321 sport Nederlandse wielrenner is Dekker Alles over wonen Roddick uitgeschakeld, Murray wel verder WIELRENNEN Nog niet lang geleden was het NK wielrennen een wedstrijd voor losers. Wat stel den ze internationaal eigenlijk voor? Hoe anders is het zondag. Gesink, Mollema, Kruijswijk en een handvol anderen zijn klaar om de wereld te veroveren. Ivic overleden Ivan Basso kopman van Liquigas in Tour Kerkhove eenvoudig naar halve finale zaterdag 25 juni 2011 door Koen de Vries Hier volgt een bloemle zing van de dopingbe- richten van afgelopen week: Whereabouts kosten Nederlandse hordenloper Sedoc jaar schorsing (24 juni); Wereldkampioen vlinderslag jaar geschorst in whereaboutszaak (23 juni); Ook waterpolo heeft nu zijn clen- buterolzaak (22 juni); Whereabouts blijven Malisse en Wickmayer achtervolgen (22 juni); Ballan en dokter Lotto moeten voor Coni verschijnen (21 juni); Mexicaanse voetballers aten be smet vlees (21 juni); Petacchi niet welkom in Italiaanse selectie op WK (18 juni). En dan verscheen er donderdag ook nog een boek: Schoon genoeg, het ver haal van wielrenner Thomas Dek ker over de twee donkere jaren waarin hij geschorst was wegens het gebruik van EPO. Je wordt doodgegooid met dopingverhalen, en toch komt dat boek op het sta peltje dat mee gaat op vakantie. Waarom in hemelsnaam alweer een boek lezen over list en be drog? Omdat het vaak gaat over meer dan dat. Dopinggebruikers spelen vaak open kaart, geven zich bloot, geven inkijkjes in hun sport die je anders zelden krijgt. Hope lijk doet Dekker dat ook, al is in middels bekend dat hij niet vertelt waar hij zijn EPO kocht en wie hem adviseerde. Het mooiste dopingboek in mijn boekenkast is dat van de inmid dels gestopte Belgische atleet Erik Wijmeersch: De puntjes op de IJ. Deze man neemt nergens een blad voor de mond. Hij vertelt over zijn successen, maar ook over dokters, mooie vrouwen en over doping. Hij somt een immens lange lijst op van verboden middelen die hij gebruikte. En hij vertelt waarom hij desondanks nooit sneller werd. Het meest bijzondere: Wij meersch is nooit betrapt. Zijn boek zorgde even voor een rimpeling in de Belgische sportvij- ver, maar die was al snel weer over. Zover als Wijmeersch zal Thomas Dekker niet gaan. Binnenkort rijdt hij weer zijn eerste koers en moet hij zijn collega-renners recht in de ogen kunnen kijken. Anders is zijn comeback bij voorbaat mis lukt. Misschien moet ik toch maar wachten op het boek van Thomas Dekker dat hij schrijft als hij zijn al lerlaatste koers gereden heeft. Ik betwijfel alleen of hij dan nog be hoefte heeft om wat op papier te zetten. door Patrick Delait SITTARD - De vraag of een Neder landse renner het podium zou kunnen halen in de Tour de Fran ce was jarenlang een overbodige. Na de gloriejaren van klimmers Gert-Jan Theunisse en Steven Rooks, de Siamese tweeling die eind jaren tachtig ftirore maakte bij PDM, warefl ronderenners dun gezaaid. Even kon de Nederlandse wielerliefhebber zich nog verschui len achter Erik Breukink, die zo wel in de Giro (2e in 1988) als de Tour (3e in 1990) het podium haal de. Met alleen Michael Boogerd als hoop in bange dagen telde Neder land daarna jarenlang amper mee in het peloton. Van een figurantenrol is anno 2011 geen sprake meer. Een nieuwe ge neratie klimmers manifesteerde zich dit seizoen zo nadrukkelijk dat van een luxesituatie kan wor den gesproken. Sinds zijn rondedebuut in de Vuel- ta van 2008 zijn alle ogen gericht op Robert Gesink. De klimmer van Rabobank is inmiddels de vaandeldrager van een select club je berggeiten. Ploegmaat Steven Kruijswijk maakte dit voorjaar in druk in de Giro en de Ronde van Zwitserland, waarin hij een ber grit won en derde werd in het eindklassement. Ook Bauke Molle ma (vijfde) en de al wat rijpere Laurens ten Dam (achtste) deden in Zwitserland van zich spreken. Ook buiten de Raboploeg is de nieuwe lente aangebroken. Vacansoleil-renner Wout Poels kon zich in Tirreno-Adriatico met de wereldtop meten. Ploegmaat Rob Ruygh deed daar nauwelijks voor onder in het Critérium du Dauphiné. Waarom nu plots wel mogelijk is, wat het voorbije decennium niet SPLIT De Kroatische oud-voetbaltrainer Toraislav Ivic is overleden. Ivic was van 1976 tot 1978 trainer van Aj.ix, waarmee hij in 1977 de lands titel behaalde. Verder werkte de coach, die 77 jaar werd, onder meer bij Anderlecht en Atletico Madrid. lukte? Voormalig bondscoach Egon van Kessel vindt het te ge makkelijk om de huidige hoogcon junctuur toe te schrijven aan Rabo bank, sinds midden jaren negentig het voornaamste opleidingsinsti tuut in Nederland. Tegenover de doorbraak van Gesink, Mollema en Kruijswijk staan er volgens de Brabander te veel mislukkingen om te spreken van een succesver haal. „Vijftig, zestig renners die hun volledige opleiding bij Rabo bank hebben gekregen, zijn bij de profs nooit doorgebroken. Ik heb altijd gezegd dat ik hun model te dominant vind. Niet elk talent is gebaat bij de Rabo-opleiding. Dat mag je in Nederland niet zeggen, want dat ben je zogezegd een vij and van Rabobank. Onzin. De cij fers bewijzen mijn gelijk." Robert Gesink was volgens Van Kessel al een steengoede renner toen hij als tweedejaarsbelofte de overstap naar Rabobank maakte. Ook Bauke Mollema en Steven Kruijswijk stroomden pas later in bij de oranje brigade. Dat ze zich alle drie ontwikkeld hebben tot be loftevolle ronderenners hebben ze voor een groot deel te danken aan hun genen, meent Van Kessel. „Ta lent en karakter spelen een grote rol. Waarom slaagt de ene renner wel en de andere niet?" Van Kessels hypothese dat talent en karakter doorslaggevend zijn, wordt gedeeld door Piet Kuijs, roerganger en ploegleider bij het Rabobank Continental Team. Ge sink, Mollema en Kruijswijk zijn volgens Kuijs elk op hun eigen ma nier speciale renners. „Sinds Mi chael Boogerd heb ik niet meer met zulke talenten gewerkt, je hebt meer renners die de Ardense heuvels aankunnen, maar mannen voor het hooggebergte hebben we al lang niet meer gehad", nuan ceert Kuijs de kritiek dat bij Rabo bank ook veel talent verloren is ge gaan. „Er zijn altijd jongens die het niet halen. Bij Max van Hees- wijk liep het talent uit zijn broek, maar wat heeft hij ermee gedaan?" Over de impact van de Rabo-oplei ding verschillen ze van mening, maar over een ding zijn Van Kes sel en Kuijs het wel roerend eens. De aangescherpte dopingregels zijn een zegen voor het Nederland se wielrennen. Drie Nederlanders bij de beste acht in het eindklasse ment van de Ronde van Zwitser land: in het epo-tijdperk zou het ondenkbaar zijn geweest. Kuijs: „Ik wil het woord doping niet eens in de mond nemen, maar op medisch gebied is er veel veran derd. De controles zijn veel scher per geworden. Daar profiteren wij van." Van Kessel: „Als de UCI die lijn doortrekt, staan ons nog mooie jaren te wachten,-" Sinds enkele jaren is Rabobank niet meer de enige Nederlandse speler in het profpeloton. De komst van Skil-Shimano en Vacan- soleil heeft er volgens voormalig klimmer Steven Rooks eveneens toe bijgedragen dat het vaderland se wielrennen opnieuw in de lift zit. „Met slechts één Nederlandse profploeg is de spoeling jarenlang erg dun geweest. Voor jonge ren ners die niet bij Rabobank terecht konden, hield het op. In de breed te zijn er nu veel meer mogelijkhe den." Rooks doelt onder meer op Wout Poels, Rob Ruygh, Pim Ligt- hart en Lieuwe Westra, stuk voor stuk talenten die bij Vacansoleil tot wasdom komen. Let wel: de winnaar van de bolle tjestrui uit de Tour van 1988 is de laatste om het aandeel van Rabo bank in de successen van Gesink, Kruiswijck en Mollema te minima liseren. Het zou Rooks niet verba zen als in de komende Tour oude tijden zullen herleven. Robert Gesink verkeert de laatste weken wacht in de Tour de France. Steven Kruijswijk reed een ijzersterke Rq de verrassing van het seizoen. in üw regio! PARIJS Ivan Basso is de kopman van Liqui gas in de Ronde van Frankrijk. Dat maakte ploegleider Roberto Ama- dio gisteren bekend. „Met een rij der als Basso moet je naar het po dium en de gele trui kijken." Basso won in 2010 de Ronde van Italië. In de Ronde van Frankrijk eindigde de Italiaan in 2004 als der de en in 2005 als tweede. BREDA Lesley Kerkhove heeft gisteren de halve finale gehaald van het Future- tennistoernooi in Breda. De tennisster uit Zierikzee liet wei nig heel van Sviatlana Pirazhenka. De Bulgaarse kon slechts twee ga mes pakken tegen de in vorm ste kende Kerkhove. Vandaag ontmoet de Zierikzeese in de halve finale de winnares van het Britse onderons je Dean-Foster. LONDEN - Twee grote namen moes ten het enkelspel van Wimbledon gisteren verlaten. De Amerikaan Andy Roddick en de Russin Vera Zvonareva strandden al in de der de ronde. Beiden haalden al eens de finale van het Engelse grands- lamtoernooi. Roddick moest zijn meerdere erkennen in de Span jaard Feliciano Lopez. Zvonareva ging onderuit tegen Pironkova. Lopez won twee keer overtuigend een tiebreak in zijn partij tegen Roddick: 7-6 (2) 7-6 (2) 6-4. De Ma- drileen haalde al twee keer de kwartfinales in Londen. Roddick was al drie keer verliezend finalist. Na afloop nam Roddick zijn ver lies als een man. „Hij troefde me af Dan is het gemakkelijker om het te accepteren. Zijn service was erg indrukwekkend." Naast Lopez is ook Richard Gas- quet al zeker van een plek bij de laatste 16. De Fransman ontdeed zich in drie sets van de Italiaan Si- mone Bolelli: 6-3 6-2 6-4. De overi ge partijen, op de avondwedstrijd tussen Andy Murray en Ivan Ljubi- cic op het overdekte centercourt na, konden wegens de regen niet doorgaan of werden voortijdig af gebroken. Murray won zijn partij in vier sets: 6-4 4-6 6-17-6. Robin Haase komt door de regen vandaag pas in actie tegen de Ame rikaan Mardy Fish. Bij de vrouwen had Zvonareva te gen Pironkova weinig in te breng en: 6-3 6-2. De speelster uit Mos kou verloor vorig jaar nog de eind strijd van Serena Williams. De Bul gaarse Pironkova haalde destijds al de halve finale. Nu strijdt ze voor een plek in de kwartfinale tegen Venus Williams, die de Spaanse Marisa lose Martinez maar twee games gunde: 6-0 6-2.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 52