zeeland 119 Jaarlijkse surveillances Veerse Meer beginnen Avondvierdaagse De bibliotheek sinds 1990 Rob van Dooren. O oostkapelle - De Avondvierdaag se in Oostkapelle is gisteravond feestelijk afgesloten. De wande laars liepen het laatste stukje on der begeleiding van de Boerenka- pel. Aan de vierdaagse deden 375 mensen mee. Volgens de organisa tie een record. De laatste jaren neemt het aantal deelnemers toe. door Miriam van den Broek middelburg - Het waterschap Scheldestromen begint komend weekend met de jaarlijkse surveil lances rond het Veerse Meer. Er wordt vooral gelet op het cros sen met auto's en motoren op de terreinen en in de bossen rond het Veerse Meer, op illegale straatraces op de Veersedam en de Muiden- weg en op vernielingen rond het Veerse Meer. Wildkamperen wordt evenmin toegestaan. Het waterschap Scheldestromen voert de surveillances uit samen met tien andere instanties. De gemeenten rond het Veerse Meer, de politie, de waterpolitie, Staatsbosbeheer, Rijkswaterstaat, de Federatie Sportvisserij zuid west Nederland en de provincie zijn ook bij het project rond het Veerse Meer betrokken. Het doel van de controles is het voorkomen van overlast voor om wonenden, ondernemers en recre anten. De surveillances beginnen 25 juni en eindigen op 10 septem ber. De extra controles zijn in 2003 in gevoerd op initiatief van het water schap. Er waren toen veel klachten bij omwonenden en ondernemers rond het Veerse Meer. Opslag voor bedrijf en particulier Middelburg 0118-613713 www.city-store.nl vrijdag 24 juni 2011 W 1990: Kees Hamann wordt directeur van de Bibliotheek Vlissingen. In de PZC zegt hij uitgebreid te willen onderzoeken wat het publiek van de bibliotheken vindt. „De bibliotheek moet zich meer op de markt richten. Non-profit-instellingen wer ken te veel vanuit een autoritaire houding. Zij zullen wel bepalen wat goed is voor het publiek." Hij vindt dat een bibliotheek zo niet mag werken: de stem van de cliënten moet ook worden gehoord. De bibliotheek, zegt hij verder, wordt door veel mensen als een informatiedoolhof beschouwd. „De bibliotheek is een zelfbe dieningssupermarkt. De mensen zoeken zich wezenloos." 1993: De bibliotheek wil weg uit het centrum, dichter naar de mensen toe. 1993: De bibliotheek zet een medische bibliotheek op voor Ziekenhuis Walche ren. (De medische bibliotheek wordt vanwege bezuinigingen nu beëindigd.) 1994: De bibliotheek wil gaan samenwerken met twee boekwinkels. Zij willen niet meer naar een plek buiten het centrum, maar naar de Spuistraat (dezelfde lo catie waar de bieb nu zit). Het plan loopt vertraging op doordat de raad financieel strakke eisen stelt en niet meer geld wil uittrekken dan zij op dat moment uit geeft aan de bieb. Vervolgens trekt meubelzaak Groenendijk in het pand. 1995: Meubelzaak Groenendijk brandt volledig uit. De bibliotheek richt het vizier opnieuw op dat - en omliggende - panden. Er wordt een ontwerp gemaakt voor een complex met zowel de bibliotheek als winkels als ANWB en boekhandel. 1997: Directeur Hamann schetst opnieuw zijn visie op de bibliotheek. Citaat uit de PZC: „We moeten mensen niet leren lezen, maar ze informatie bieden en hel pen daarin hun weg te vinden, zodat ze sociaal en cultureel actief zijn." 1998: Begin van de bouw van bibliotheek 't Spui. Het project - aankoop panden, sloop panden, nieuwbouw - kost in totaal 7,5 niiljoen gulden. 1999: In oktober gaat de nieuwe bibliotheek open. Directeur Hamann voorspelt in de PZC 'een grote toekomst'. „Het moet de ontmoetingsplek van Walcheren worden waar informatie en culturele vorming de toverwoorden moeten worden." 2000: De bibliotheek heeft een tekort van 760.000 gulden. Veel lezers vinden het nieuwe tarievenstelsel - waarbij ze per dag per boek moeten betalen - te duur. 2001: De bibliotheek heeft de begroting van 2,4 miljoen gulden met 1 miljoen gulden overschreden. De gemeenteraad geeft meer geld, maar eist ook bezuinigin gen. De bieb moet stoppen met onderzoeken voor anderen. (Ook nu wordt de bi bliotheek opgedragen te stoppen met de afdeling onderzoek en statistiek.) 2006: Onderzoek naar sluiting van de bibliotheek Oost-Souburg en vestiging van steunpunten in nieuwe brede scholen in het dorp. Hamann in de PZC: „Het kind hoeft dan niet meer naar de bibliotheek te komen, de bibliotheek komt naar het kind." De sluiting gaat uiteindelijk niet door. 2011, februari: Gemeente en bibliotheek presenteren het plan voor de 'biblio theek van de toekomst': centrale locaties worden vervangen door steunpunten in wijken om te bezuinigen op de dur,e huisvesting in 't Spui. De collectie wordt ver sneld gedigitaliseerd, zodat mensen thuis kunnen zoeken en bestellen. 2011, juni: Gemeente en bibliotheek trekken het plan voor de 'bibliotheek van de toekomst' weer in, na verzet van bevolking en politiek. Ze gaan nu werken aan een 'compacte stadsbibliotheek'. De centrale locaties blijven, er komen geen steunpunten in de wijken. Het pand van 't Spui wordt wel verkocht. De bieb gaat naar een andere kleinere en goedkopere locatie in het centrum. De medische bi bliotheek en de afdeling onderzoek en statistiek worden afgestoten. De digitalise ring gaat door. De opdracht om een half miljoen euro te bezuinigen blijft van kracht. De gemeenteraad neemt begin juli definitief een standpunt in. maar ook wat er straks in het gebouw komt, zegt wethouder Rob van Dooren. Van Dooren: „Ik zeg niks over de investeringen van toen. Maar je moet er wel rekening mee houden dat de omstandigheden zijn veran derd. Er is in de tussentijd veel ge beurd in de binnenstad." Over één opbrengst is Van Dooren wel duidelijk: de huisvestingslas foto Ruben Oreel ten van de bibliotheek moeten om laag. Van 439.000 euro per jaar nu naar 232.000 euro in 2012 en 200.000 euro daarna. Wethouder Rob van Dooren kreeg van de SP als protest tegen de sluiting van de bibliotheken in Vlissingen en Oost-Souburg stapels met boeken met daarin handtekeningen van boze klanten van de bibliotheken Dagelijks het nieuws in twee minuten videojóurnaal. Ma. t[m vr. om 10.00,16.00 en 22.00 uur, za. en zo. om 18.00 uur Q www.z2.nl Kwekerij open: elke zaterdag 9:00-16:00 uur Ravesteinweg 2a Crijpskerke ZEELflflD finT, info@zeelandplant.nl www.zeelandplant.nl HET adres voor tuinplanten haagplanten lei/dakbomen heesters Mediterraan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 19