D 7 spectrum Zaterdag 25 juni 2011 '.v* foto Marcelle Davidse Hedwigepolder te brengen, schiet het estuarium niets op. Voor die buitendijkse projecten, zoals de provincie in het middengebied van de Westerschelde en Bleker oostelijker willen uitvoeren, houden ze bij de Vogelbescher ming juist het hart vast. Daarvoor moeten kribben worden aangelegd en die vormen een bedreiging voor het kenmerkende meergeulenlandschap van de Westerschei- de. De Zeeuwse Milieufederatie en Het Zeeuwse Landschap delen deze opvatting. Niettemen hebben ze afgelopen voorjaar besloten hun streven naar ontpoldering van de Hedwige te laten varen. Om te voorkomen dat de ontpolderingsdiscussie de Zeeuwse samenleving verder ont wricht, was het argument. Maar van een afstand bezien kijkt het toch alsof de beide Zeeuwse natuurclubs de landelijk georgani seerde Vogelbescherming de kastanjes uit het vuur laat halen. e Vlaamse opstelling in het Wes- l t terscheldedossier is welbe- 'i I. S schouwd ook consequent ge weest. Natuurlijk stond voor Vlaanderen de betere bevaarbaarheid van de geul naar Antwerpen voor diep stekende container schepen voorop. Minister-president Peet- ers liet een jaar geleden nog weten dat zijn regering 'met een open mind' naar een eventueel alternatief voor de ontpoldering van de Hedwige zou kijken. Van Peel sprak vorig jaar september evenwel al waarschuwende woorden in een vraagge sprek met de PZC. Op dat moment was duidelijk dat de Hedwigepolder een rol bij de kabinetsformatie zou kunnen spelen. Van Peel, toen: „We hebben afgesproken dat we bij de Schelde veiligheid, toeganke lijkheid en natuurlijkheid in één pakket zouden bezien. Voor ons hoefde dat niet, maar afspraak is afspraak. ]e hebt dan een pakket waar je niet zo maar iets kunt uit lichten. We gaan de milieubeweging niet in de rug schieten." Dat klinkt heel nobel, maar Vlaanderen heeft wel degelijk ook belang bij het ont staan van natuurgebied Groot Saeftinghe (met inbegrip van de Hedwigepolder). Met zo'n groot natuurgebied voor de deur kunnen nieuwe havenprojecten in Antwer pen makkelijker worden uitgevoerd zon der dat compensatie hoeft te worden ge vonden. Bovendien heeft zo'n schorrenge- bied een een mooi dempend effect op de waterstand wanneer bij stormvloqd. grote hoeveelheden water het Vlaamse deel van de Westerschelde worden ingestuwd. En Antwerpen heeft ook haast. Voor het onderhoudsbaggerwerk dat onafgebroken moet worden uitgevoerd in de vaargeul, zijn vergunningen nodig. De verlening daarvan zou onder druk kunnen komen te staan als het maar niet opschiet met het na- tuurherstel in de Westerschelde. Wat overblijft is de vraag of Vlaanderen desondanks toch niet op een of andere manier te lijmen valt het Nederlandse kabinet te helpen het Hedwigeprobleem op te lossen. Met toezeggingen over een spoedige aan leg van de nieuwe zeesluis bij Terneuzen bijvoorbeeld. Of met een zorgvuldig gefor muleerde gemeenschappelijke verklaring over een volgende aanpassing van de vaar geul. Die mag dan natuurlijk voorlopig geen vierde verdieping heten, want daar rust een taboe op. Op het verlanglijstje van Antwerpen staat nu de verlaging van drem pels in het mondingsgebied van de Wester schelde. Baggerwerk daar komt niet alleen Antwerpen ten goede. Ook de haven van Vlissingen is erbij gebaat. En een prettige bijkomstigheid is dat er weinig nadelige ef fecten voor de natuur zijn te duchten, waardoor niets hoeft te worden hersteld of gecompenseerd. En dan zijn verdragen misschien ook makkelijker na te leven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 75