buitenland 19 Uitweg uit Afghanistan moet Obama thuis helpen D Palestijnen eisen niet langer bouwstop Koerden boycotten parlement TERUGTREKKING President haalt 30.000 soldaten terug uit oorlog Extra kortinq én direct rijden. BIJ DE OPEL DEALER vrijdag 24 juni 2011 .'Lv-A ...AV:" 3S-':v": De euforie over de dood van Osama bin Laden ebt weg. En volgend jaar zijn er presidentsverkiezingen. Hoogste tijd om troepen uit Afghanistan terug te halen. door onze correspondent Hanneke Keultjes e Amerikaanse presi dent Barack Obama houdt woord en haalt de 30.000 extra militai ren die hij in november 2009 naar Afghanistan stuurde - bovenop de 70.000 al aanwezige Amerikaanse strijdkrachten - terug naar de VS. Er is sinds de herfst van 2009 veel veranderd. Osama bin Laden, de voornaamste reden waarom de VS op 7 oktober 2001 Afghanistan bin nenviel, is niet meer. De euforie daarover is al weggeëbd; in de Ver enigde Staten begint het gemor over soldaten die in een kist terug keren weer luider te klinken. En Kandahar helpen opbouwen is mooi, maar Baltimore heeft óók problemen. Obama luistert naar de sentimen ten in zijn land. „Het is tijd dat we ons richten op de opbouw van ons eigen land", zei hij in de toe spraak waarin hij de terugtrekking bekend maakte. Obama was de afgelopen weken de speelbal van verschillende stro mingen binnen zijn regering. In zijn rechteroor fluisterden vertrek kend defensieminister Robert Ga tes en bevelhebber David Petraeus dat zij een snelle terugtrekking veel te riskant vinden. Kalm aan was hun advies: haal eerst eens tus sen de 3000 en 5000 man terug. In zijn linkeroor hoorde hij de stemmen van vice-president Joe Biden en nationaal veiligheidsadvi seur Thomas Donilon die vinden dat er na de dood van Bin Laden geïncasseerd moet worden: 'Bring the troops home' en snel een beet je- Obama luisterde dus naar wat er in zijn linkeroor werd gezegd - of beter: geroepen. Dit jaar vieren 10.000 manschappen kerst op Amerikaanse bodem. De overige 20.000 militairen moet voor het einde van de zomer 2012, mooi op tijd voor de presidentsverkiezing in november, weg zijn uit Afgha nistan. zie onze website:buitenland Twijfel in Afghanistan over ver trek Amerikaanse militairen RAM ALLAH - De Palestijnen zijn be reid hun eis van een onmiddellijke bevriezing van de bouw in joodse nederzettingen in de bezette Pales tijnse gebieden te laten vallen. Dat heeft een bron bij de Palestijnse re gering gisteren gezegd. Het laten vallen van de eis moet de vastgelo pen onderhandelingen met Israël een nieuwe impuls geven. De bron zegt dat de Palestijnen hun idee hebben voorgelegd aan Amerikaanse bemiddelaars die in het gebied aanwezig zijn. Israël heeft nog niet gereageerd op het voorstel van de Palestijnen. De Pa lestijnen zijn bereid om bouwpro jecten die nu al lopen te accepte ren, zo lang Israël zich bereid toont geen nieuwe bouwprojecten goed te keuren. De Palestijnen willen een voorstel van de Amerikaanse president Ba rack Obama als leidraad nemen. Volgens dat voorstel zou het uit gangspunt bij nieuwe onderhande lingen de grenzen van 1967 moe ten zijn, met de mogelijkheid om bepaalde stukken land te ruilen. De Israëlische premier wees dit voorstel af en zei dat de grenzen van 1967 onverdedigbaar zijn voor Israël. De onderhandelingen tussen Is raël en de Palestijnen liepen in sep tember vast, toen een tijdelijke Is raëlische bouwstop afliep. Israël wilde die toen niet verlengen. ISTANBUL - De Turkse Partij voor Vrede en Democratie (BDP) heeft gisteren besloten dat de 36 geko zen BDP-parlementsleden de volksvertegenwoordiging boycot ten. De pro-Koerdische partij zette deze stap uit protest tegen de wei gering van een zetel voor een op 12 juni gekozen parlementariër, Ha- tip Dide. De kiesraad bepaalde dinsdag dat Dicle niet in het parlement zitting mag nemen, omdat hij eerder is veroordeeld wegens het versprei den van terroristische propaganda. Bij de verkiezingen van 12 juni wonnen 36 onafhankelijke kandi daten, die behoren tot de Koerdi sche minderheid en die verbon den zijn met de BDP, een zetel. Het is een parlementair record voor de Turkse Koerden. De boy cot zou de spanningen in het oos ten kunnen opdrijven en de pogin gen frustreren om het conflict over de status van Koerden in Tur kije op te lossen. Dat is een van de prioriteiten van de regerende AK-partij. De inauguratie van het Turkse par lement staat voor 28 juni op het programma. De wet schrijft nieu we verkiezingen voor in de betrok ken kiesdistricten, als meer dan 28 van de 550 volksvertegenwoordi gers hun zetel niet innemen. Wir leben Autos. Voordeel tot Voordeel tot De komende weken wordt de showroom opnieuw ingericht. Dat betekent dot u profiteert van scherp geprijsde actiemodellen, vol luxe extra's. En u rijdt er direct mee weg! Bekijk nu het actuele aanbod en maak een super deal. www.opel.nl/sale Gemiddeld brandstofverbruik en C03-uitstoot: liter/100 km: 11,0 - 3,5; kms/liter: 9,1 - 28,6; CO, gr/km: 259 - 94. SALE voordeel afhankelijk von uitvoering en motorisatie. Gedetailleerd rekenvoorbeeld op www.opel.nl. Wijzigingen voorbehouden. Afgebeelde modellen kunnen in detail verschillen von de werkelijke uitvoeringen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 9