spectrum DEN ZAL NOOIT SLIJTE Zaterdag 25 juni 2011 toedracht van het ongeluk liet weinig ruim te voor een weifelend 'Waarom?' De fei ten waren glashard en duidelijk: twee el kaar voluit treffende krachten, het blinde Noodlot dat het op een akkoordje gooit met de kansrekening." Je hebt in het verleden een aantal herdenkingsromans geschreven. Hoe anders was het dit keer? „Vergeleken bij Tonio waren de eerdere re quiems vingeroefeningen in een fröbelklas- je. Tonio heb ik alleen fragmentsgewijs kunnen schrijven, door me elke ochtend op weer een andere overweging omtrent zijn dood te concentreren. De eerdere re quiems waren veel doordachter, veel meer vooropgezet. Tonio ontstond uit een ri tueel proces, heel associatief, omkleed met half waanzinnig geprevel, met plotselinge huilkrampen, gevloek, getier. Vraag het Mirjam." Je ranselt jezelf met verwijten. Was schrijven een vorm van boetedoening? „Boetedoening, wie weet. Maar dan zou het de boetedoening zijn van iemand die aan beschuldiging, arrestatie, veroordeling ontkomen is, en dan alsnog een bekente nis op papier gaat zetten. Een zelfopgeleg de schrijfopdracht die tevens als straf, in de vorm van zelfkastijding, geldt. Als je het ontstaan van Tonio zo wilt uitleggen, zal ik niet dwars gaan liggen. Ja, ik zweepstriem me met zelfverwijt. Ik had in 1988 gezwo ren dat ik mijn zoon tot het uiterste zou beschermen. Dat is uiteindelijk niet gelukt. Ergo: ik heb gefaald. Niet volgens de wet, dus leg ik mezelf een boete op. Een taak straf waarmee ik nog binnen mijn eigen vakgebied bleef ook." Je schrijft ook over je schaamte voor het overlijden van je zoon, een schaamte die je lijkt te bestrijden door je schaamteloos bloot te geven in het boek. Is dat een effectief middel? „Als ik me schaam voor de dood van To nio, die ik niet heb kunnen voorkomen, en ik getuig van die schaamte in geschrifte, wat zou er dan in godsnaam nog aan be schamends voor me kunnen overblijven? Hoe vreemd het ook klinkt, er was iets troostends in de exhibitionistische schaam teloosheid waarmee ik mijn bekentenis aan het papier toevertrouwde. Heel even, heel vluchtig." Hoe is het om geprezen te worden voor een boek dat je nooit hebt willen schrijven? „Voor lofprijzingen ben ik doorgaans ge voeliger dan ik zou willen toegeven. Nooit werd een boek van mij zo unaniem posi tief binnengehaald. Wat er in kranten en bladen over schreven wordt, de reacties op internet, zelfs het getwitter. Ik hou het alle maal nauwgezet bij. Maar de complimen ten ketsen op me af. Liever neem ik na mens Tonio de egards in ontvangst. Als ik niet te neerslachtig ben, durf ik blij te zijn voor hem: dat zoveel mensen via mijn boek alsnog een glimp van zijn leven op vangen. Dat zijn zelfportret als Oscar Wil de op affiches afgedrukt in de boekwinkels hangt" 'Tonio' is inmiddels een veelgelezen boek. Zou een reden kunnen zijn dat mensen er hun eigen angst voor verlies in herkennen? „Ik krijg brieven van mensen die een kind verloren hebben en het gemis in mijn boek herkennen. Nog meer brieven zijn af komstig van mensen die onafgebroken bang zijn hun kind kwijt te raken, en hun angst in Tonio bewaarheid zien, in over drachtelijke zin dan. Waarom gingen 2.500 jaar geleden de Atheners naar het theater, behalve om op de marmeren trappen lek ker te picknicken en luidkeels commentaar te leveren op het opgevoerde stuk? Om in een tragedie hun eigen grootste angsten door de acteurs verbeeld te zien. Een moe der die uit wanhopige wraak haar eigen kinderen doodsteekt. Een jongeman die zijn vader doodt, en vervolgens kinderen verwekt bij zijn moeder. Na afloop kon de Athener dan gelouterd, maar niet hele maal gerust op zijn eigen lot, met een lege picknickmand naar huis. Als mijn requiem- boek enigszins dat louterende effect op le zende ouders kan hebben, is het niet voor niets geschreven." A.F.Th, van der Heijden - Tonio. De Bezige Bij, 23,50 euro (ingenaaid), 29,50 euro (gebonden) reageren? spectrum@wegener.nl A.F.TH. van der Heijden Adrianus Franciscus Theodo- rus (Adri) van der Heijden werd op 15 oktober 1951 geboren in Celdrop. Hij volgde de hbs en studeer de enkele jaren filosofie. Onder het pseudoniem Patri- zio Canaponi debuteerde hij in 1978 met Een gondel in de Herengracht. Grote bekendheid verwierf hij met zijn romancyclus De tandeloze tijd. Schreef requiemromans De sandwich en Asbestemming. De novelle Weerborstels, ook een requiem, was het Boe kenweekgeschenk van 1992. Van zijn romancyclus Homo duplex verschenen tot nu toe De Movo tapes en Het schervengericht. Literaire prijzen: de Multatu- liprijs en de Bordewijkprijs voor De gevarendriehoek. AKO-Literatuurprijs voor Het schervengericht. Woont in Amsterdam, ge huwd met journaliste/ schrijf ster Mirjam Rotenstreich. Op 23 mei 2010 overleed hun enige zoon Tonio aan •de gevolgen van een ver keersongeluk. Eind vorige maand publiceerde de au teur zijn herdenkingsroman Tonio.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 77