Kroniek van club zorgt voor hart voor Erremuu Ultieme uitdaging voor 341 sport Nog 3 dagen.... PZC KANAAL OVERZWEMMEN Na de marathon van New York en het beklimmen van de Kilimanjaro maakt Pascal Vernaeve zich op voor de volgende uitdaging. Op 7 juli wil hij Het Kanaal overzwemmen. voordat wij van start gaan met de Lezerstour! i 3 8 Hart voor zaterdag 25 juni 2011 door Rudy Boogert ARNEMUIDEN - Wat begon als 'wat extra aandacht' in het clubblad voor de 40e jaargang van het club orgaan is uitgegroeid tot een 151 pa gina's tellend boek over de 65-jari- ge voetbalclub Arnemuiden. Een kroniek van een trotse voetbal club, noemen de makers het zelf. Als je het nog niet had, krijg je het wel na het lezen van dit boek: Hart voor Erremuu. Niet voor niets is dat de titel van het boek. Toegegeven, de nobelprijs voor de literatuur zal het boek niet krijgen. Daarvoor is het taalgebruik soms iets te clubbladachtig. Het ver- stoort echter totaal niet het ritme van het boek dat een balans heeft gevonden tussen oude verhalen uit bronnen van toen en monden van nu. De sportieve successen, de zelfwerkzaamheid en de coryfee ën worden in detail geëerd. Met name de oude verhalen uit de monden van nu zijn lichtende on derdelen in het boek. Klaas Poort vliet (volgens succestrainer Jaap van Maris de beste voetballer ooit wan Arnemuiden) wordt vanzelf sprekend aan het woord gelaten. Niet alleen over zijn 509 duels en 660 goals tussen 1953 en 1970 in het eerste, maar ook over zijn late re successen als jeugdtrainer bij de club. Vervolgens licht het boek ver der op met dubbelinterviews met Piet Koppejan en Dies van Belzen (ervaringsdeskundigen over de op richtingsjaren), Wim Schuit en Ben van de Ketterij (spelers over de promotie naar het hoogste ni veau) en Piet Moerland en Saai van Belzen (de laatste twee voor zitters over het wel en wee van de club). Deze drie tweeluiken geven een dwarsdoorsnede van Arnemui den door de jaren heen. Tussen de hoofdstukken door wor den de oud-trainers van de club aan het woord gelaten over hun hoogte- en dieptepunten met de club. De voorzichtige vraag rijst echter waarom Henk Ottens, Adriaan Nieuwenhuijse, Ad Roovers en Wim Ovaa daarin niet voorkomen. Die laatste twee verlie ten de club overigens niet uit vrije wil. Arnemuiden kan echter niet van zelfcensuur beticht worden, want ook de donkere kanten uit de club historie worden belicht. Het beste voorbeeld vormen de problemen die de supportersschare in het ver leden veroorzaakten, met als diep tepunt een incident waarbij de keeper van BLC aan het hoofd ge raakt werd door een bierflesje. De lach overheerst echter op de pa gina's. Ter illustratie de anekdote over de acé-bal. In Arnemuiden wist iedereen in de jaren vijftig wat een acé-bal was, namelijk een leren (veter)bal. De inwoners gin gen er klakkeloos van uit dat het ook een gangbare term was buiten het dorp. Maar daar hadden ze nog nooit van de acé-bal gehoord. Een staaltje volksetymologie loste het mysterie op. Voor de oorlog be stond er in het dorp een voetbal club met de naam ASC, Arnemui- dense Sport Club. Het lederen monster waarmee de voetballers speelden, werd een ASC-bal ge noemd. Spreek dat maar 's snel achter elkaar uit. door Barry van der Hooft TERNEUZEN/LONDEN - Het is 25 de cember 2008 als Pascal Vernaeve na het kerstdiner samen met een vriend even buiten gaat staan. „We rookten een sigaret en had den allebei een groot glas wijn beet", vertelt de Zeeuws-Vlam ming die sinds drie jaar in hartje Londen woont. „We keken elkaar aan en zeiden: 'Dit kan zo niet lan ger. We moeten iets aan onze ge zondheid gaan doen'. Op dat mo ment spraken we meteen af de marathon van New York te gaan lopen." Het duo schrijft zich in, de tickets naar de Verenigde Staten worden geboekt en in november 2009 lo pen ze de marathon in 'The Big Apple'. „Het was vooral in het ka der van 'dingen jdie je voor je der tigste gedaan moet hebben'", ver telt de nu 31-jarige Vernaeve. „Als je bezig bent met de voorberei ding op een marathon of een an dere uitdaging kom je met men sen in aanraking die daar van hou den of er naartoe werken." Met bergbeklimmen heeft hij niet veel, maar de uitdaging om de Kili manjaro te beklimmen gaat hij niet uit de weg. Een goede vriend van de in Westdorpe opgegroeide Vernaeve loopt ook met het idee rond naar Tanzania af te reizen. Ze geven elkaar een duwtje in de rug. Nu bijna een jaar geleden, in augustus 2010, beginnen ze aan de beklimming. „Je hoeft daar niet eens super goed voor getraind te zijn", zegt Vernaeve. „Op de Kili manjaro hoef je niet echt te klim men, je kunt er vrij goed opwan delen. Het leek me leuk en het is een fantastische ervaring gewor den. Een vijfdaagse tocht naar bo ven en daarna twee dagen afdalen. Ik kan het iedereen aanraden." Zijn derde - en voorlopig laatste - grote beproeving zit op dat mo ment al jaren in zijn hoofd. „Ik heb vroeger gezwommen bij De Bruinvis in Sas van Gent en tot mijn zestiende, zeventiende bij ZC Koewacht. Toen ik ging stude ren in Delft ben ik helemaal ge stopt. Toch zat het overzwemmen van Het Kanaal altijd wel in mijn hoofd. Voor een zwemmer vind ik dat de ultieme uitdaging. Ook dat moet ik een keer gedaan heb ben, dacht ik altijd. Toen ik de ma rathon had gelopen en de Kiliman jaro op was geweest, begon het weer te leven bij me. Ik was goed getraind en dus leek het me een mooi moment om het te doen." Pascal Vernaeve besluit zijn zwem tocht aan een goed doel te koppe len. Hij kiest niet toevallig voor de Hartstichting. „Mijn vader is een behoorlijk goede sportman, maar twee jaar geleden kreeg hij van het ene op het andere moment een hartaanval. Het is gelukkig goed afgelopen, hij is nu weer ge zond en lekker aan het hardlopen. Toch heeft het veel indruk op me gemaakt. Ik heb gezien wat het re valideren inhield en hij heeft nog veel medicijnen. Daar wil ik graag geld voor inzamelen." De medewerker bij een Engelse vermogensbeheerder heeft op dit moment bijna 6.000 Pond (zo'n 7.000 euro) toegezegd gekregen van vrienden, collega's, familie en kennissen. „Ik streef ernaar om 10.000 euro in te zamelen. Dat moet de komende tijd nog kun- Wat houdt onze Lezerstour in, hoe en waar kunt u zich inschrijven en wat kunt u er mee winnen? U leest het allemaal 28 juni in deze krant. Y? Pascal Vernaeve houdt wel van een uitdaging. Zo beklom hij in 2010 de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 54