zeeland 127 'Kotters maken kreeft kapot' Ie trok een Legolandgezicht opruiming terco Provincie stemt in met aankoop extra aandelen in kerncentrale ÏËzitEvai'i aan de praat to met heel veel keus zaterdag 25 juni 2011 door Lilian Dominicus YERSEKE - De kleine kreeftenvis sers hebben te lijden van de kot ters die in deze tijd van het jaar op de Oosterschelde met sleepnetten op de bodem op kreeften vissen. Dat zegt Jaap Geleijnse voorzitter van de Combinatie Beroepsvissers Zuid-West Nederland. „Onze eigen vissers gebruiken duurzame methoden en kleinscha lig materiaal zoals korven. De me thoden van de kotters, grotere schepen die ook op de Noordzee mogen vissen, gaan met veel ge weld gepaard. Ze beschadigen de kreeften, die onverkoopbaar wor den. Daarom gooien ze ze terug het water in. Het interesseert ze helemaal niets dat ze daarmee de natuur, de kreeften en de belangen van de kleinere vissers schaden. Ze trekken gewoon hun eigen plan", aldus Geleijnse. Volgens hem zijn de kotters vooral in deze tijd van het jaar op de Oos terschelde te vinden. ,,'s Winters houden de kreeften zich schuil tussen de stortstenen. Nu lopen ze over de bodem. De mannetjes lopen achter de vrouw tjes aan om te paren." De manier van vissen van de kot- tereigenaren is overigens niet ille gaals. „Ze hebben een vergunning. Maar wij zouden graag zien dat er wat aan deze manier van vissen wordt gedaan." door Marcel Modde MIDDELBURG - Delta kan haar zake lijk belang in de exploitant van de kerncentrale, EPZ, verstevigen. Een ruime meerderheid van Pro vinciale Staten heeft vrijdag inge stemd met de aankoop van 20 pro cent extra aandelen in het bedrijf. Daarmee krijgt Delta 70 procent van het pakket in handen. De overige 30 procent gaat naar het Duitse RWE, dat mede-part ner Essent heeft overgenomen. Hoeveel Delta voor de aandelen betaalt, wordt niet bekend ge maakt. Het gaat om een investe ring van minimaal 55 miljoen eu ro, zoveel is zeker, omdat uitgaven boven die limiet aparte toestem ming van de aandeelhouders verei sen. De besluitvormende aandeel houdersvergadering van Delta is maandag. De provincie is voor de helft eigenaar van het energiebe drijf. De overige aandelen zijn ver deeld over de Zeeuwse gemeen ten. Met de transactie is gegaran deerd dat de overheden zeggen schap houden over de huidige en mogelijke nieuwe kerncentrale. De overeenkomst tussen Delta en RWE over de verdeling van de ei gendomsverhoudingen in EPZ le vert de provincie en gemeenten een vergoeding op van in totaal 25 door Frans van der Heijde Iedereên zeit da ik nie andig bin. Di oordt zelfs beweerd, da'k de ongeneselijke vurm van onandigheid ebbe; de zögenaemde 'vuuftig procent variant'. As t'r bie een probleem mè twi oplossingen mogelijk bin, kies ik echt aoltied de verkeerden! Ik ebbe d'r mee lere leve, m'n vrou we ook...! Ondanks die nie geringe af- wieking beslöte me toch ons ouwe en vermolmde tuunuus (zei mè schuurtje) te vervangen deu een nieuw, an te leveren as bouwpak ket..! In de winkel vonde ze dat <0 een simpel Karwei. De verkoper zei dao je di hlad hin jaeren vö op schole ei moete zitte, mè dao je eest wè 'eventjes' moest impregne ren, voral bie 'mes en groef. Ie zag m'n vertwufeling wan in zulke winkels tel je pas mee as je rond loopt in een werkbroek vol verf- spetters, schoenen mee staele neu zen, een deuwerkjas en een duum- stok bie je...! An mien zag'n na tuurlijk da'k nie 'van 't vak' was. Op dat moment wist ik a, da'k zö'n project nooit alleên ten uut- voer zou kunne brienge M'ebbe 't toch mè besteld en m'n buurman gevrohe om architect, an- nemer en uutvoerder t'oren. Ik kon dan 'oppere'; ies angeve, ies vastouwe, in de wehe lope en stomme vraehen stelle. Toen 't pakket op het stoeppadje lag, zag ik de Himalaya...! Neê, ze konde't nie in m'n achtertuun tae- kele. 'Eventjes' uutpakke en mee d'n and nè achter brienge. Een paeronderd latten en latjes om eest te schilderen en dan pas kon 'k beginne mee 't echte werrek! Op zö'n moment bin fermielje en buren onmisbaer vö mien. Twi paer schraegjes kreeg ik angeboöie en 'mes en groef wier noe een be kend begrip vö me. Dat 'eventjes' schildere wier uren, daehen.J Ik kreeg er hlad werkanden van..! En op zö'n ogenblik was 't toch wè artverwaermend te merken oe of iedereên meeleefde. Zwaegers iel- pe me mee raed en/of daed. Buur vrouwen, die me anmoedigde en voral d'n emel in preze as ze me zaehe zwoege in m'n doenkerste uren. ,,'t Is top wat ao je di an 't doen bin, Frans", kreeg ik t'oren vanuut de brandgang En dan m'n buurman-annemer. An im ao'k drek het boekje mee eêl de beschreve opbouw afhehe- ve, wan ik ouwe meer van andere boekjes! Het sloopwerk van 't ouwe schuur tje ebb'ik zowat alleên gedae. Di kon 'k nie vee an verknoeie! Nae d'afvoer van d'ouwe troep kwam d'n architect, gewaepend mee de nodige matriaolen, kennis van d'n opbouw, en vorzie van een Legoland-gezicht. En toen wier die wonderlijken oop plan ken werachtig toch een tuunuus. In éên achtemiddeg stoeng 't ge- raemte, de volgende middeg be reikte me 't oogste punt en de der de dag wier aoles waeterdicht. En ik mè spiekers anheve en m'n ei- hen verwondere over zövee in zicht, geduld en andigheid. Die man koos noe aoltied de juuste op lossing, oevee mogelijkheden d'r ook waere. En ik ao minstens veer tig jaer langer op schole gezete as m'n annemer..! Toch bleve de buurvrouwen mien ook bewonde- re, zeer te onrechte natuurlijk. 'Een volgende blokhut doe jie noe zelf wier d'r gezeid. Zö'n ding hae minstens vuuftien jaer mee. Ver wacht van mien hin verslag van de volgende bouw..! Ie is klaer en gratis te bezichtigen, a oordt een vriewillige gift vö de B.VO. (Bond Vö Onandigen) op pries gesteld...! Me kunne d'r wi te gen d'eeste vuuftien jaer. Het is wi rustig hore op de Majoorwerf in Zoetelande. De buurvrouwen zien me noe wi zitte onder m'n para sol, mee een penne in m'n anden. Ze kunne raaie wat ik an 't schrie- ven bin! Een dankbetuhieng... lange vorststraat - goes miljoen euro. Voor een amende ment van de PvdA om de helft van de 12,5 miljoen voor de provin cie te gebruiken voor de ontwikke ling van duurzame energie, was de steun van SP, D66 en GroenLinks onvoldoende voor een meerder heid. SP en GroenLinks stemden tegen de aandelendeal, omdat ze dat zien als een verkapte toestemming voor de bouw van een tweede kerncentrale. De SP stoort zich aan 'de wolk van geheimhouding die steeds vaker rond Delta zweeft' en vindt dat het openbaar nutsbe drijf in deze zaak open kaart moet spelen. Dagelijks het nieuws in twee minuten videojournaal. Ma. tfm vr. om 10.00,16.00 en 22.00 uur, za. en zo. om 18.00 uur www.z2.nl Wonen aan het water in het centrum van Vlissingen Prachtige appartementen vanaf 289.000,- v.o.n. www.woneninbestevaer.nl ^^ÊmaÊOÊ tie Blokje bij Blokje. Het gevaarte presenteerden de studenten het re- van 4,2 bij 1,5 meter staat al sinds sultaat. februari bij het Arsenaal in Vlissin- De komende tijd blijven HZ-studen- gen, maar werkt nu echt. Gisteren ten aan de Legoland-attractie wer ken. Enkele weken per jaar wordt het ergens in de wereld tentoonge steld. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 27