zeeland 121 van een halve millimeter het maximum Met een blikje en een strook fotopapier wordt de baan van de zon zichtbaar. donderdag 23 juni 2011 ZONNEBAAN 'Verbazingwekkend dat je met zo'n blikje hemel en aarde in een opname van zes maanden kunt vastleggen'. Jan Koeman van de Volkssterrenwacht WestkapeUe of de basiliek in Hulst. Koppejan geeft ook aan dat het niet nodig is de opening van het blikje precies te richten op het zuiden. „Het oosten, daar waar de zon opkomt, of het westen kan ook prima." De ervaring leert ook dat het gaatje in het blikje zo klein mogelijk moet zijn. „Een halve mil limeter is echt het maximum." Een dergelijk gaatje werkt als een optische lens: het omgevingsbeeld wordt omgekeerd geprojecteerd in de binnenkant van het blikje, op de zijde tegenover het gaatje. Daar wordt het beeld opgevangen door een velletje fotopapier. De kwaliteit van de blikjes telt. De smalle aluminumblikjes van ener- zijn ze zo tevreden over het pro- giedrankjes voldoen volgens hem ject dat ze weer een hele serie blik- goed. En de wat duurdere bierblik jes ook. IJzeren blikjes doen het wat minder want het gaatje kan dichtroesten. Bij de sterrenwacht jes hebben klaar staan voor men sen die de bewegingen van de zon van zomerstand naar winterstand willen vastleggen. Jan Koeman: „Op deze foto is te zien dat de zon in Westkapelle veel uitbundiger schijnt dan in plaatsen meer in het binnenland." foto Gillissen foto Besuijen Boven Nieuw- en Sint Joosland foto Van Eenennaam De zon boven Vlissingen. foto Van Sabben

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 53