41 binnenland 'Compromis slacht niet uitvoerbaar' Waarschuwing in TO0S J Ct Agent gaf lagere straf om ICT-systeem te mijden In nog geen honderd jaar matig ik mijn toon, zei Geert Wilders gisteren. Hij werd na een proces van anderhalfjaar vrijgesproken door de rechtbank. Verstoorders rouwstoet oog in oog met familie Groningse vader uit ouderlijk gezag ontzet vrijdag 24 juni 2011 9>szs!m^ssmm^mmssegm^zsmüm^. RITUELE SLACHT Kritiek op bewijslast PROCES-WILDERS Diepe teleurstelling bij jo den en moslims. Om koos jer en halal te kunnen slach ten moeten zij aantonen dat dieren niet onnodig lijden. Onmogelijk, zeggen ze. door Lianne Sleutjes Ronnie Eisenmann van de joodse gemeente in Am sterdam voelt zich 'ont heemd' nu Nederland het onverdoofd ritueel slachten gaat verbieden. loden en moslims kunnen ontheffing krijgen zodat zij net als nu onverdoofd kunnen slachten. Dan dienen zij aan te to nen dat hun slachtwijze - onver doofd met één haal van een mes - geen extra dierenleed betekent ten opzichte van bedwelmd slachten. „Er komt na vierhonderd jaar een einde aan de sjechita, de koosjere slacht. Die omgekeerde bewijslast is een vijgenblad van politieke par tijen die willen hiermee de schaamte tegenover hun achter ban te verhullen. Zij hadden beter bij het verbod kunnen blijven in plaats van ons te paaien met mooie woorden." WD, D66, Groenlinks en de PvdA zien de omgekeerde bewijs last juist als een handreiking aan de joodse en islamitische geloofsge meenschappen in Nederland. De ze zeggen immers dat hun koosje re en halal slacht diervriendelijk is. Toon dat aan, dan kan er een ont heffing komen, is de boodschap van WD, D66, PvdA en Groen links. Met name bij PvdA en D66 keerde de achterban zich tegen het ver bod op onverdoofd slachten. „Verdoofd slachten is niet halal, dus de vrijheid is ten einde", oor deelt voorzitter Yusuf Altuntas van het Contactorgaan Moslims en Overheid. Eisenmann: „De basis van het wetsvoorstel is de veronderstelling dat wetenschappelijk is bewezen dat onze slacht meer dierenleed veroorzaakt. De Kamer zegt nu ei genlijk: 'Jullie zitten in het beklaag denbankje en bewijs maar dat je onschuldig bent'. Zo ga je niet met een bevolkingsgroep om." Voormalig PvdA-statenlid Robbert Baruch, die binnen zijn partij ver geefs heeft gelobbyd tegen het voorstel van de PvdD, stelt dat het een 'onmogelijke missie' is om te bewijzen dat rituele slacht geen extra leed toebrengt aan dieren. „Leed is wetenschappelijk niet te bewijzen." Voorzitter Ludo Hellebrekers van de Koninklijke Nederlandse Maat schappij voor Diergeneeskunde denkt dat de islamitische en jood se gemeenschappen voor een 'on uitvoerbare taak' staan. De dieren artsen zijn tegen onverdoofd ri tueel slachten omdat dit volgens hen het dierenwelzijn aantast. „Tot heden toont elke onderzoek dit aan. Er zijn steeds betere moge lijkheden om het bewustzijn van dieren goed te documenteren." zie onze website:binnenland Slachtverbod historische door braak voor Marianne Thieme PW-leider Geert Wilders is vrijgesproken, maar straf rechtdeskundigen horen wel een waarschuwing. „Ver der moet hij niet gaan, dat is de boodschap." door Arjen de Boer Na anderhalfjaar is het strafproces tegen Geert Wilders voor bij. Binnen twintig minuten sprak de Amsterdamse rechtbank de PW-leider gisteren vrij van alle aanklachten wegens groepsbeledi- ging van moslims, en aanzetten tot haat en discriminatie wegens ras en geloof De strafzaak is nu al 'een klassie ker'. „Eén voor de boekjes", zegt de Nijmeegse hoogleraar strafrecht Henny Sackers doelend op de leng te van het proces, de media-aan dacht en het feit dat een politicus terechtstond voor zijn uitspraken. De volledige vrijspraak verrast Sackers niet. Politici hebben vol gens de Nederlandse wet en Euro pese jurisprudentie een bijzondere positie. AÏs volksvertegenwoordi ger mogen ze meer zeggen dan 'normale' mensen, ook als hun taalgebruik shockeert, pijn doet en verontrust, aldus de hoogleraar. Niettemin proeft Sackers in het vonnis ook een waarschuwing aan het adres van Wilders. Hoewel de meeste uitlatingen die hem ten las te waren gelegd niet strafbaar zijn, voelde de rechtbank zich geroepen enkele uitingen apart te benadruk ken. „In de film Fitna komen passa ges voor die de suggestie wekken dat door de toename van moslims AMERSFOORT - Leerlingen van groep 7 van de islamitische Bilal- school in Amersfoort zitten van daag oog in oog met nabestaanden die dinsdag door enkele scholieren werden uitgejouwd toen ze in de rouwstoet langs de school reden. De school wil duidelijkheid krij PAUL KLISTERS CONSUMENTEN KRIJSEN MEER RECHTEN OP INTERNET IJ WAAR HEB JE OP 1 SEKUKT? in Nederland gewelddadigheden en criminaliteit zullen toenemen", las rechtbankvoorzitter Marcel van Oosten voor. „Daarmee bestaat ook het risico dat deze beelden aanzetten tot gevoelens van haat tegen moslims." Een andere uitlating van Wilders was: 'Ik heb goede bedoelingen. We laten iets gebeuren waardoor dit een totaal andere samenleving wordt. Ik weet ook wel dat er over een paar decennia nog geen islami tische meerderheid is. Maar het groeit wel. Met agressieve elemen ten, imperialisme. Loop over straat en zie waar het toe leidt. Je voelt dat je niet meer in je eigen land leeft. Er is een strijd gaande en we moeten ons verdedigen. Er zijn straks meer moskeeën dan ker ken!' De voorlaatste zin heeft een 'opruiend karakter', vindt de recht bank: „Verdachte begeeft zich op de grens van het strafrechtelijk toe laatbare." Hij gaat er net niet over heen, zegt hoogleraar Sackers. „Zo als ik het beluister, hoor ik wel een waarschuwing: volgende keer kom je er misschien niet zo makkelijk mee weg." Ook Theo de Roos, hoogleraar strafrecht in Tilburg, hoort de waarschuwing. „Wilders heeft de grenzen heel bewust opge zocht. Verder moet hij niet gaan, dat is de boodschap." De rechtbank gebruikte voor één van de uitlatingen van Wilders gen wat er precies is gebeurd. De Bilalschool kreeg dreigtelefoontjes. Op verzoek van de school surveil leert de politie vaker. GRONINGEN - De vader uit Gronin gen die zijn 12-jarige dochter sek sueel heeft misbruikt en zwanger maakte, is uit het ouderlijk gezag ontzet. Dat heeft de rechtbank in Gronin gen gisteren bekend gemaakt. De rechtbank oordeelde ook dat de ba by van het meisje is toegewezen aan Bureau Jeugdzorg. Het meisje beviel in maart tijdens een schoolreisje van groep 8 van de basisschool van een dochter. Ze wist niet dat ze zwanger was en kreeg opeens buikkrampen. DEN HAAG - Agenten hebben gepro beerd registratie van incidenten in het computersysteem van de poli tie te vermijden omdat ze het sys teem omslachtig vinden. Ze deden dat soms door vergrijpen als lich ter aan te merken dan ze werkelijk waren. Daardoor konden ze met een boete worden afgedaan en hoefden ze niet in het systeem te worden ingevoerd. De Algemene Rekenkamer schrijft in een rapport dat gisteren ver scheen aanwijzingen te hebben dat agenten het computersysteem uit de weg gaan. Dit systeem, dat bijvoorbeeld is bedoeld om aangif ten te registreren, is traag, omslach tig en sluit niet aan bij de taken waarvoor het bedoeld is. Door de gebrekkige registratie is het overzicht van het aantal ge pleegde misdaden niet compleet. De invoering van het nieuwe sys teem heeft mogelijk ook geleid tot een daling van het aantal zaken dat bij het OM terechtkwam. Met de nationale politie die minis ter Opstelten (Veiligheid en Justi tie) nu aan het invoeren is, krijgt de landelijke korpsleiding de regie in handen over de ICT. Hij deelt de conclusie van de rekenkamer dat de agent dan voorop moet ko men te staan en niet de invoering van een nieuw systeem. Gisteren werd ook bekend dat de lichamelijke of psychische proble men die politiemensen krijgen door hun werk, de organisatie tus sen een kwart en een half miljard euro kost. Doordat dienders uitval len, kost het inspanning en geld om ze weer gezond en fit te krij gen. Dit blijkt uit onderzoek dat in opdracht van de top van de poli tie, de Raad van Korpschefs, is uit gevoerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 4