de toekomst koesteren' zeeland 123 Zoon eert vader na zeventig jaar Samenspel bij straatvoetbal Natuurherstel Westerschelde over 'hun' vmbo-leerlingen Vogelbescherming Steun ons giro 656500 www.vogelbescherming.nl/westerschelde IL_ - zaterdag 25 juni 2011 z gens naar vier jaar. Dat is het nog steeds." Hoeveel er ook in het onderwijs en zeker in het beroepsonderwijs veranderd is, de leerlingen zijn vol gens het vertrekkende drietal niet echt veranderd. Thea de Rijcke spreekt liefdevol over de band met haar leerlingen. „Het komt erop aan als leerkracht een klas goed op de rails te zetten en altijd goed con tact te houden met de leerlingen. Het is dan hartstikke leuk om les te geven. Vmbo-leerlingen zijn heel spontaan, je kunt met ze la chen en ze werken ook, werken hard. Je krijgt er veel energie van terug, van het contact met de leer lingen." Ze willen het ook weer niet mooier voorstellen dan het is. De leerlingen zijn niet altijd lieverd jes, waarbij Thea de Rijcke direct de kanttekening maakt dat het niet uitmaakt of ze op het vmbo, havo of vwo zitten. „Ouders staan nogal eens te kijken van wat hun kinderen op school hebben ge daan, als wij ze bellen. In een groep gedragen ze zich nu een maal anders dan thuis." Ouders di rect bellen en open tegemoet tre den, dat is de beste methode, is de ervaring van Nelleke Mels. „Ik vraag ze om mee te denken. Dan is een conflict vaak al opgelost." Leerlingen in hun waarde laten en inspelen op wat zij het bes te kunnen. Het vmbo van het Rey- naert-college heeft er daarom doel bewust voor gekozen aparte be roepsgerichte afdelingen in stand te houden. Volgens Jan Heijnen is dat bijzonder. „Het Reynaertcolle- ge is één van de weinige scholen die dat doet. Wij hebben aparte af delingen metaal, bouw en elektro techniek. Dat is de beste manier om vakmensen op te leiden, vin den wij." Al op school betaalt zich dit uit. Leerlingen van allerlei afdelingen hebben de hand gehad in de crea tie van een nieuw kunstwerk bij hun school aan de Gildenstraat. Marleen Wouters, docente kunst vakken en culturele en kunstzinni ge vorming (ckv), - 'ik ga nog niet weg, hoor' - nam het initiatief en maakte het ontwerp. „De metaalaf deling heeft de geraamtes voor in de beelden gelast. Vooral derde jaars en vierdejaars leerlingen teke nen en kunstvakken hebben gehol pen de beelden te boetseren. Het heeft geresulteerd in drie karak ters, een naïeveling, een twijfelaar en een wijze. De afdeling bouw zorgde onder meer voor de funde ring en de module grafische vorm geving heeft de teksten aange bracht. Praktisch de hele school is bezig geweest met de totstandko ming van het beeld van de school." Het klinkt allemaal erg harmo nieus. Zo is de sfeer ook, vinden Thea de Rijcke, Jan Heijnen en Nelleke Mels. Maken ze zich dan nergens zorgen over? Thea de Rijcke noemt de bezuinigingen op het passend onderwijs. „Het aan tal leerlingen met een handicapje, met minder vermogen om te le ren, zal toenemen. Dat komt er ge woon bij." Toch laat het drietal de school met een gerust hart achter. Jan Heijnen herhaalt met nadruk dat we met z'n allen trots moeten zijn op 'onze' vmbo-leerlingen: „Zij verdienen de allerbeste men sen voor de klas." Edemond Buyck (rechts) toont Dian Porreij hoe hoog de plaat van het ge denkteken voor drie, in 1941 in Philippine omgekomen Engelse vliegeniers en Philippenaar Edmond de Decker kan worden. foto Camile Schelstraete door Harmen van der Werf PHILIPINNE - Oudere inwoners van Philippine weten het praktisch alle maal. Aan de Zandstraat, vlak bij de hoge mast, is in de zomer van 1941 een Engels vliegtuig neerge stort. Dé drie Engelse vliegeniers en Edmond de Decker uit Philippi ne kwamen om bij de crash. Op de onheilsplek herinnert niets meer aan het ongeval. Dat gaat ver anderen op initiatief van de zoon van Gwilym Ivor Lewis, één van de piloten. Zodat ook jongere in woners van Philippine weten wat er - om exact te zijn - 12 augustus 1941 is gebeurd. Edemond Buyck en zijn vrouw Ce- lina zijn tegenwoordig de bewo ners van de boerderij waarbij de Engelse Blenheim IV-bommenwer- per bijna zeventig jaar geleden neerstortte. Zij komen oorspronke lijk uit de buurt van Oostburg. „Maar toen wij dit bedrijf in 1959 overnamen van de familie Dumo- leijn, is het ons gelijk verteld", her innert Edemond zich. Dat was niet zo vreemd. De Dumoleijns verloren bij het ongeluk een direct familielid. Burgerslachtoffer Ed mond de Decker was getrouwd met een Dumoleijn. Zo'n verhaal vergeet je niet. Toch keek Edemond een jaar of vier, vijf geleden vreemd op. Een Engels man meldde zich op zijn erf Hij maakte zich bekend als Peter Nevil le Lewis, de zoon van één van de omgekomen piloten. Hij vertelde maanden na de dood van zijn va der te zijn geboren en kreeg later van zijn moeder niets te horen over zijn herkomst, weet Ede mond. „Hij vertelde me dat hij voor zijn vader, de andere piloten en De Decker een monument wil de oprichten, bij de ingang tot ons erf 'Waarom ook niet? Zet maar neer', zei ik." Dian Porreij van H en D Natuur steen uit Terneuzen is vrijdagoch tend op bezoek bij de familie Buyk. Zij heeft van Peter Neville Lewis de opdracht gekregen het ge denkteken te maken. Edemond loopt met haar mee en wijst de plek aan waar het grafmonument moet komen. Het is kort dag. De onthulling is zaterdag 23 juli ge pland, om 12.00 uur. Vooraf, vanaf 10.30 uur, wordt voor alle genodig den koffie geschonken in Hotel Au Port in Philippine. Veel inwoners van Philippine wa ren getuige van de crash die al vroeg in de oorlog plaatsvond. De bommenwerper maakte deel uit van een squadron dat onderweg was naar Keulen om elektriciteits centrales te bombarderen. Duits af weergeschut dat bij Hoek stond, slaagde erin de Blenheim IV te ra ken. Johan Cornelis, indertijd 14 jaar, zag het toestel neerkomen net buiten Philippine. Hij spreekt za terdag 23 juli. De piloten zijn begra ven op de Vlissingse Noorderbe graafplaats. mmmmwmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmMmmmmmMmmm&mmmmMemismMffimmmmmmmmmmzmmmMmmmmmmm grotendeels door leerlingen gemaakte kunstwerk 'beeld van een school' voor foto Camile Schelstraete NU! NEDERLAND o.v.v. westerschelde Dagelijks het nieuws in twee minuten videojournaal. Ma. t/m vr. om 10.00,16.00 en 22.00 uur, za. en zo. om 18.00 uur Q www.z2.nl OOSTBURG - Bij scholierencentrum Time Out in Oostburg vond gister avond het eerste straatvoetbaltoer nooi plaats. Samenspel, respect en plezier voerden de boventoon. Er kwamen zo'n veertig jongeren in actie. Het team Powerrangers kwam als winnaar uit de bus. Het sportiefste team was de crew van Time Out. Bryan Wesbeek werd uitgeroepen tot beste speler van het toernooi. Organisator en scheidsrechter Mentor Zeqiri wil de de jeugd sportief tegen en met elkaar laten strijden. „Er zijn geen rode kaarten uitgedeeld en er heer ste een prima voetbalsfeertje." Sportwerker Zeqiri hoopt in de toekomst in elke Sluise kern straat voetbaltoernooien te houden. Er werd fanatiek gevoetbald tijdens het straattoernooitje. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 59