Tbs'er zat onterecht vast 61 binnenland 5.- korting per prominent RECHTBANKEN Onderzoek naar meer blunders Telecomwet erdoor, strenge eis aan cookies 'Btw-verhoging podiumkunsten mag' School vergeet examen én lesstof Theatervrouw Mary Michon overleden Bon voor een gratis brochure De grootste collectie stoelen en banken in alle stijlen €295.- donderdag 23 juni 2011 De Raad voor de Rechtspraak wil dat alle rechtbanken bekij ken of in het verleden onte recht tbs is opgelegd. Cisteren bleek dat een man achttien jaar lang ten onrechte in een tbs-kliniek zat. Eis schadevergoeding. AMSTERDAM - Alle rechtbanken zouden de zaken waarin tbs is op gelegd tegen het licht moeten hou den, om erachter te komen of nog meer mensen onterecht in een tbs-kliniek zitten. Dat wil de Raad voor de Recht spraak naar aanleiding van de zaak van de 46-jarige man, over wie gis teren bekend werd dat hij sinds 1993 onterecht tbs heeft. De recht bank in Amsterdam, die de jong ste verlenging van de tbs van de man afwees, meldde als eerste dat ze mogelijk vergelijkbare zaken zal doorlichten.. Op aangeven van raadsman Rut- ger Lonterman van de tbs'er con stateerde de rechtbank dat de in 1989 opgelegde tbs in 1993 niet meer verlengd had mogen wor den. De man werd veroordeeld voor mishandeling van twee wille keurig gekozen vrouwen, lokaalvre debreuk bij de Sociale Dienst en diefstal van enkele kledingstukken in een warenhuis. De man was schizofreen, psychotisch en ver slaafd aan drugs. Hij werd ontoere keningsvatbaar verklaard. Omdat hij als een gevaar voor zijn omge ving werd beschouwd, liet de rechtbank hem gedwongen opne men in een tbs-kliniek. Tbs kan alleen worden opgelegd voor misdrijven waar minstens vier jaar gevangenisstraf op staat. In de strafzaak tegen de man gold dat alleen voor de (winkel-)dief- stal, daarop staat vier jaar cel. In zo'n geval schrijft de wet voor dat na vier jaar de tbs niet meer ver lengd mag worden, dat kan alleen als er sprake is geweest van (ernsti ge) geweldsdelicten. In 1993 had de rechtbank, toen zij zich over de verlenging van verblijf in de kli niek boog, de maatregel moeten beëindigen. Dat erkende de president van de rechtbank Amsterdam, Carla Era dus, gisteren. „We hebben een be treurenswaardige fout gemaakt", al dus Eradus. „Wij zijn natuurlijk een 'nulfouten- organisatie', net als een zieken huis. Maar het is en blijft mensen werk." Hoe kan het dat tientallen rechters, officieren en advocaten niet hebben gezien dat de man niet meer in de tbs-kliniek behoor de te zitten? Eradus: „De focus lag telkens op de ernstige psychische problematiek van deze man. Daar door is niet gekeken naar het oor spronkelijke vonnis." Advocaat Lonterman erkent dat zijn cliënt niet zomaar kan wor den vrijgelaten. Hij is er psychisch zo slecht aan toe dat zorg in een in stelling noodzakelijk is. De advo caat vindt dat zijn cliënt voor een schadevergoeding in aanmerking komt. „Dat lijdt geen twijfel." Rechtbanken en het OM moeten zorgen dat zij specialisten in huis krijgen die zich bezighouden met verlengingen van de tbs-maatregel. Dat zegt de Leeuwarder strafplei ter Wim Anker, zelf gespeciali seerd. „Tbs en alles wat daarmee samen hangt is een heel specifiek onder deel van strafrecht." Anker hekelt het feit dat rechtbanken maar een half uurtje uittrekken voor tbs-ver lengingszaken, waarbij rechters ge neigd zijn de mening van gedrags deskundigen te volgen. DEN HAAG - De T\veede Kamer is gis teren akkoord gegaan met de nieuwe Telecomwet. Daardoor is ook formeel vastgelegd dat er strengere eisen wor den gesteld aan websites voor het plaatsen van cookies op de computer van de internetgebruiker. Met cook ies, kleine tekstbestandjes, worden ge gevens over het surfgedrag en per soonlijke voorkeuren van internetge bruikers geregistreerd. Ook kan door bedrijven worden bijgehouden welke producten door internetters in een winkelwagentje zijn gedaan. De inter- netbranche protesteert hevig tegen de strengere eisen. Nederland zou doorslaan met de privacyregels en in ternetters zouden vaak moeten klik ken om toestemming te geven voor cookies. De cookie-wetgeving zou al op dins dag bekend worden, toen de Kamer ook al stemde over delen uit de wet. Toen de PvdA op het onderdeel 'vrij internet' onbedoeld een voorstel steunde van SGP en CDA, werd de stemming stilgelegd. Het voorstel komt erop neer dat internetproviders in sommige gevallen op internet dien sten met uitingen van porno, geweld en drugs mogen blokkeren. Volgens de PvdA kan deze bepaling echter een ongewenste maas in de wet vor men als het aankomt op de macht van providers over wat ze wel en niet op internet kunnen doen. De PvdA denkt een manier te hebben gevon den om de stemfout ongedaan te ma ken. De partij heeft gisteren een wijzi gingsvoorstel ingediend. DEN HAAG De rechtbank in Den Haag heeft de weg vrijgemaakt voor de door het kabinet geplande btw-verhoging op de podiumkunsten van 6 naar 19 procent. Het vonnis is gisteren op Recht- spraak.nl gepubliceerd. De recht bank vindt dat de podiumkunsten niet te vergelijken zijn met andere vrijetijdsbestedingen zoals dieren tuinen en bioscopen die geen btw-verhoging krijgen. AMERSFOORT Het Nieuwe Eemland in Amers foort moet twaalf eindexamenleer lingen die dachten geslaagd te zijn, toch een herexamen laten doen. De school was vergeten het exa men drama af te nemen. De school heeft bovendien het hele school jaar vergeten theorielessen drama te geven. De leerlingen hebben de afgelopen dagen in recordtempo theorieles drama gekregen. AMSTERDAM Programmamaakster, schrijfster en actrice Mary Michon is dinsdag na een kort ziekbed op 71-jarige leef tijd overleden, zo heeft de omroep Ikon gisteren gemeld. Vanaf eind ja ren '70 tot 2000 werkte Michon als televisiemaker bij de Ikon. Voor het programma Een spannend be staan kreeg ze een eervolle Nip- kow-vermelding en de Spaanprijs voor In het teken van het hout. www.prominent.nu Gratis thuisdemo? Bel 0341 - 26 06 76 nOj cfaj&n - fcf 25 jlf/ii' Het kan anders! Sta gewoon samen met uw fauteuil op. Druk op de knop, voel hoe de sta-op fauteuil kantelt en loop weg. Zo eenvoudig is het. Een sta-op hulp is natuurlijk een extra functie op onze comfortabele fauteuils. Maar met een dikke leeftijdskorting!" Bezoek één van onze showrooms 0341 - 26 06 76 uoi Bel voor exacte openlngstIjden 0341 - 36 06 76. Onze showrooms zijn voorzién van airco! Vrijblijvende demonstratie! JA, stuur mij de gratis uitgebreide zitcomfort brochure, N^am Dhr Adres Niets is zo prettig als de producten bij u thuis uit te proberen Zo ziet u direct of het past' Postcode Plaats 'Zonder postzegel opsturen naar: Prominent, Antw. nr. 707, 8070 WB Nunspeet Moeite met opstaan? Ik niet! Kies uw zithouding met de afstandbediening Eén druk op de knop en u doet een dutje Verstel uw fauteuil elektrisch Gebruik de sta-op-hulp voor makkelijk opstaan Door het gebruik voelt u zich ontspannen v.a. Bekijk alle modellen in één van onze showrooms en kom vrijblijvend proefzitten. De koffie wordt vers gezet. Comfortabele Relaxfauteuils Multifunctionele verstelbare banken Scandinavische fauteuils

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 6