u Omroepgids op het sterfbed media The piano Gratis 39 Met de publieke omroepen veranderen mogelijk ook de omroep- gidsen. Nu de programmagegevens voor een 'fooi' naar uitgevers gaan, lijkt het einde van weer een instituut nabij. door Monique Brandt TERUGGESPOELD KOMPAS media@wegener.nl 024-3650570 Zaterdag 25 juni 2011 De omroepgids was ooit een gegeven in elk Nederlands huis houden. Mikro Gids, Tros Kompas, de Televizier en voor de progressieveren: de VPRO-gids. Maar het voortbe staan van de wegwijzer van tv-avondjes is in gevaar. Jongeren zitten er niet op te wachten, de vergrijzing slaat toe. En er lijkt een regeling op komst voor het ver strekken van programmagegevens. Onder de wijzigingen van het pu blieke bestel die het kabinet voor staat, zijn vérstrekkende regels ge wijd aan de gidsen. Zo moeten de omroepen hun informatie over welk programma waar te zien is op korte termijn aan uitgevers ver strekken, voor een bedrag dat met 1,95 cent per verkochte gids veel la ger is dan de 14 cent die de omroe pen willen. Kranten krijgen de ge gevens al, maar slechts voor drie dagen vooruit. Een weekgids kan dus alleen door omroepen worden gemaakt. Kranten betalen apart voor de gegevens van de SBS-zen- ders en die van de RTL Groep. De Telegraaf, al jaren voorloper in de strijd, trachtte eerder een gids te beginnen, maar is nu terughou dend. Woordvoerder Hans Elekan: „Er zijn nog geen beslissingen ge nomen, we weten het nog niet." Het verstrekken van de gegevens klinkt voor een leek misschien als een heldere verkoopovereenkomst over droge cijfers, maar de strijd over deze als 'omroepkroonjuwe- len' bestempelde data heeft meer weg van een Tachtigjarige Oorlog. De gidsen waren vroeger commer ciële knallers. Uitgevers die een graantje wilden meepikken, wer den lang tegengehouden door de omroepen via een juridisch grondoffensief. De kranten kregen de gegevens uiteindelijk wel, maar alleen die van drie dagen tegelijk. Oplagecijfers 2010 Veronica 898.642 Tros Kompas 422.220 KRO Mikrogids 415.607 Vara Gids 325.903 Avrobode 310.805 NCRV Gids 251.650 VPRO Gids 212.598 TV Krant 195.456 Televizier 147.832 Visie 141.252 KRO Gids 134.249 TV Film 122.288 belang voor de omroepen is groot. Behalve directe inkomsten van abonnementen, was de om roepgids altijd nauw verweven met het omroeplidmaatschap. Vroeger werd een abonnee auto matisch lid van de betreffende om roep, tegenwoordig moet je bij het nemen van een gids expliciet aan geven of je al dan niet lid wilt wor den. „Toch hangt een omroepgids nog steeds samen met lid zijn", meent Bert Rendering, bij de Tros directeur/uitgever van TV Krant en Tros Kompas. „Als iemand niks met de Tros heeft, neemt hij of zij ook geen abonnement. Daarbij is de gids een soort visitekaartje van een omroep. En je moest eens we ten hoeveel mensen aan het begin van de week de programma's die ze willen zien met een marker on derstrepen. Nog steeds." Volgens Rendering reageert gidsen- land - het totaal aantal omroepbla den bedraagt een dikke 3 miljoen - afwachtend op de plannen. Heel veel veranderingen verwacht hij niet op korte termijn. Paniek over mogelijke concurrentie is er niet. Rendering: „Het is niet meer heel lucratief om in deze markt te stap pen. Er is heel weinig ruimte." Niet alleen De Telegraaf is terug houdend. RTL heeft al eerder be sloten dat een eigen gids te duur In de serie Teruggespoeld staat wekelijks de spot gericht op een filmklassieker die op veel mensen een onuitwisbare indruk heeft gemaakt. In de film die door de New York Times in 1993 als 'one of the funniest, most strangely erotic love stories in the re cent history of film' is omschreven, zit ten twee scènes die de kracht en kwaliteit van 'The piano' goed weergeven. Ze heb ben beide weinig met erotiek te maken. Holly Hunter speelt Ada McGrath, een Schotse weduwe die sinds haar 6e uit eigen wil geen woord meer sprak. Voor de goede orde: ze is niet doof. Ze reist naar Nieuw-Zeeland, waar ze is uitgehuwelijkt aan Alisdair Stewart (Sam Neill). Daar krijgt ze te horen dat ze haar geliefde piano moet achterlaten op het strand. Samen met haar dochter Flora (Anna Paquin) haalt ze door Branko Eijssen buurman George Baines (prachtige rol van Harvey Keitel) over om de piano te halen. Scène 1: Een stilistisch meesterlijk beeld volgt. Je ziet een deel van het strand, een kalme zee met een scherp uitstekende rots, de lucht is roodbruin. Dan rent Ada het strand op, Flora in haar spoor. Groot is het verlangen herenigd te worden met het in strument waar ze zo van houdt. Baines, een ongeletterde kolonist met cowboy hoed, sjokt er met zijn wandelstok quasi ongeïnteresseerd achteraan. Zet de film hier even op pauze, het is alsof je naar een fraai landschapsschilderij kijkt. De erotische spanning tussen Hunter en Keitel is voelbaar, gevoed door een vreem de mix van Engels, Maori en gebarentaal. Hij koopt uiteindelijk de piano van Stewart in ruil voor een groot stuk land. Ada kan haar lievelingsinstrument terugkrijgen als ze Baines lesgeeft, maar die geeft toe dat hij niet komt om te leren: 'There are other things I'd like to do while you play'. Het be gint met kijken onder haar rok en stapje zou worden, evenals omroep Max. Uitgever Sanoma, die met John de Mol onlangs SBS, Net 5 en Veroni ca kocht, houdt zich vermoedelijk ook gedeisd. De koop is immers in clusief Veronica-uitgeverij, dat Ver onica Blad en Totaal TV voor de di gitale kijker op de markt brengt. Ook heeft Sanoma een belang van 25 procent in de AKN-omroepbla- den. Het bedrijf zal de markt naar verwachting dus niet verstoren. Meer gevaar komt er van partijen die de gegevens gratis weg zullen geven, denkt Rendering. Maar hij heeft er vertrouwen in dat de con sument de waarde van de omroe pen blijvend weet in te schatten. „Als mensen er lang vertrouwd mee zijn, doe je een blad niet zo maar de deur uit. De omroepgids is eindig, daar kun je niet omheen, maar dan zijn we, zo verwacht ik, wel tien tot vijftien jaar verder." Reageren? redactie.media@wegener.nl Holly Hunter als Ada McGrath en dochter Flora (Anna Paquin) in 'The piano'. voor stapje gaan ze verder. Scène 2: Stewart ontdekt het overspel van zijn vrouw. Hij sleurt haar mee naar bui ten, het bos in, waar het altijd lijkt te rege nen. Voor de ogen van Flora hakt hij met een bijl een vinger af bij Ada, met als doel dat ze geen piano meer kan spelen. Het aan grijpende is dat ze het niet uitschreeuwt. De camera zoomt in op haar gezicht, het lijkt of ze de pijn amper voelt. Ze staart in het grote niets. Als ze begint te lopen, valt ze al snel. Stewart draagt Flora op de in een doek gewikkelde vinger naar Baines te brengen met de boodschap: als hij dit nóg een keer flikt, hak ik er nog één af. 'The piano' speelt in het negentiende-eeuw- se Nieuw-Zeeland. Flora vertelt in de film aan een nieuwsgierige vrouw waarom haar moeder niet meer spreekt De ouders van Ada waren gevierde en beroemde Duitse operazangers. Op een dag raken ze verzeild in een verschrikkelijke storm in het bos. De bliksem treft haar vader, die levend ver brandt. Sinds die dag zegt Ada geen woord meer. Schrijfster/regisseur Jane Campion is de eerste vrouw die een Gouden Palm wint in Cannes. Later wint ze ook nog een Oscar voor 'best original screenplay'. Hun ter wint de Oscar voor beste actrice en de pas 11-jarige Anna Paquin haalt het gouden beeldje op voor 'beste vrouwelijke bijrol'. tv JAAR GIDS 26/27 verjaardags kalender kcstuumdrama;;.; Dcwnton Abbey de opvolger van Brrdeshead revisited? ;v RHO/r. Van Titanic tot A Revolutionary Roa' het geheim van fiïmpj Kate Leo WIN BIOSCOOP- KAARTEN VOOR DE w. sm üff fïjt v. K PERSOON GRATIS "DIE COERC SLOEG OE SPIJK! OPZ'NKOI

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 107