Blekers ballon voor de spectrum 6 _L Wmm ~w Zaterdag 25 juni 2011 A Het Welzingegebied (gezien vanaf de Koedijk bij Ritthem), een onderdeel van het alternatief voor de ontpoldering van de Hedwigepolder. Een week nadat staatssecretaris Bleker met zijn langverwachte alternatief voor de ontpoldering van de Hedwigepolder kwam, is duidelijk dat nog niets zeker is. door Ben Jansen Het 'pacta sunt servanda' was niet van de lucht deze week in het Vlaams Parlement. Verdragen moeten worden nageleefd, klonk het in het Latijn en voor de niet klassiek geschoolden gelukkig ook in het Nederlands. De Vla mingen eisen dat het in 2005 gesloten ver drag over de uitvoering van ontwikkelings- schets 2010 voor het Schelde-estuarium wordt uitgevoerd. Inclusief de ontpolde ring van de Hertogin Hedwigepolder net aan de Nederlandse kant van de grens met België bij het Land van Saeftinghe. Over een wijziging valt pas te praten als Neder land met de natuurbeschermingsorganisa ties en de Europese Commissie overeen stemming heeft bereikt over een alternatie ve vorm van natuurherstel. Niet anders- Daarmee heeft Vlaanderen staatssecretaris Henk Bleker van Economische Zaken, Landbouw Innovatie stevig in de houd greep. Vogelbescherming Nederland eist bij de rechter immers naleving van de af spraken over natuurherstel en ook de Vlaamse natuurkoepel Natuurpunt heeft laten weten niets te zien in Blekers plan om de Hedwigepolder te sparen en elders in de Westerschelde projecten uit te voe ren om de natuur te versterken. Met bescheiden trots wees Bleker vorige week vrijdag zijn uitweg uit de jaren sle pende discussie over de Hedwigepolder, die volgens het verdrag van 2005 samen met het noordelijke deel van de Belgische Prosperpolder en het Land van Saeftinghe één groot brakwaternatuurgebied zou moe ten worden. Vergroting van slikken op drie plaatsen in het oostelijke deel van het Westerschelde, gebruik van de Schorerpol der het het Welzingegebied bij Ritthem dat als natuurcompensatie voor de even tuele Westerschelde Container Terminal (WCT) is aangemerkt en vervolgens moge lijk nog wat extra's. Bleker oogstte verwondering, reserve en hoon. Anti-ontpolderaars moesten een tik keltje beduusd erkennen dat de opoffering van landbouwgrond bij Ritthem toch ook echt ontpolderen is. Havenbedrijf Zeeland Seaports vroeg zich af hoe het nu met de WCT verder moet. De provincie eiste ga ranties voor die containerterminal en stevi ge impulsen om de Zeeuwse economie daarnaast op andere punten te versterken. De Staten van Zeeland waren beduusd. De Vogelbescherming besloot dat de maat vol was en maakte haar dagvaarding af. De Vlaamse minister-president Kris Peeters en de Antwerpse havenschepen Marc Van Peel reageerden verbolgen. Met hen was niet overlegd, beweerden ze. Van Peel be toogde dat zoiets een beschaafd land niet betaamt. Zeker niet omdat de ontpolde ring van de Hedwigepolder niet zomaar een afspraak is, maar is vastgelegd in een verdrag. „Nederland is toch geen bananen republiek", riep Van Peel uit op een toon die deed vermoeden dat hij daar zo langza merhand ernstig aan begint te twijfelen. Ernstig twijfelen is ook het geval bij Bert Denneman van de Vogelbe scherming. Hij vatte de situatie de ze week in een krachtig beeld samen: „Ble ker heeft een ballon opgelaten die hij ver geten is dicht te knopen." Ferme taal, maar Dennemans organisatie heeft wel enig recht van spraken. De Vogelbescherming is een van de weinige spelers op het toneel van het natuurherstel die al die jaren een volstrekt consequent standpunt heeft ver tolkt: alleen aaneengesloten oppervlakten natuur in het brakke en in het zoute ge deelte van de Westerschelde zetten zoden aan de dijk; met snippers, binnendijkse projecten en maatregelen om te proberen buitendijks extra natuurwaarden tot stand

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 74