41 binnenland Twintig van mijn maten zijn er niet meer' 9 'Gedoogbeleid kan TO0S Fraude met teller kilometer aangepakt Meldpunt misbruik vernieuwd Onderzoek naar gevaren van elektrische fiets VETERANENDAC Militair verwerkt leed Flashmob van theaterstudenten als protest A6 uren dicht Bestuur SGP nodigt CU uit voor overleg zaterdag 25 juni 2011 DEN HAAG - De kilometerstanden van alle motorvoertuigen worden in de toekomst vaker geregistreerd door de overheid. Het kabinet stemde gistermiddag in met het voorstel van minister Schultz van Haegen van Infrastructuur. De maatregel is bedoeld om fraude met kilometertellers tegen te gaan. Ook wil de minister het terug draaien van de kilometerstand, zo dat het lijkt alsof een auto minder ver heeft gereden, wettelijk straf baar maken. Het aantal kilometers dat een auto heeft gereden wordt nu door gara gebedrijven doorgegeven aan Stich ting Nationale Auto Pas (NAP). Dit gebeurt onder andere als een auto een APK-keuring krijgt. In de toekomst zal het vaker voorkomen dat de kilometerstand van een au to wordt geregistreerd. Bijvoor beeld na kleine reparaties, of bij verkoop. Als het voorstel van de minister wordt goedgekeurd, zal de rol van de NAP worden overge nomen door Rijksdienst voor het Wegverkeer (RDW), de organisa tie die ook bijhoudt wie eigenaar is. De doorgegeven kilometerstan den zullen worden verzameld en beheerd in een centrale databank. DEN HAAG - De Rooms-Katholieke Kerk vervangt het meldpunt Hulp Recht door een nieuw, niet-ker- kelijk meldpunt voor seksueel mis bruik. Ook de hulpverlening aan slachtof fers wordt grondig gereorgani seerd. Dat heeft de commissie-Ban- dell gisteren bekendgemaakt. De hulpverlening aan slachtoffers zal geregeld worden door een nieu we instantie onder de naam 'Plat form Hulpverlening na seksueel misbruik in de RK Kerk' onder voorzitterschap van professor en psychotherapeut Wim Wolters. Vandaag is het Veteranen- dag. Bij het eerbetoon is ditmaal ook korporaal Ge rald Gijsbertsen aanwezig. „Verwerken lukt je niet al leen." door Gerard den Elt Toeval of niet, Srebrenica ligt als het ware nog altijd bij korporaal Gerald Gijs bertsen om de hoek. De accufabriek in Potocari, toneel van de traumatische gebeurtenissen uit 1995 in de Bosnische enclave, vertoont een treffende gelijkenis met de ruïne van chocoladefabriek De Baronie in Alphen aan den Rijn. Zijn appartement staat tach tig meter verderop. „Elke keer als ik er langs loop, zie ik de accufabriek waar we gelegerd waren weer voor me", zegt Gijs bertsen (38). „Als het winter wordt en de open haarden wor den ontstoken, dan ruik ik de houtkachels in Srebrenica. En broc coli, man, ik kan die groente niet meer zien! We hadden in Srebreni ca maandenlang niets te eten, be halve blikken Struik en broccoli." Ruim zestien jaar na zijn terug keer uit Srebrenica overziet vete raan Gijsbertsen de scherven van zijn leven. Hij zag als medewerker van de medische hulptroepen hoe levens van zijn maten bij zeven mijnincidenten werden verwoest. Zijn beste vriend Edwin de Wolf moet sindsdien zijn linker onder been missen. Hij kan er aan de vooravond van Veteranendag over praten, nu wel. Een scheiding, ALMERE - De A6 bij Almere rich ting Lelystad was gisteravond bijna drie uur afgesloten door een ongeval. Er waren acht gewonden. PAUL KUSTERS twee zenuwinzinkingen, hij heeft het overleefd. "INvee keer probeer de hij met een overdosis pillen zelf moord te plegen. „Ik ben niet de enige. Van de 120 man in de Char- ly-compagnie zijn er al twintig uit het leven gestapt. Vrijwillig, be doel ik." Op zijn uniform dat hij vandaag in Den Haag zal dragen, prijken twee herinneringsmedailles. Gijsbertsen uit Ermelo komt uit een militaire familie. Zijn grootvader verdedig de in de meidagen van 1940 als 20-jarige de Maasbruggen in Rot terdam en diende in Neder- lands-Indië. Toen Gijsbertsens grootvader per boot terugkeerde, bleek zijn plunjebaai met daarin zijn soldij spoorloos. Nooit zou Ge rald Gijsbertsen dat hebben gewe ten, als bij terugkeer uit Srebrenica niet ook zijn plunjebaai was zoek geraakt op Schiphol. Vergeefs wachtte hij op zijn bezittingen. „Mijn oma wist zich meteen te herinneren dat mijn opa hetzelfde was overkomen. Een bijzonder toe val." Zijn oma is er vandaag getui ge van hoe een andere kleinzoon, neef Jan van Stormbroek, een her inneringsmedaille krijgt voor deel name ais marechaussee aan een missie in Bosnië. „Ze is nu al ze nuwachtig om prins Wil- lem-Alexander te ontmoeten", zegt de veteraan geamuseerd. Het leven van Gijsbertsen is weer op orde. Hij is vader van de anderhalf jaar oude Deny en treedt binnen kort in het huwelijk met Alies, de vrouw die hem hielp uit het dal te klauteren. „Want zoiets lukt je niet in je eentje." AMSTERDAM - Kunststudenten voe- plek) uit op het plein voor de Thea- ren een flashmob (een ongebruikelij- terschool in Amsterdam. Tegelijker- ke, onverwachte actie van een tijd werden gisteren in diverse ande- groep mensen op een openbare re steden acties uitgevoerd door zie onze website:binnenland Fotoverslag van Veteranendag 2010 op muziek van Pink Floyd DEN HAAG - Zware wiet en hasj aan merken als harddrug hoeft niet het einde te betekenen van het Ne derlandse gedoogbeleid. Het assor timent van de coffeeshops zal wel moeten veranderen. Dat zei Henk Garretsen, voorzitter van een com missie die vrijdag een advies over drugs aan het kabinet uitbracht. De hoogleraar gezondheidszorgbe- leid aan de Universiteit van Til burg stelt voor hennep en hasj DEN HAAG - De Stichting Weten schappelijk Onderzoek Verkeers veiligheid (SWOV) gaat onderzoe ken of elektrische fietsen vaker be trokken zijn bij ongevallen. De onder ouderen populaire fiet sen met trapondersteuning zou den mede bijdragen aan het rela tief grote aantal fietsers dat jaar lijks in het ziekenhuis belandt. Tussen 2005 en 2009 steeg het aan tal fietsers van 55 jaar en ouder dat op de spoedeisende hulp terecht kwam met 39 procent tot 28.000. Het aantal ziekenhuisopnamen steeg met 55 procent, tot 4300. Er overleden in 2009 120 ouderen door fietsongevallen. Hoewel tot op dit moment cijfers ontbreken hoe vaak daarbij ge bruik werd gemaakt van een elek trische fiets, wordt aangenomen dat die een steeds grotere rol speelt. Eerder dit jaar signaleerde minister Melanie Schultz van Hae gen (Infrastructuur) dat er onder senioren veel ongelukken gebeu ren met scootmobielen en elektri sche fietsen. „Die gaan soms wel met 25 km per uur door de bocht. Je ziet toch dat mensen daar pro blemen mee hebben", zo zei ze. Het SWOV onderzoekt nu wat het effect is van die hogere snelheid. Ook wordt bekeken of de elektri sche fiets mensen aantrekt die nor maal nooit fietsen en of ook dat bijdraagt aan de kans op brokken. „Het kan ook nog zo zijn dat er meer kilometers mee worden ge maakt omdat het makkelijker gaat. Dat vertaalt zich mogelijk ook in hogere ongevalscijfers", aldus een SWOV-zegsman. Op verschillende plaatsen in het land worden cur sussen aangeboden waarin oude ren wordt geleerd goed om te gaan met de elektrische fiets. waarin meer dan 15 procent van de werkzame stof THC zit, als harddrugs te bestempelen. Die mo gen dan niet meer over de toon bank gaan in een coffeeshop. Minister Edith Schippers van Volksgezondheid is bezorgd over zeer sterke soorten hasj en wiet. Ze liet gisteren merken dat er een goede kans is dat ze een advies overneemt om sterke cannabis tot harddrugs te betitelen. Ze voelde DEN HAAG - Het bestuur van de SGP heeft dat van de Christenu nie uitgenodigd voor een overleg zo spoedig mogelijk na de zomer vakantie. Tussen de partijen is wrijving door het niet uitwisse len van restzetels voor de Eerste Kamer. Los van problemen en za kelijke afspraken, willen SGP en Christenunie elkaar ook eens in de ogen kijken over christelijke politiek. 'We moeten meer gaan praten over onze gezamenlijke speerpunten', zei SGP-voorzitter Maarten van Leeuwen gisteren. Van Leeuwen schrijft in partijblad De Banier dat zijn achterban over wegend positief heeft gereageerd op de sleutelpositie van de SGP in de Eerste Kamer. Ook een aantal 'constructief-kritische' reacties kwam binnen, die voor een deel betrekking hadden op het stemge- £F drag van de SGP in Zuid-Holland. MOOI HET NIK/ zo'n gasje vrij

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 4