P 'Dit droge voorjaar betekent niet dat het klimaat droger wordt, zaterdag 25 |um 2011 integendeel' 11 Perzikbomen Teken Padden en kikkers Wespen Planten Eikenprocessierupsen Vogels Sara Mulder, natuurberichten.nl Mensen met een per zikboom kunnen in hun handen klap pen. De perzikkrul- ziekte, een schim mel die boom en vruchten aantast, houdt zich momenteel door de droogte gedeisd. De vooruitzichten op een goede perzikoogst zijn dan ook goed te noemen. De beruchte teken (veroorzakers van de ziekte van Lyme) drinken geen water, maar halen water uit de lucht. Ze hebben het moeilijk gehad de laatste maan den. De teken overleven droogte wel, maar houden zich schuil en zoeken geen plekje in planten en gras om zich op een prooi die ze kunnen bijten te werpen. Teken houden van warmte en vocht. Ze komen nu weer tevoorschijn. De kans is groot dat er deze zomer veel meer wespen op duiken dan andere jaren. De koninginnen, de enige wespen die de winter overleven, waren dit jaar al vroeg uit de ve- ren- Er zijn in januari en februari al wespen gezien. Ze kon den met lekker weer hun nesten bouwen en hun eitjes leg- gen. Later krijgen ze hulp van de werksters. Als het de ko mende weken niet erg hard gaat waaien en regenen, is het grootbrengen van de jongen dit jaar een fluitje van een cent. De werksters worden dan vroeg 'ontslagen' en gaan dan op zoek naar zoetigheid, bijvoorbeeld op drukke zomerterrasjes. Kikkervisjes zijn dit voorjaar snel gegroeid, doordat het al vroeg in hét jaar relatief warm was. Maar door de droogte zijn ook veel eilegsels verloren gegaan. Veel poelen hebben weken droog gestaan of bevatten veel te weinig water. Kik kervisjes hebben een slimme oplossing bedacht: ze groeien gewoon sneller als ze het water voelen dalen. Vandaar dat deze week een ware tsunami van padjes en kikkertjes wordt verwacht die uit het schaarse water de kant op kruipen. Verdroogde poelen hebben ook een voordeel. Volgend jaar zijn ze gega- randeerd visvrij (visseneitjes zijn uitgedroogd) en kunnen kikkervisjes - voedsel voor een aantal vissoorten - er dus beter in overleven. f Éénjarige soorten, die in de herfst sterven en hun zaad ach- terlaten zodat dat het volgend jaar kan kiemen, reageren vLr flexibeler op droogte en warmte dan meerjarige. Eenjarige 3^/ f wachten gewoon met kiemen tot het vochtiger wordt, en x gentiaansoorten kiemen sowieso later. Voor de meeste een jarige planten is de huidige regen precies op tijd. Meerjarige hebben meer last van droogte. Maar door de regen van nu zie je bomen en plan ten overal opbloeien. Weer geldt; de huidige neerslag komt nét op tijd. Sinds vorig jaar is heel Nederland door deze harige rups 'gekolonialiseerd', nadat die ja renlang steeds verder vanuit het zuiden oprukte. De haren van de rups veroorzaken bij JÉfSSSlSggl aanraking een branderig gevoel en allergieën. Dit voorjaar was een groot aantal rupsen al vroeg actief. Als eikenprocessierupsen verpoppen, verliezen ze de haren. Momenteel is de overlast het grootst, maar doordat de eitjes dit jaar over een langere periode dan normaal zijn uitgekomen, duurt die overlast ook langer. Deze week kropen de eerste vlinders uit de poppen van de rups. De regen van nu heeft alleen maar nadelen: de haren spoelen uit bomen naar be neden en kunnen in het gras voor grote overlast zorgen. Ze blijven bovendien een paar jaar irriteren. Weidevogels als de grutto's, die toch al jarenlang in aantal teruglopen, hebben het moeilijk. Door de droogte zitten er weinig insecten in de harde bovenlaag van weiden. En als ze weinig te eten hebben, planten vogels zich ook slecht voort. Andere vogels, die vliegende en over de grond krui pende insecten eten, genieten al maandenlang een feestmaal omdat het voor insecten een goed jaar is. Er is genoeg voedsel voor alle vogels, want ook hun prooien profiteren van het warme, droge voorjaar. De natuur is voor wie het zo wil zien momenteel één groot slagveld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 11