22 zeeland Rechter acht loods schuldig 'We moeten vaklui van Windrichting HAAL DE Z, IN HUIS TERNEUZEN Vloedgolven door te snel varen Vier kunstenaars met werk in Grote Kerk almanak Avondje speeddaten bij 't Gerecht Onderzoek naar paarden op strand AFSCHEID Thea de Rijcke, Nelleke Mels en Jan Heijnen praten liefdevol RZAAM van Ha» zaterdag 25 juni 2011 door Emile Calon MIDDELBURG - De Middelburgse po litierechter J. Sinack veroordeelde gisteren een Belgische loods om dat hij er medeverantwoordelijk voor was dat op 28 maart 2009 het containerschip Tokio Express met een te hoge snelheid de monding van de haven van Terneuzen pas seerde. Door de zuiging en de gol ven die het passerende schip ver oorzaakte, botste een aantal wach tende binnenvaartschepen in de Oostsluis tegen elkaar. De kapitein had de boete van 750 euro probleemloos betaald. De loods niet, want volgens raadsman M. van der Bent is hij niet verant woordelijk voor de manoeuvres die het schip uitvoert. De Middel burgse rechtbank oordeelde echter al enkele malen eerder dat een loods medeverantwoordelijk is. „Een loods heeft gedeelde verant woordelijkheid", aldus Sinack. „Zo denk ik daar nog steeds over." Van der Bent is tegen eerdere soortgelijke vonnissen in beroep gegaan bij het Haagse gerechtshof! GROEDE Jef Bertels, Marijke Feytons, Jo Pi- rard en Anne-Lies Soet exposeren tot 24 juli in de Grote Kerk in Groe- de. Bertels maakt 'fantasy art', over historische sprookjes en bizarre droombeelden. Feytons maakt 'heksenpotten', Pi- rard bronzen beelden, al dan niet gecombineerd met schilderijen. Soet maakt zeefdrukken en etsen met landschappelijke structuren. www.pzc.nl MEEST CELEZEN 1. Geen nieuwe paviljoens aan kust 2. Tekort dreigt voor werkplaats 3. 'Faillissement Terneuzen dreigt' STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto Dat hof heeft recent enkele -ex perts uitgenodigd om hun visie te geven. Het kan dan ook nog enige tijd duren voor het Hof uitspraak doet in die hoger beroepen. Officier van justitie R. Rammeloo eiste ook tegen de loods een boete van 750 euro. Volgens hem had de man de kapitein van de Tokio Ex press moeten adviseren vaart te minderen voor het passeren van de havenmonding. Van der Bent herhaalde dat de loods niet verantwoordelijk ge steld kan worden voor het gedrag van het 294 meter metende schip. Ook vroeg hij zich af of de Tokio Express wel zo'n grote zuiging en de daaropvolgende vloedgolf had veroorzaakt. Een specialist van de waterpolitie zei dat er nauwelijks twijfel was welk schip aangewezen moest worden als veroorzaker. Rammeloo wees erop dat beman ningsleden van de getroffen sche pen hadden gezien dat de boeg golf van de Tokio Express krulde. Dat is volgens hem een teken dat er erg hard werd gevaren en dat er veel water werd verplaatst. TERNEUZEN Evenementenbureau The Heart beat Company houdt komende donderdag een speeddate-avond in restaurant 't Gerecht op de Markt in Terneuzen. Deelnemers ontmoeten op één avond zoveel mogelijk 'dates'. De avond begint om 20.00 uur. Meedoen kost 18,50 euro. Inschrij ven is verplicht en kan via de web site www.heartbeatcompany.nl. SLUIS De gemeente Sluis gaat bekijken of er in de zomer ook overdag paar den op het strand mogen lopen. Nu is dat in de zomer tussen 10 en 18 uur verboden. Paardentoerisme Zeeland had om de verruiming ge- vraagd. Een meerderheid van de ge meenteraad stemde, op initiatief van het CDA, in met een onder zoek. Dat vindt plaats door te pra ten met paviljoenhouders, mane ges en ruitersportverenigingen. Al leen Rinus de Lijser (PvdA) was te gen. „Al die hopen poep, dat moe ten we de mensen niet aandoen." Tip? redactie@pzc.nl Op het Zeeuws-Vlaamse notariskan toor werpt men regelmatig een frisse blik op de wereld buiten het wat stof fige gebouw. Logisch, want dossiers en aktes houden niet op bij de deur. Laatst diende zich een dossier aan dat zelfs een grensoverschrijdende transactie betrof. Dat zorgde voor enige opwinding onder de klerken. Het ging om een zaak in Knokke. Die mondaine badplaats bevindt zich, volgens de opgestelde akte, aan de Vlaamse oostkust. Een klerk, in de war: „Ik verlies er het noorden bij. Knokke aan de oostkust, maar wel aan de Noordzee. Dan heb je daar ook nog de westkust en daar ligt dan Oostende." Hij werd naar huis ge stuurd om tot rust te komen. Ergens aan de Wester schelde. door Harmen van der Werf Spreek geen kwaad woord over vmbo-leerlingen, want dan beginnen Thea de Rijcke, Nelleke Mels en Jan Heijnen onmiddellijk te steige ren. „We moeten ons realiseren dat zij de vakmensen van de toe komst zijn. We mogen dat nooit vergeten", stelt ]an Heijnen onom wonden. Het zijn voor Thea de Rijcke, Nelle ke Mels en Jan Heijnen de laatste weken in het onderwijs. Ze sluiten na tientallen jaren hun carrière aan de vmbo-afdeling van het Rey- naertcollege in Hulst af Hun loop baan heeft zich (bijna) volledig in het beroepsonderwijs afgespeeld. Jan Heijnen (61), teamleider van de technische afdeling en theoreti sche leerweg, begon in 1977. Nelle ke Mels (63), docente Nederlands, en lid van de directie Thea de Rijcke (64) stapten de school al in 1968 binnen als leerkracht. Wie zo veel jaren het onderwijs trouw blijft, hoeft daar niet per se aan verknocht te zijn. Maar zij zijn dat duidelijk wel, ondanks of mis schien wel dankzij alle veranderin gen die ze in de loop der jaren heb ben meegemaakt. Thea de Rijcke herinnert zich dat bij haar aantreden in 1968 - bij de voormalige huishoudschool Sint- Martha in Hulst - het voorberei dend beroepsonderwijs nog maar twee jaar duurde. „In 1969 ging het naar drie jaar en in 1970 vervol- Van rechts naar links: de vertrekkende leerkrachten Nelleke Mels, Jan Heijnen en Thea de Rijcke bij het nieuwe, de vmbo-afdeling van het Reynaertcollege; helemaal links: ontwerpster en docente kunstvakken Marleen Wouters. NIJVERHEIDSWÉG 15 4S29 PP EEDE jótiébëdnjf-vanhal. n/_

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 58