cultuur i 13 Domburgse School heeft nooit bestaan Expositie in Marie Tak van Pooortvliet Museum blikt terug op vermaarde tentoonstellingen in kunstenaarskolonie agenda Zeeuwse opdrachten in Kunsthal vrijdag 24 juni 2011 Het tentoonstellingsgebouw in Domburg, 1912. Jan Toorop: Bonenplukster (1909) Jacoba van Heemskerck: Bild 86 (1918). Precies honderd jaar gele den begonnen de vermaar de 'Domburgsche Tentoon stellingen'. Het Marie Tak van Poortvliet Museum blikt terug op die periode. door Rolf Bosboom Ze heeft het al veel vaker gezegd, maar de misvat ting houdt hardnekkig stand. Daarom roept Francisca van Vloten, conservator van de tentoonstelling Nieuw Licht!, het nogmaals: „De Dom burgse School bestaat niet. Je had wel een groep van bevriende kun stenaars die zich steeds verder uit breidde." Vanaf het begin van de vorige eeuw ontwikkelde Domburg zich tot kunstenaarskolonie. Jan Toor op, die er vanaf 1903 een deel van het jaar doorbracht, fungeerde er als spil van. Zijn aanwezigheid en de bekoring van het Zeeuwse licht inspireerden een groeiend aantal kunstenaars tot een regelmatig ver blijf op Walcheren, onder wie Piet Mondriaan, Mies Elout-Drabbe, Jan Heyse en Ferdinand Hart Nib- brig. De artistieke opbloei mond de uit in de bouw van een kunst zaal, waar vanaf 1911 tot en met 1921 in de zomerperiode de Dom burgsche Tentoonstellingen werd gehouden. Het in 1994 geopende Marie Tak van Poortvliet Museum, gevestigd in een replica van de oude kunst zaal, blikt met de expositie Nieuw Licht! terug op die tentoonstellin gen. Maar liefst 118 werken, afkom OP PAD Oosterland Opening vernieuwde dorpshuis, met kinderspelen (18.30 uur), optredens om 19.30 uur en om 22.00 uur drive-inshow. Scharendijke Bingo van vereniging d'Antilopen. Dorpshuis De Putmeet, 19.30 uur Vlissingen 24-uurs spinningmarathon ten bate van onderzoek naar MS bij kinderen. Keizersbolwerk, 19.00 uur PODIUM Goes e Uitvoering Zeeuws Jeugdorkest, met werk van Mozart en Vivaldi. stig uit vele collecties, zijn er on danks de beperkte ruimte te zien. Ze geven per jaar - alleen in 1918 was er geen tentoonstelling vanwe ge de oorlog - een representatief De Hoogte, 20.00 uur Hulst Orgelrecital Theo Visser uit Leiden. St. Willibrordusbasiliek, 20.00 uur Middelburg Muziekfestival Middelburg: program ma 'Terug naar het volk'. Zeeuwse Concertzaal, 20.00 uur 2 voor 12 is concert rondom legendari sche steelgitarist Bing Leiwakabessy (88). Spiegeltheater, 20.30 uur. Kortgene Optreden countryband Bullit. Dorpshuis de Pompweie, 19.30 uur Serooskerke (W) Concert EMM Zeeuwse Muzikanten De Zandput, 19.00 uur; beeld van wat er destijds daadwer kelijk hing of verwant werk. Ook is er aandacht voor Toorops twee de Katwijkse periode (als voorlo per van zijn Domburgse tijd) en voor de Bergense School, die dank zij hem naar Domburg werd ge haald. De kracht van de tentoonstelling is dat die vooral de verscheiden heid aan stijlen laat zien, met gro te verschillen tussen zowel de kun stenaars onderling als de diverse jaargangen. Een echte Domburgse School is er dus niet geweest. Al leen in de eerste jaren domineerde het luminisme (met onder meer Toorops Bonenplukster), al snel op gevolgd door het kubisme en ande re stromingen. In het laatste jaar (1921, toen er twee tentoonstellin gen waren) lag de nadruk sterk op moderne grafiek. Aanvankelijk mochten alleen de kunstenaars die op Walcheren ver bleven aan de tentoonstellingen meedoen. Vanaf 1916 werden ook anderen toegelaten. Met Jan Sluij- ters werd in dat jaar de Amster damse richting van het modernis me binnengehaald. Van hem is het prachtige olieverfschilderij Portret van Meina Irwen te zien, een van de pronkstukken van de jubileum expositie. In het museum wordt ook een film getoond, gemaakt door Artef- fects, die een verhelderende inlei ding biedt op de Domburgsche Tentoonstellingen. Daarnaast zijn alle getoonde werken opgenomen in een uitgebreide catalogus, sa mengesteld door Francisca van Vloten. Zij geldt als dé kenner op dit gebied. Over enkele maanden presenteert zij nóg een boek over de Domburgse tijd: Dromen van iets schoons. „Dat is het resultaat van twintig jaar onderzoek. Daar staat écht alles in." 'Nieuw Licht! Jan Toorop en de Dom burgsche Tentoonstellingen 1911- 1921', t/m 6 november in Marie Tak van Poortvliet Museum, Domburg. Ge opend: 13.00-17.00 uur (ma. geslo ten). Uitgebreide tentoonstellingscatalo gus verkrijgbaar in het museum, €28,-. ZEELAND GEBOEKT Jan van Damme houdt weblog bij over pas verschenen Zeeuwse boe ken: www.pzc.nl/zeelandgeboekt. STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto ROTTERDAM - In de Kunsthal in Rotterdam zijn vanaf 3 juli twaalf fotografieopdrachten te zien rond het thema crisis. Vier van dé 'twaalf zijn verstrekt door CBK Zee land in Middelburg. Het is een landelijk project op het gebied van documentaire fotogra fie, getiteld Crisis! Via het Fonds BKVB (Beeldende Kunsten, Vorm geving en Bouwkunst) neemt CBK Zeeland hieraan deel. Het Zeeuwse centrum verstrekte opdrachten aan Judith Dekker (Amsterdam, 1973) rond het thema 'Toerisme in ontwikkeling', Erik Klein Wolterink (Sinderen, 1965) rond het thema 'Landbouw op zoek naar extra inkomsten'; Anda van Riet (Goes, 1954) rond het the ma 'Tweede leven voor huisraad' en Petra Spiljard (Middelburg, 1964) rond het thema 'Sociale rol voedselbank'. De tentoonstelling in de Kunsthal duurt tot en met 2 oktober. In het najaar zijn de vier Zeeuwse op drachten te zien bij CBK Zeeland, in het pand aan de Balans in Mid delburg. Jan Sluijters: Portret van Meina Irwen (1916).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 13