61 binnenland Politici vaak nog naïef met sms Woondrama verdraagt geen halve oplossing 'TT Mobieltje eenvoudig te kraken BEVEILIGING Speciaal beveiligde smartphones zijn er niet voor politici, ze worden geacht ge woon goed op hun tellen te passen. ACHTERGROND zaterdag 25 juni 2011 Het is heel gemakkelijk om als politicus in de proble men te komen door verlies van een mobieltje of het be waren van sms'jes. Speciale beveiliging is er niet. door Frits Bloemendaal ven een kort berichtje om vervelende situatie te voorkomen. Vandaag l naar Dance Valley ge weest. Leuk, maar minder goed nieuws is dap mijn mobiele tele foon is gestolen (en daar ben ik best verslaafd aan...). Ik merk dat vanuit mijn mobieltje vervelende berichten zijn rondgestuurd. Excu ses voor wie dat aangaat.' Dit is geen boodschap van de Bel gische demissionaire premier Yves Leterme, die onder vuur ligt om dat er honderden pikante sms'jes zijn opgedoken, die zouden bewij zen dat hij een affaire heeft gehad. Volgens Leterme heeft hij de sms' jes nooit gestuurd en wordt hem een loer gedraaid. De tekst komt van de blog van Mark Rutte en dateert uit 2008, toen hij nog WD-leider was. Wat er in de verzonden sms'jes stond, is nooit onthuld. Het laat wel zien hoe kwetsbaar een politicus kan zijn als zijn dataverkeer uitlekt. Of privéfoto's, die met het mobieltje zijn genomen, of vertrouwelijke te lefoonnummers uit de contacten- lijst. Het laat ook zien hoe naïef Rutte was over de gevaren van zijn mobieltje. Of hij daarvan heeft geleerd? Rut- tes gsm-verslaving is onvermin derd en hij staat nog steeds te boek als een fanatiek sms'er. Wie zijn mobiele nummer heeft en hem een berichtje stuurt, krijgt er vrijwel zeker een terug. Volgens een bron in zijn omgeving ge bruikt hij daarvoor een 'gewoon' Nokia-mobieltje en niet de door Powned toonde aan dat politici heel gemakkelijk te misleiden zijn met valse sms'jes. foto Valerie Kuypers/GPD zijn ministerie ter beschikking ge stelde BlackBerry, die veel moeilij ker is af te luisteren. Rutte moet, helemaal nu hij minister-president is, dus wel goed op zijn woorden letten en zijn mobieltje niet weer verliezen. Wat zijn eigenlijk de regels voor bewindslieden en andere politici? Nederland is niet zo streng als sommige andere landen, waar be windslieden geen smartphone mo gen gebruiken omdat het gevaar dat gevoelige informatie wordt ge lekt te groot is. Vijf jaar geleden waarschuwde ook de AIVD dat BlackBerry's en iPhones te onvei lig zijn voor bewindslieden, Ka merleden en ambtenaren. Alles kan worden afgeluisterd. Zelfs een door defensie ontwikkelde, bevei ligde variant kwam niet door het examen van de veiligheidsdienst. De waarschuwing werd in de wind geslagen: nog steeds kunnen bewindslieden, Kamerleden en ambtenaren na hun aantreden een smartphone ophalen. Geen bevei ligd model, maar gewoon zo een als je in de winkel koopt. Bij het overhandigen krijgen ze een. aantal instructies, zeggen woordvoerders van de ministeries en de Tweede Kamer. Ze worden gewaarschuwd dat er altijd een risi co is dat gegevens worden onder schept of op een andere manier in verkeerde handen komen. Ze krij gen ook het advies toepassingen als Wifi en Bluetooth niet aan te laten staan, omdat hun toestellen dan kunnen worden gehackt. Voor ministers gelden meer regels dan voor Kamerleden. Als be windslieden over staatsgeheime in formatie willen bellen, moeten ze gebruikmaken van een speciaal toestel dat een beveiligd netwerk gebruikt, de Tiger. Voor vertrouwelijke documenten, zoals ministerraadstukken, is er de cryptofax, die de informatie ver sleuteld overbrengt. Maar die legt het nog steeds af tegen de aloude koerier, zegt een woordvoerder van Binnenlandse Zaken. Voor e-mail en sms'jes geldt alleen dat bewindslieden en Kamerleden voorzichtig moeten zijn. Maar als ze met hun glimmende smart phone de kamer hebben verlaten, zijn ze dat vaak alweer vergeten. zie onze websiterbinnenland Zo verwijdert u op afstand be richten op uw gestolen mobiel DEN HAAG - Een vrouw die zegt een affaire met de Belgische pre mier Yves Leterme te hebben ge had, beweert dit te kunnen aanto nen met persoonlijke sms-berich- ten die ze van hem ontving. Leter me ontkent in alle toonaarden. De scheidend premier beweert slachtoffer te zijn van een 'sms-hack', de 849 berichten zou den niet echt zijn. Technisch gezien is het mogelijk uit naam van een ander sms-be- richten te sturen, zonder dat de ontvanger dat door heeft, zo toon de PowNed in een tv-uitzending aan. Tijdens een debat werden van af een iPad sms'jes met vreemde inhoud verstuurd die van collega's leken te komen. Hier werd op hu moristische wijze getoond hoe ge makkelijk het is om in gsm-ver- keer te infiltreren. Erik Poll onderzoekt aan de Rad boud Universiteit de beveiliging van digitale informatiestromen. „Voor rond de duizend euro kun je apparatuur kopen om gsm-ver- keer te manipuleren. Een antenne en een doosje aan je laptop is ge noeg. Het is natuurlijk iets inge wikkelder dan dit klinkt, maar het kan wel." Een veel minder onschuldige ma nier om met een telefoon te rom melen is het installeren van 'spyware' op een toestel van een ander. Brenno de Winter, specia list op het gebied van it-beveili- ging en privacy: „Daardoor krijg je de controle over een telefoon." Volgens Poll is het probleem dat te lefoons meer en meer op compu ters gaan lijken. „En hoe ingewik kelder een apparaat is, hoe eenvou diger het is om het te kraken." Minister Donner werkt aan een 'woonvisie' om de wo ningmarkt weer in bewe ging te krijgen. Na de Rabo bank schiet nu ook Bouw end Nederland hem te hulp. Strengere hypotheekregels per 1 augustus maken het de toch al geplaagde star ters op de woningmarkt nóg moeilijker een huis te kopen. De Nederlandse woningmarkt zit al veel langer op slot, zeker sinds de huizenprijzen dalen. Mensen stromen te weinig door naar grote door Joep Trommelen re huizen. Bovendien stijgt de hy potheekrente, wat het kopen van een huis extra bemoeilijkt. Als de woningmarkt niet goed functioneert, heeft dat meteen ge volgen voor de bouw. Die is toch al zwaar getroffen door de crisis en profiteert (nog) niet van de op leving van de economie. Bouwend Nederland, de club van Elco Brink man, wil de overdrachtsbelasting voor starters daarom tijdelijk af schaffen. Zij kunnen dan makkelij ker een huis kopen. En het kost volgens Brinkman geen geld; het levert zelfs geld op doordat de markt weer in beweging komt en anderen wél weer overdrachtsbe lasting gaan betalen. Bouwend Nederland komt met het plan op het moment dat minis ter Piet Hein Donner van Binnen landse Zaken op zijn 'woonvisie' broedt. Donner zou volgens inge wijden wel aan de overdrachtsbe lasting willen morrelen, maar zou daar in het kabinet weinig handen voor op elkaar krijgen. Het lobby- circus draait ondertussen op volle toeren. Onderdeel daarvan is ook het plan van de Rabobank om hy potheken verplicht te stellen waar in niet alleen rente wordt betaald maar ook meteen al wordt afge lost; de ouderwetse annuïteitenhy potheek. Omdat er meteen afge lost wordt, daalt de betaalde rente en dus ook de rente-aftrek. Daar mee zou verlaging of afschaffen van de overdrachtsbelasting be taald kunnen worden. Premier Mare Rutte schoot het Ra- bo-plan meteen af. Hij wil de nieu we regels eerst een kans geven. Ook de Hypotheker, de Consu mentenbond en Vereniging Eigen Huis zijn tegen. Zij voorzien hoge re lasten voor burgers en minder 'leencapaciteit'. Daarentegen liet de Autoriteit Financiële markten weten graag mee te denken. De nood is hoog, want de bouw sector is goed voor 60 miljard euro omzet, 6 procent van de Neder landse economie. In dat licht is het idee dat Jan Kamminga deze week lanceerde interéssant. De voorzit ter van de metaalwerkgevers, te vens lid van de Sociaal Economi sche Raad, pleit voor een staats commissie die de woningmarkt on der de loep gaat nemen. Niet gehinderd door de politieke waan van de dag - moet die de in gewikkelde problemen gaan bestu deren. En met een plan komen dat meteen een breed draagvlak heeft. Want dit probleem verdraagt geen halve oplossingen. 'Ik merk dat vanuit mijn mobieltje vervelende berichten zijn rondgestuurd. Excuses voor wie dat aangaat' Mark Rutte

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 6