Silo's zijn kathedralen 221 zeeland Middelburgse held krijgt een medaille Veteranen op motoren naar Den Haag INDUSTRIEEL ERFGOED Complex aan Kleverskerkseweg Middelburg Rommelmarkt Architecten houden gratis spreekuur Graansilo's zaterdag 25 juni 2011 WBK®®mxsBSimm8mm8ssm8stiism5ismmmzmmmmms&msmsm2Si& Kaaae&B&as^ai Burgemeester Koos Schouwenaar speldt Roy van de Voort de zilveren me daille van de Stichting Carnegie Heldenfonds op. foto Izaak Verkeste door Carla van de Merbel MIDDELBURG - Roy van de Voort uit Middelburg is een held. In au gustus vorig jaar redde hij zijn dochterje Amber uit de berenkuil van een dierentuin in Duitsland. Hij kreeg daarvoor gisteravond in het stadhuis op de Markt in Mid delburg van burgemeester Koos Schouwenaar een zilveren medail le van de Stichting Carnegie Hel denfonds, de hoogste onderschei ding van de stichting. Roy van de Voort bracht vorig jaar augustus met zijn vrouw Irene, zoon Björn (toen 6) en dochtertje Amber (toen 3) een bezoek aan dierentuin Eifel-Zoo in Lünebach. Amber klom op het ruim één me ter hoge hek bij de berenkuil en viel eroverheen. Ze viel meters naar beneden, kwam terecht in de gracht om de berenkuil en werd aangevallen door een kraagbeer. www.pzc.nl Kijk op www.pzc.nl/uit voor muziek, theater en films. STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl VLISSINGEN - Zo'n dertig Zeeuwse oorlogsveteranen zijn gisteroch tend vanaf het Baskensburgplein in Vlissingen op motoren vertrok ken voor een tweedaagse tocht via Schaarsbergen naar Den Haag. Daar wonen ze vandaag de Natio nale Veteranendag bij. Ook 170 andere Nederlandse vete ranen kwamen gisteren naar Schaarsbergen. Vanochtend rijden ze met z'n allen door naar Den Haag. Voor oorlogsveteranen die niet naar Den Haag kunnen of wil len, wordt in Ter Reede in Vlissin gen een veteranendag georgani seerd. Van 10.30 tot 15.00 uur zijn er diverse stands en optredens. Vader Roy sprong haar achterna en leidde de beer af met een tas. Vervolgens richtte de beer zijn woede tot Roy. Terwijl Roy zijn dochtertje beschermde, ging Irene op zoek naar hulp. Binnen enkele minuten kwam die van enkele Duitse bezoekers. Roy wist Amber omhoog te tillen waarna ze terug over het hek kon worden gehesen. Vervolgens lukte het hem zelf uit de berenkuil te klimmen, ondanks zijn verwondingen aan been en ge zicht. Zowel Roy als Amber wer den in het ziekenhuis opgenomen voor de verwondingen die ze oplie pen door de val en de aanval. Roy is door de gemeente voorge dragen voor de onderscheiding van het Carnegie Heldenfonds. Hij vindt het een eer deze onderschei ding te krijgen. „Dit is een steun in de rug voor het hele gezin, na al les waar we doorheen zijn gegaan, zowel psychisch als fysiek." door Emile Calon WESTKAPELLE - Korfbalvereniging Stormvogels houdt vandaag een rommelmarkt op de Markt in Westkapelle. Deze duurt van 9.00 tot 16.00 uur. Om 10.00 uur begint het Rad van Avontuur en om 11.00 uur is er een verkoop bij opbod. Om 16.00 uur is de trekking van de grote ver loting. Voor de kinderen is er de hele dag een springkussen. MIDDELBURG - In het kader van de Dag van de Architectuur houdt de kring Zeeland van de Bond van Nederlandse Architecten (BNA) op drie plaatsen een gratis architec tenspreekuur. Mensen die vragen hebben over bouwen, verbouwen en vergunningen kunnen advies vragen aan een architect. De landelijke Dag van de Architec tuur is vandaag. In bibliotheek 't Spui in Vlissingen en het Stads kantoor in Goes is er tussen 10.00 en 12.00 uur architectenspreekuur. In het Stadskantoor in Middelburg wordt dit spreekuur volgende week vrijdag (1 juli) gehouden, ook van 10.00 tot 12.00 uur. Het zijn met recht de kathedralen van het platteland, zo zegt Peter Nijhof van de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed. Hij doelt op de silo's van graan- en veevoederbe drijven die in de vorige eeuw over al werden gebouwd en die nu veel al leegstaan of al zijn gesloopt. In Zeeland staat er nog een vijftal overeind waarvan die in Breskens, Zierikzee en Middelburg de meest bijzondere zijn, aldus de specialist op het gebied van industrieel erf goed. De Middelburgse blijft behouden. Het architecten- en stedenbouw kundig bureau RDH heeft het pand aan de Kleverskerkseweg an derhalve week geleden officieel ge kocht en na de zomervakantie wordt het verbouwd tot het nieu we hoofdkantoor. Nijhof is blij dat RDH van plan is het interieur voor een belangrijk deel intact te laten zodat ook straks te zien is dat in het pand 24 grote silo's hangen. Alleen de onderkanten van die si lo's worden gesloopt, waardoor een grote werkvloer ontstaat. Nijhof kent de Middelburgse silo. Hij schreef in opdracht van de pro vincie een rapport over het ge bouw. Daarin noemt hij het een belangrijk industrieel monument. Hij stelt echter ook dat de silo on derdeel uitmaakt van een complex landbouwcoöperatieve gebouwen. Naast de silo gaat het om een graanopslagplaats en een gebouw waarin erwten en bonen worden gereinigd en opgeslagen. 'Samen vormen deze een voor Zeeland uniek ensemble van gebouwen, die getuigenis afleggen van de be langrijke economische betekenis van de landbouw en de rol die de coöperatieve landbouworganisa ties daarbij hebben gespeeld in de twintigste eeuw. Het complex is van zodanig architectonische, cultuurhistorische en stedenbouw kundige samenhang en betekenis dat behoud door herbestemming niet alleen een lokaal, maar zeker ook een provinciaal belang be treft.' Wat er met de andere gebouwen gaat gebeuren, is nog niet bekend. De gemeente wil dat er waterge bonden bedrijven komen. Wet houder Johan Aalbers zei tijdens de officiële overdracht van de silo dat er vanuit die sector belangstel ling bestaat om zich daar te vesti gen. Volgens Nijhof mogen silo's de ka thedralen van het platteland wor den genoemd omdat ze zo zicht baar zijn. „Het zijn echte land marks." 'De eerste silogebouwen verrezen aan het eind van de negentiende eeuw. Ze waren bestemd voor overzees graan, dat door middel van overslag vanuit Amerika in ons land werd verhandeld. De oudste silo's liggen daarom aan het water in de havens van de gro te steden', schrijft Wilbo Burgers van de Stichting Industrieel Erf goed in een publicatie over silo's. 'De meeste silobedrijven waren of zijn afhankelijk van aan- en afvoer via het water. De locatie van een nieuw bedrijf hield echter ook ver band met het achterland waar grondstoffen vandaan kwamen. Vandaar dat we ook veel silo's op het platteland aantreffen. Waar wa ter ontbrak zien we dan spoorlij nen de silocomplexen ontsluiten', aldus Burgers. De vormgeving van de silo's lijkt aanvankelijk veel op die van een traditioneel pakhuis, zo vervolgt hij. „Gaande weg ontwikkelde de silo zich tot een geheel eigen gebouwentype. Ze zijn op het platteland makke lijk herkenbaar door de platte grond die voor bijna alle silo's identiek is." „Naast opslagruimten bevatten de gebouwen een bouwdeel met de elevator en de machines voor de productie, zoals mengen en produ ceren van meel of veevoer, door middel van zeven of malen of per sen en breken. Meestal is het silo gebouw omgeven door een omhul sel, hetzij van steen, hetzij van ge wapend beton of een combinatie van beide." Er verdwijnen nog steeds waarde volle silocomplexen zonder dat de mogelijkheden voor herbestem ming serieus zijn onderzocht, stelt Burgers vast. Hij spreekt echter de hoop uit dat silo's als onderdeel van het agrarisch industrieel erf goed een nieuwe bestemming krij gen en bewaard kunnen blijven. De hoge graansilo staat tussen de andere opslagloodsen aan het voor malige landbouwhaventje. foto Ruben Oreel De silo aan de Kleverskerkseweg waarin architecten- en stedenbouw kundig bureau RDH zich wil vesti gen, werd in 1963 in gebruik geno men door de Coöperatieve Land- bouwvereniging Eiland Walcheren. Naast de silo staan loodsen die na de oorlog in de jaren veertig wer den gebouwd. Middelburg kent nog een grotere silo, die van Dutch Cleaning Mill, ook aan het kanaal, aan de Silo- weg. Op deze plaats staat sinds 1889 al een silo. Die werd in de oorlog herbouwd en werd later met witte platen bekleed, bron: Industrieel Erfgoed Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 22