zeeland19 nog niet gelopen' Gemeenteraad is nu aan zet Renoveren of verbouwen? Bevelandse musea houden 65 mille over L Architecten houden gratis spreekuur RECLAME Bevelands donker Voor 1 f 2 5 Nieuwe natuur in de maak bij Borssele vrijdag 24 juni 2011 door Lilian Dominicus Als een donderslag bij heldere hemel, zo omschrijft Tanny van Quekelberghe van de dorpsraad Krabbendijke hoe het nieuws over de bibliotheken-nieuwe-stijl in de gemeente Reimerswaal bij de be volking is overgekomen. „Mensen waren boos en dat is terecht. We moesten uit de lokale media over het nieuwe beleid lezen." Het hielp daarbij natuurlijk ook niet dat Omroep Zeeland te kort door' de bocht ging en meldde dat alle vestigingen in de kernen zouden verdwijnen en alleen Yerseke als hoofdvestiging zou blijven be staan. „Het plan is een stuk ge nuanceerder dan dat." Hadden ze dan ook maar geweten hoe de vork in de steel zit. „Het ge meentebestuur heeft nagelaten de bewoners en de dorpsraden te in formeren, een slechte zaak. Dan moet je ook niet verbaasd opkij ken als er weerstand uit de bevol king komt Deze race is dan ook ze ker niet gelopen. Toen we het nieuws vernamen zijn we als dorpsraden bij elkaar gaan zitten. We willen samen optrekken en één standpunt innemen. Vóórdat de opinieraad van aanstaande dins dag plaatsvindt over dit onder werp, zullen we nog een keer bij elkaar komen. Eén ding is zeker: wij zullen gebruik maken van ons spreekrecht tijdens deze vergade ring. Dat is ook wat we tegen onze bewoners willen zeggen: wij staan voor jullie" zegt Van Quekelberghe, die namens de geza menlijke dorpsraden het woord voerderschap op zich heeft geno men. Het is niet zo dat de dorpsra den tégen vernieuwing zijn, bena drukt Van Quekelberghe. „Het gaat ook om meer dan alleen plug-ins." Zo gaan de bibliotheken naar de scholen, zorgen vrijwilli gers ervoor dat mensen zonder ver voer toch naar de hoofdvestiging in Yerseke kunnen en kunnen de plug-ins, kleine ruimtes die je (bijna) over kunt plaatsen met een afgesloten kast met boeken, wor den uitgebreid met modules. „Maar betrek de burgers bij je plan. Dié kunnen uiteindelijk het best bepalen wat voor hun dorp belangrijk is." Volgens wethouder Hans de Kunder (CDA, cul tuur) klopt het beeld dat de dorpsraden schetsen niet helemaal. „We hebben ze er bewust niet bij betrokken, omdat dit overkoepelend beleid is dat alle kernen aangaat. De gemeenteraad stelt de kaders op. Daarbij komt dat niet overal een dorpsraad is. Yerseke heeft er geen, Rilland al leen een klankbordgroep, die heeft dus een andere status. Maar we zijn wel heel blij dat de dorpsra den zich betrokken voelen. Ze krij gen de stukken en zullen in een la ter stadium wel worden geconsul teerd." De bibliotheek-nieuwe stijl heeft veel stof in Reimers waal doen opwaaien. Nu is de gemeenteraad aan zet om een volgende stap te zet ten. T "W" et was misschien een LJ beetje onhandig van I het gemeentebestuur, JL JL om de dorpsraden niet ij de planvorming voor de nieu- e bibliotheken te betrekken. Zo- Is woordvoerster Tanny van Que kelberghe namens de gezamenlij ke dorpsraden zegt: „Wie kan be ter vertellen wat nodig is voor het dorp dan de bewoners zelf?" Jammer, want nu is er heel veel weerstand tegen een plan dat in es sentie best sympathiek is. Tijden veranderen en digitalisering is door Lilian Dominicus bijna onvermijdelijk. Mensen ne men anno 2011 hun informatie heel anders tot zich dan pak 'm "beet vijfjaar geleden. Tegelijkertijd blijft er een traditionele lezers groep over. In het voorstel, dat dinsdag 28 juni door de gemeente raad zal worden besproken, wordt met al deze aspecten rekening ge houden. Een bezuiniging is het plan dan ook niet. „De middelen worden anders verdeeld", zegt wethouder Hans de Kunder (CDA, cultuur). Verandering zorgt altijd voor on- door Claudia Sondervan rr te aj goes - Het Historisch Museum De Bevelanden heeft afgelopen jaar ruim 56.000 euro overgehouden op de begroting. Het Fruitteelt Mu seum in Kapelle, dat met het Goe- se museum gezamenlijk wordt be taald door de gemeenten Goes, Ka pelle, Noord-Beveland en Borsele, hield ruim 9000 euro over. Dat staat in de jaarrekening van de musea over 20to. Het Historisch Museum, dat vorig jaar het 150-ja- rig bestaan vierde, haalde vorig jaar het hoogste bezoekersaantal ooit: 21.241 mensen. Daarvan kwa men ruim 12.000 mensen af op de zomertentoonstelling van merldap- pen uit het Belgische Kontich. In Kapelle werden opnieuw iets meer dan vijfduizend bezoekers ge teld. Het aantal groepsbezoeken aan het museurn neemt echter af. Vorig jaar zegde een aantal buson dernemingen hun bezoeken af om dat de belangstelling te gering zou zijn geweest. De verkopen uit de museumwin kel in Goes bleken beter dan waar op was gerekend. Het museumcafé levert volgens het bestuur een sub stantiële bijdrage aan de inkom sten, evenals het auditorium, waar lezingen worden gegeven. De musea stelling in het jaarver slag zeer kostenbewust te hebben geopereerd met het oog op de toe komstige kortingen op de budget ten. Na 2013 wil Borsele geen geld meer bijdragen en kort de gemeen te Goes driekwart van de bijdrage. Kapelle wil enkel nog voor het Fruitteeltmuseum bijdragen. De intrek van de Kunstuitleen in het gebouw in Goes steunt de mu sea sinds afgelopen winter met huurinkomsten. goes - In het kader van de Dag van de Architectuur houdt de kring Zeeland van de Bond van Nederlandse Architecten (BNA) op drie plaatsen een gratis architec tenspreekuur. Mensen die vragen hebben over bouwen, verbouwen en vergunningen kunnen advies vragen aan een architect. De lande lijke Dag van de Architectuur is morgen. In het Stadskantoor in Goes en bibliotheek 't Spui in Vlis- singen is er tussen 10.00 en 12.00 uur architectenspreekuur. In het Stadskantoor in Middelburg wordt dit spreekuur volgende week vrij dag (1 juli) gehouden, van 10.00 tot 12.00 uur. vrijdag en zaterdag: Brood- en banketbakkerij Opril Grote Markt 4 J.D. van Mellestraat 32 Goes-tel. (0113) 21 5614 UW WARME BAKKER www.densoeteninval.nl aassasssssggaswsssssw rust, dat hoort bij de aard van de mens. Waar jaren geleden vele ouderen luidkeels verkondigden wat voor een onzin die mobieltjes en dat internet toch waren, zie je ze nu uren achter de computer zit ten om via e-mail contact te hou den met de kinderen en foto's van hun kleinkinderen te bewerken en archiveren. Omgaan met die plug-ins met hun virtuele loketten en iPads, dat zal de meesten zeker en vast lukken. En voor degenen die dat niet kunnen, heeft de wet houder pendeldiensten met de bi bliotheek in Yerseke beloofd. Maar dan moet je wel de publieke opinie mee hebben. De biblio theek in Vlissingen zat niet zolang geleden op hetzelfde spoor, maar dat plan is onder druk van de be volking ingetrokken. De komende opinieraad in het gemeentehuis van Kruiningen kan interessant worden. Het is aan de raad om de volgende stap te zetten. borssele - In de buurt van de lurjaneweg/Borsselsedijk in de buurt van Borssele komt een nieuw natuurgebiedje van ruim 5,5 hectare. De grond is nu 'nog van de NV Westerscheldetunnel. Het college van burgemeester en wethouders van de gemeente Bor sele besloot deze week een deel van de grond over te nemen van de NV. Dit deel wordt gebruikt voor de uitbreiding van het Sloebos. De an dere helft wordt door de provincie aangekocht als natuurcompensatie voor de verdubbeling van de Sloe- weg. De gehele kavel wordt vervolgens doorgeleverd aan Natuurmonu menten. Deze organisatie wordt verant woordelijk voor het beheer van het nieuwe natuurgebiedje. logusvlissingen.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 53