m fÊMSMïïM juist het natuurherstel zeeland 123 i lf ADRZ biedt goede zorg na beroerte brieven vrijdag 24 juni 2011 JmÊÈÊIm mmmm mm miM vt e ®pi weerstand is een factor die we op den duur niet konden of wilden negeren. Een negatieve uitwerking op het hele Zeeuwse natuurbeleid moest gevreesd worden. Het heeft de ZMf, samen met Het Zeeuwse Landschap, eind april doen beslui ten om de ontpoldering van de Hedwigepolder niet juridisch af te willen dwingen. Dat wil zeggen: we blijven ons inzetten voor her stel van de Westerscheldenatuur, maar dan in effectieve stappen, en vooral met meer draagvlak. Bleker heeft, namens het kabinet, een plan voorgesteld dat uit drie fa sen bestaat. In fase wil hij direct aan de slag met buitendijkse maat regelen die 57,5 tot 123 hectare estuariumnatuur zouden moeten opleveren. Dat raden we hem af Op de meeste plaatsen in de Wes- terschelde doen zulke maatregelen namelijk meer kwaad dan goed. In plaats van de broodnodige verbre ding ter compensatie van de vaar wegverdiepingen die met ontpol dering bereikt kan worden, wordt de Westerschelde er juist door ver nauwd. De Provincie Zeeland liet eerder al de hele Westerschelde af speuren naar plekken waar buiten dijks nog wel verbetering te berei ken is, en vond slechts een vijftal plaatsen. Die worden nu al aange pakt voor natuurherstel. Wanneer Bleker ook op andere plaatsen bui tendijkse maatregelen, zoals strek dammen en schoraanleg, treft, zal hij hiermee de Westerschelde-na- tuur juist schaden. Volgens het voorstel zullen in fase 2 de Schorerpolder en het Welzingegebied ontpolderd wor den. In de plannen voor de WCT-compensatie is destijds geko zen alleen de Schorerpolder te ont- polderen, want het Welzingege bied komt niet in aanmerking. Dit stuk Walchers cultuurhisto risch oudland werd rond het jaar 1200 bedijkt en is nooit herverka- veld. Daardoor ligt het kenmerken de heggenlandschap te laag om er estuariumnatuur te kunnen realise ren. De veel jongere Schorerpolder (i860) komt wel in aanmerking: hier kan ongeveer 40 hectare goe de estuariumnatuur ontstaan. In fase 3 ontbreken zowel het geld als de maatregelen waarmee uitein delijk 300 hectare natuurherstel ge realiseerd zou moeten worden. Dat is in Blekers voorstel een zorg voor de volgende staatssecretaris. Maar het is toch wel heel onwaar schijnlijk dat de opgave over 6 jaar eenvoudiger of goedkoper zou zijn, terwijl Zeeland dan nog min stens zo lang in onzekerheid zit. We stellen vast dat Blekers plan niet de oplossing is waarnaar Zee land heeft uitgekeken. Als ZMf zijn we nog altijd in af wachting van een begin aan na tuurherstel voor de Westerschelde. De Schorerpolder blijkt voorlopig als enige maatregel uit het kabi netsvoorstel 40 hectare aan dat herstel te kunnen bijdragen. Dat is positief De resterende 260 hectare zullen nog gevonden moeten worden. La ten we daarom in elk geval nu de achteruitgang stoppen en zo snel mogelijk samen de eerste stap vooruit zetten. door Rob Paardekam GOES - De afdeling neurologie van het Admiraal De Ruyter Zieken huis (ADRZ) is als eerste in Neder land extern gecertificeerd voor de zorg aan eva-patiënten. Dat zijn mensen die een beroerte hebben gehad. Op een Europees congres in Hel- singborg is in 2006 de Helsingborg Declaration opgesteld. Daarin zijn normen opgenomen voor de zorg aan patiënten na een beroerte. Neuroloog Frank Visscher van het ADRZ zegt dat het goed is dat de ze normen - ze kunnen overigens niet verplicht worden opgelegd - er zijn gekomen. „We praten hier immers niet over ingegroeide teen nagels. Een beroerte kan zeer in grijpende gevolgen hebben voor mensen." Toen het ADRZ meende aan de normen van de Helsingborg Decla ration te voldoen, heeft ze zelf een onafhankelijk onderzoeksbureau ingeschakeld om dat te controle- ren. „We zijn met vlag en wimpel geslaagd", stelt Visscher. „Daar heb ben we echt wel wat voor moeten doen, hoor. Zo zijn we bijvoor beeld in de weekeinden met een volle bezetting moeten gaan wer ken. Daar zijn echt wel wat harde woorden over gevallen. Maar ja, be roertes komen nou eenmaal niet alleen op werkdagen voor." Het certificaat, dat het ADRZ dus als eerste ziekenhuis in Nederland krijgt, werd gisteren overhandigd in de vestiging in Goes. foto Archief PZC Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Bibliotheken Enige tijd geleden is bekendge maakt dat de bibliotheken in Sou burg en Vlissingen zouden blijven. Echter het plan van wethouder van Doorn blijft, alleen de beide bi bliotheken worden nu een stuk kleiner, De nieuwe bibliotheken krijgen een stuk minder boeken, en alles gericht op computerge bruik, hierdoor zou de belangstel ling afkunnen nemen om biblio theken te bezoeken, als de contri butie ook nog eens fors zou gaan stijgen wat ook in de plannen zit loopt het bezoekersaantal nog meer terug. Dit alles in een tijd van twee jaar moeten de plannen uitgevoerd zijn. Wij Vlissingers wil len dit toch niet? Familie Loof Bouwen Ewoutstraat 35, Vlissingen Discriminatie Het bericht in de krant van 21 juni dat weigerambtenaren, die uit ge- loofsoverwegingen moeite hebben met het huwen van twee mannen of twee vrouwen, niet welkom zijn in de vier grote steden, Amster dam, den Haag, Rotterdam en Utrecht, is een discriminatie, van deze mensen, van het ergste soort. Het is aan te bevelen voor de be stuurders van deze steden, die al tijd de mond vol hebben over 'we mogen niet discrimineren' eens verstandelijk bij zich zelf te rade te gaan, wat ze hiermee voor mense lijk en geestelijk leed veroorzaken. Daarom leven en laten leven. M. van Lagen Liesbethstraat 12, s'heer-Arendskerke BV ik Die smile van Maikel Harte illus treert het huidige Nederland van de 'bv Ik' mijns inziens treffend. Het is een nobel streven om te voorkomen dat dieren onnodig pijn en stress ervaren, zegt hij min zaam lachend. Maar al zouden wij dat 'in Nederland voor een aantal dieren bereiken, dan is dat op we reldschaal een druppel op een gloeiende plaat' gaat hij glimla chend verder. Nee, volgens Maikel is de wereld onverbeterlijk. De dis cussie over dierenleed zal immers niet gevoerd worden in landen die dat een worst zal wezen en trou wens... dieren zijn onderling ook al verre van zachtzinnig! Harte is exemplarisch voor de kwaliteit van veel columnisten in dit veerijke land. Onder het genot van een bier tje en wat bitterballen, zie je ze sap pelen. Want het moet goed bek ken, de kerk in het midden laten, sussen en niet strijdig zijn met een voorname functie van Maikels krant: vliegen doodslaan. Pieter Ham Wagenaarstraat 18, Veere WCT Collega-historicus Van Damme (krant, 21 juni) staat een vergelij king van appels met peren toe. Dr. Brusse stelt dat de landbouw se dert 1795 een hoofdpijler van de Zeeuwse economie is. Feitelijk on juist daar de landbouw (inclusief visserij) tegenwoordig minder dan 3 procent aan het Zeeuws Regio naal Product bijdraagt. Zeeuwse bo terhammen worden decennia in de industrie, havens en zorgsector verdiend. Prof. Mijnhardt zou be ter op 20e- en 2ie-eeuwse feiten ge baseerde uitspraken doen over de maritieme en industriële toekomst van Zeeland. De Westerschelde Container Terminal is een Zeeuw se en geen historische misser. PSA hield Zeeland aan het lijntje ter wijl het de Zeebrugge Internatio nal Port ZIP uit de grond liet stam pen. Deze containerterminal is dus al gerealiseerd, maar ligt een stukje zuidelijker. Een realistischere vorm van containeroverslag voor Zee land zou daarom de Verbrugge Container Terminal zijn. De Zeeuwse economische geschiede nis van na de Tweede Wereldoor log toont dat er muziek zit in de Zeeuwse havens en industrie. Maarten Rossen Van der Swalmestraat 14, Vlissingen WCT 2 Blijkens het artikel over de WCT vallen historici Mijnhardt en Brus se terug op de val van Antwerpen in 1585. Nog verder terug komen we in de tijd van de Vikingen; die via de Seine zelfs Parijs plunder den. De scheepsafmetingen zijn sindsdien wel sterk veranderd. Zee havens liggen daardoor niet meer dicht bij het centrum van Londen, Rotterdam, Bremen en Hamburg. Ze zijn ver opgeschoven naar de monding van de rivier of nog ver der; zelfs in zee (tweede Maasvlak te). Antwerpen houdt daarentegen vast aan zeehavens die meer dan 70 kilometer van de kust afliggen. Wellicht zou het verhelderend zijn voor bovengenoemde hoogleraren als ze vanaf onze mooie Boulevard het beloodsen van schepen eens zouden volgen. Het verschil tussen een loodsboot (formaat Viking schip) en een mega-containerschip zou hen misschien tot het inzicht brengen dat dit (afmeting)aspect niet te verwaarlozen is in hun be schouwingen. Jaap Liek Boulevard de Ruyter 140, Vlissingen Westerscheldetunnel Dat de Westerscheldetunnel, aan vankelijk aangekocht om commer ciële exploitatie door derden te voorkomen, inmiddels van Gede puteerde Staten toch als commer cieel bedrijf met buitenlandse der den mag opereren met gemeen schapsgeld, want dat is de tunnel- tol, is al bevreemdend genoeg. Dat directeur Schoenmakers inmid dels ook over justitiële bevoegdhe den zou beschikken om paspoor ten en rijbewijzen in te nemen (krant 22 juni), wanneer iemand, komende uit Zeeuws-Vlaanderen, terecht het idee heeft, dat naast chipknip en creditcard aan de ande re zijde ook gepind kan worden, kan niet. Dat kunnen alleen de be voegde instanties als genoemd in de Paspoortwet (Hoofdstuk VIII, Inhouding en Inlevering, artikel 51-57). Inlevering in dit geval door de klant is zelfs niet geoorloofd, aangezien niet hij, maar de Staat ei gendom is. De Westerscheldetunnel NV be gint de allures van een koninkrijk je te krijgen. Een zaak die door Jus titie Zeeland snel moet worden ge corrigeerd. Hans Pollemans Singel 10, Biervliet

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 23