'Het is niet alleen kommer en kwel, er 201 zeeland 'Ik haal ontzettend veel voldoening uit dit werk' Beije legt bestuursfunctie UITVAARDIG Goese uitvaartverzorgster Alexandra Markusse schrijft boek over haar ervaringen iÉïïmsr. SmartQ Baby Breezer WEBWINKEL vrijdag 24 juni 2011 door Luc Oggel Het gaat over een Bor- selse. De vrouw weet dat ze niet lang meer heeft te leven, maar waar haar twee dochtertjes na haar overlijden naar toe zullen gaan is nog altijd niet duidelijk. Ze is gevlucht voor haar criminele vriend en hoopt dat haar kinderen naar haar ouders kunnen, maar de Kinderbescher ming denkt daar anders over. Op het moment dat Monique over lijdt is het nog niet geregeld, maar uiteindelijk is het goedgekomen. Het is één van de verhalen uit Uit vaardig, een boekje dat uitvaartver zorgster Alexandra Markusse uit Wemeldinge schreef Het bevat bij zondere verhalen uit de tien jaar die zij actief is in het vak. „Mensen stellen me altijd twee vra gen", legt Markusse de aanleiding voor het boek uit „Waarom ik dit werk doe en wat ik allemaal "mee maak. Die beantwoord ik hiermee. Daarnaast zijn het mooie verha len, het zou zonde zijn als dat ver loren zou gaan." Het boek is vanzelfsprekend niet volledig, daarvoor waren er simpel weg te veel verhalen. „Niet alles kan gedeeld of gezegd worden. Maar ik vergeet geen enkel ver haal", zegt de in Middelburg opge groeide Markusse. Zij noemt haar vak een roeping. „Mensen romanti seren het wel eens, maar het heeft best impact. Je bent altijd met je werk bezig, moet altijd bereikbaar zijn. Ik heb mensen vaker gecondo leerd dan gefeliciteerd, ook als ik ei genlijk gefeliciteerd had moeten zeggen. Maar het mag af en toe best moeilijk zijn, het is niet goed als het routine wordt." De verhalen in Uitvaardig, overi gens allemaal met toestemming van betrokkenen gepubliceerd, zijn vaak aangrijpend en indrin gend. Zoals het verhaal over de Schouwen-Duivelandse waar Mar kusse naar op weg was. De vrouw had haar de dag ervoor met een kus bedankt voor de mooie kist van haar man. Toen Markusse arri veerde en de broer van de vrouw huilend aantrof, bleek de vrouw een einde aan haar leven te heb ben gemaakt. Ze kon het overlij den van haar man niet aan. 'In eens kon ik de kus plaatsen. Zo had ze het gewild, zo had ze het bedacht', schrijft Markusse. Toch bevat Uitvaardig niet alleen maar zware kost. „Er valt in mijn werk ook genoeg te lachen. Niet uit disrespect of wat dan ook, maar humor relativeert en laat je ontspannen, ook in moeilijke situa ties", zegt Markusse. Zo bevat het boekje een anekdote over een uit vaart in Bath die Markusse moest regelen. Het viel haar op dat ner gens op de rouwkaart of in de ad vertentie het adres van de kerk stond. Volgens familie was dat niet nodig aangezien er maar één kerk is in Bath en dat iedereen die in het kleine dorp kan vinden. Mar kusse vraagt uit belangstelling naar het adres, maar verstaat £Lul- lostraat' in plaats van 'Lillostraat'. De tranen maken even plaats voor hard lachen, helemaal als aan Mar kusse wordt gevraagd of ze soms van Lillo komt. Omdat de verhalen vaak erg per soonlijk zijn, wilde Markusse iets 'teruggeven'. Ze gunt de lezer daar om ook een kijkje in haar eigen hart en ziel en legt haar drijfveren bloot. Daarnaast worden de verha len afgewisseld met gedichtjes van Markusse, wiens winkel aan de Goese Kreukelmarkt ooit door ie mand 'het hemelse reisbureau' is genoemd. Omdat Markusse vaak uit vaarten verzorgt voor mensen die zijn overle den aan kanker, heeft ze besloten de totale opbrengst van het boekje ten goede te laten komen aan KWF Kankerbestrijding. De eerste druk bestaat uit duizend exempla ren a 19,95 euro per stuk. Het boek je komt op 1 september officieel uit, maar is vooraf te reserveren via de website www.uitvaardig.nu. Het wordt op 1 september gepre senteerd in De Goederenloods in Goes, waar het tussen 17.00 en 18.00 uur is te krijgen. Daarnaast is het te koop in de uitvaartwinkel van Markusse. „We proberen het ook in boekwinkels te krijgen", zegt ze. www.uitvaartinzeeland.nl „Het zijn vaak mooie verhalen, het zou zonde zijn als die verloren zouden gaan." Alexandra Markusse Mathilda Hugens toont de kaarten die van haar schilderijen zijn gemaakt. door Rob Paardekam Uitvaartverzorgster Mathil da Hugens uit Goes schil dert al heel wat jaren, on der meer stillevens en bloemen. Van die schilderijen zijn nu rouw kaarten gemaakt. „Zelf vond ik mijn werk mooi, maar ook niet meer dan dat", ver telt Hugens. „Van andere mensen hoorde ik echter dat het toch wel heel goed was. Zo ontstond het den. De drukker heeft een mooi stukje werk afgeleverd." Hugens is alweer tien jaar actief als overledenenverzorgster. Met enige regelmaat vroegen mensen haar of ze niet de hele uitvaart wil de verzorgen. „Maar daar was ik Alexandra Markusse met een proefdruk helemaal niet op toegerust", ver telt ze. „Ik had geen kaarten, kistenboek eft ga zo maar door. Na lang nadenken besloot ze de sprong in het diepe toch te wagen. Ze volgde een opleiding en is sinds kort uitvaartverzorgster. Haar onderneming kreeg de naam Mathilda Hugens Uitvaartzorg. „Ik heb nu een paar uitvaarten gedaan en kan zeggen dat het enorm veel voldoening geeft. Het is heel pret tig om mensen van het overlijden trvt Tin Aa J~ tie te kunnen begeleiden en er- voor te zorgen dat alles vlekkeloos verloopt. Ik ben graag dienstbaar naar anderen." Hugens kan overigens ook nog ge woon worden ingehuurd als over ledenenverzorgster als de uitvaart door een ander wordt geregeld. pzc.nl/webwinkel Categorie Binnen en Buitenleven JL W De SmartQ Baby Breezer is een luchtreiniger en ventila tor in één! Voorkom schadelijke stoffen in uw leefom geving en geniet ondertussen van de verkoelende eigenschappen van deze SmartQ! Zelfs nare geurtjes en bacteriën worden afgebroken. Afmetingen: 0 25 cm Voor ruimtes tot 60 m3 Tegen o.a. schimmels en bacteriën Ideaal tegen hooikoorts Maakt de lucht gezond en schoon Normaal €140,05 Lezersprijs €99,95* "exclusief verzendkosten door Joeri Wisse ZIERIKZEE - Fractievoorzitter Jos Beije van Alert! heeft zijn functie als be stuurslid van Vereniging Stad en Lande neergelegd. Aanleiding is dat de gemeenteraad volgende week stemt over het bestemmings plan dat de komst van vier wind molens langs de Gouweveerse Zee dijk mogelijk moet maken. Tegen dat plan van Windpark Zie- rikzee heeft het bestuur van Stad en Lande een zienswijze inge diend. Ondanks het feit dat Beije zich binnen de vereniging bewust afzijdig heeft gehouden van de kwestie, zou stemmen over het be stemmingsplan strijdig kunnen zijn met de Gemeentewet. Burgemeester Gerard Rabelink heeft als voorzitter van de gemeen teraad Beije hier op attent ge maakt. Daarop heeft het raadslid gisterochtend besloten zijn functie bij Stad en Lande per direct neer te leggen. „Je mag niet met twee voeten in één sok zitten", vat Beije de kwes tie samen. Het neerleggen van de bestuursfunctie is stap één. „De tweede stap is dat ik in overleg met de voorzitter en de griffier van de gemeenteraad in overleg ga." Immers, op het moment dat de zienswijze werd ingediend, was Beije wél lid van het bestuur. Als raadslid mag hij donderdag zelf bepalen of hij al dan niet stemt. Mocht dit echter achteraf in strijd blijken te zijn met de Ge meentewet, dan kunnen andere

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 40