zeeland 13 UITVERKOOP Kabinet gaat na buitenlandse druk Haringvliet op een kier zetten UITVERKOOP Beheerders: koppen bij elkaar steken Chiel Jacobusse UITVERKOOP commentaar Scheldesessie Tas gestolen Dagelijks het nieuws in twee minuten videojournaal. Ma. t/m vr. om 10.00,16.00 en 22.00 uur, zo. en zo. om 18.00 uur www.z2.nl zaterdag 25 juni 2011 'Sluiten Rijk en provincies geen akkoord, dan dreigt Henk Bleker de staatssecretaris van de impasses te worden'. Jan Jaap de Graeff, directeur Natuurmonumenten 'De regering is in de jaren negentig begonnen met het breien van een prachtige trui, de EHS dus. Die trui mist mouwen en een kol. De regering wil die trui nu zo gebruiken, maar wij zeggen: wacht even en brei als er weer geld is, die trui af. Een van de de door Natuurmonumenten aanbevolen natuurgebieden bij Nisse. foto Dirk-Jan Gjeltema X Hoedekenskerke is een van de laatste restanten van het zogenaamde 'oudland': kleinschalig, 'hollebollig' en laaggelegen grasland dat bespaard is gebleven bij de grootschalige ruilverkavelingen. Dit gebied is vanwege de lage ligging bijzonder geschikt voor de ontwikkeling van binnendijks zilt grasland. Er is reeds 70 hectare grond verworven die ligt te wachten op inrichting, wat de natuurwaarden sterk vergroot. Niet inrichten van polder Hoedekenskerke leidt tot een forse desinvestering. Chiel Jacobusse van het Zeeuwse Landschap be grijpt de keuze van Natuur monumenten. De grond op Schou wen en bij Hoedekenskerke heb ben ze al aangekocht. „Het is geld verspilling als die grond niet inge richt wordt. En het derde gebied, bij de Poel, is belangrijk, omdat dat een van de weidevogelgebie- den is. Aan de weidevogel moeten we veel aandacht besteden, want daar gaat het slecht mee." Jacobusse zegt dat Natuurmonumenten haar huiswerk heeft gedaan. „Alle ter reinbeheerders in Zeeland zouden nu de koppen bij elkaar moeten steken (ook Staatsbosbeheer en de landschappen) om een Zeeuwse prioriteitenlijst te maken voor het belang van de natuur in Zeeland." Net als Natuurmonumenten vindt Het Zeeuwse Landschap dat de EHS in deze tijd van bezuinigin gen even stopgezet kan worden. „Maar het is een geweldig goed plan. De regering is in de jaren ne gentig begonnen met het breien van een prachtige trui, de EHS dus. Die trui mist mouwen en een kol. De regering wil die trui nu zo gebruiken, maar wij zeggen: wacht even en brei als er weer geld is, die trui af." De Poel is een 182 hectare groot natuurgebied met bloemrijke graslanden, heggen en verspreid liggende poelen. Er moet nog ongeveer 10 hectare aanlig gende Ecologische Hoofdstructuur-grond worden aangekocht en hetzelfde aantal hectare bestaande natuur worden ingericht, om de waterhuishouding van het gebied te optimaliseren. - Willem Adriaansens DELSCHER, Grote Markt 11-13, Goes 0113-227607 WWW.DELSCHER.NL Commissaris van de ko ningin Karla Peijs legt de vinger op de zere plek. De Westerschel- de kan niet ongestraft steeds dieper worden gemaakt. Aan deze waarschuwing koppelt zij de wens dat er snel een rondeta felconferentie komt met Neder land, Zeeland, de Belgen en Eu ropa. Dat lijkt nuttig. Maar een serieuze verkenning van de toe komst van de rivier vereist wel geloofwaardige gesprekspart ners. België kan Nederland moeilijk serieus nemen, nu de besluitvorming over de ontpol- dering wéér een nieuwe, vage wending heeft genomen. Zo veel gedraai is ongehoord. En Nederland kan de Vlamingen verwijten dat ze, nu zij de zo veelste verdieping hebben bin nengesleept, wel een beetje kal mer kunnen reageren op onze besluiteloosheid. Onder zo'n ge sternte praat je niet makkelijk. Toch moet er iets gebeuren om te voorkomen dat Zeeland lang zaam wordt gemangeld tussen Antwerpse en Haagse belan gen. Daarom verdient Peijs' ron detafelgesprek een kans. MIDDELBURG - Op de Pottenbak- kerssingel in Middelburg werd gis teren rond 16.00 uur de tas van een 32-jarige Terneuzense verko per van de Daklozenkrant gesto len. In de tas zaten persoonlijke pa pieren, een horloge en een klein geldbedrag. DEN HAAG - De sluizen in het Ha ringvliet worden ook bij vloed op een kier gezet. Dit gebeurt zonder dat de zoetwatervoorziening in het gebied hier last van heeft. Het kabinet geeft hiermee op voor stel van staatssecretaris Atsma van Infrastructuur en Milieu en staatse cretaris Bleker van Economische Zaken, Landbouw en Innovatie uit voering aan het Kierbesluit. In het regeerakkoord is weliswaar opge nomen het Kierbesluit niet uit te voeren vanwege het gebrek aan draagvlak in de regio, omdat het duurder wordt dan was voorzien en omdat de vertraging oploopt. Daar kwam forse internationale kritiek op. Onderzoek heeft uitge wezen dat er geen volwaardig alter natief is waardoor Nederland een juridisch en financieel risico loopt. Inmiddels blijkt ook dat er draag vlak is door het nemen van maat regelen die genoeg zoetwater ga randeren en het schrappen van een ontpoldering. Als de sluizen niet alleen bij eb, maar ook bij vloed beperkt wor den opengezet kunnen trekvissen zoals zalm en zeeforel de sluizen passeren richting hun paaigebie- den stroomopwaarts. Omdat het behoud van genoeg zoetwater in het gebied binnen het Kierbesluit als belangrijke voorwaarde is opge nomen, is het nodig compenseren de maatregelen (zoals zoetwatertra cés voor de landbouw en drinkwa tervoorziening) te nemen. Bij het ontbreken van een volwaardig al ternatief voor, het Kierbesluit is het risico op een veroordeling door het Europese Hof van Justitie groot. Hierdoor kunnen dwang sommen en boetes aan Nederland worden opgelegd. Het draagvlak is vergroot omdat de ontpoldering (Deltanatuur) die op weerstand in de regio stuitte, is geschrapt. Verder wordt de ambi tie voor een verdergaande verzil- ting van het Haringvliet, getemd getij genoemd, geschrapt. Busreis André Rieu in Maastricht Inclusief entreekaart voor dit spektakel! Vertrek: 15-16-17-22-23-24 juli ALLERLAATSTE PLAATSEN, VOL=VOL! Beleef in juli het unieke concert van André Rieu op het Vrijthof in Maastricht. Geniet van de sierlijke klanken en bewonder de prachtige kostuums en het indrukwekkende decor. Als dat geen perfecte avond wordt! Deze dagtocht is inclusief busreis (opstapplaatsen in uw regio!) en entreekaart. Zie www.kras.nl/39000 waarom zou je meer betalen i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 3