Te wapen tegen de mosselschelpenberg Antwerpen trekt reuzen er niet onder Nog 3 dagen €50,- relstegoedl HETN0TI0NALEUlERK0NDERZ0EK.nl grondwater groeien UoDTracK.nl Isssbb-» En hans op een all-inclusive reis voor 6-personen! V wat is nu helangrijH in uierh? s 2011 noe mee én ontvang Dt# altijd €50,- reistegoed! donderdag 23 juni 2011 door Lilian Dominicus PHILIPPINE - Lekker, die gekookte mosselen. Maar je hebt er altijd zo'n berg aan afval van. Om daar iets tegen te doen begint per 1 juli in Philippine een proef met een container die mosselschelpen ver morzelt, waardoor het volume af val drastisch omlaag kan. „Met een dergelijke containerpers kan het volume drie tot vier keer minder worden. En gezien het vo lume en gewicht van mosselschel pen kan er waarschijnlijk nóg wel meer afval in een van deze contai ners", verwacht Marco den Boer namens het bedrijf Pel Nederland in Middelburg, die de container pers op de Nederlandse markt brengt. De containerpers perst de lucht uit de containers waardoor er meer afval, in dit geval mossel schelpen, in de container gaat. Daardoor hoeft deze minder vaak gelegd te worden. „En omdat er minder vaak een vuilnisauto hoeft te komen is er dus minder uitstoot van CO2, wat een besparing oplevert voor het milieu", aldus Den Boer. „De on dernemer bespaart bovendien ruimte en geld." De eerste containerpers komt te staan achter het Philippiense res taurant Auberge des Moules. Het gaat vooralsnog om een proef „Mocht het een succes blijken, dan zullen we meer van deze contai nerpersen plaatsen", zegt Den Boer. Voorzitter Cees van Liere van de Stichting Vrienden van de Mossel moedigt de proef bij de Philippien se restaurants aan. „Tijdens het mosselseizoen komen er vrijwel dagelijks grote hoeveelheden mos selschelpen vrij. Die verdwijnen in de kliko. Met dit apparaat help je het milieu." ANTWERPEN - Ze hebben er lang op moeten wachten, maar de ha venbedrijven in Antwerpen profi teren volop van de eind vorig jaar voltooide verdieping van de vaar geul in de Westerschelde. Het aan tal containerreuzen dat de Vlaam se haven aandoet, is in korte tijd spectaculair gestegen. Vorig jaar voeren een kleine hon derd schepen die meer dan 10.000 standaardcontainers kunnen ver foto Willem Mieras voeren naar Antwerpen. In de nog niet eens voltooide eerste helft van 2011 zijn het er al bijna 140. En om het beeld compleet te maken: in 2007, 2008 en 2009 bereikten respectievelijk 12, 25 en 50 buiten maatse containerschepen Antwer pen. Gisteravond voer de Maersk En- field (goed voor 13.000 containers) op haar maidentrip over de Wes terschelde naar Antwerpen. Het was de eerste keer dat deze Deen se rederij zo'n kloek schip naar die bestemming dirigeert. Het schip meerde afin het Deurganckdok en vertrekt vanavond naar de Britse haven Felixstowe. Havenschepen Marc Van Peel con stateerde bij gelegenheid van de komst van de Maersk Enfield dat de verdieping is omgezet in een commercieel succes. „We spelen op topniveau", riep hij opgetogen uit. „De grootste containerrede rijen ter wereld geven hun vertrou wen aan Antwerpen." doen de standaardentingen zelf Er zijn collega's die kuikens aanschaf fen als ze 20 weken oud zijn, klaar om te leggen. Wij doen dat niet. Hebben dat nooit gedaan. Omdat het minder stressvol is voor de kui kens. Ze blijven hier tot ze geen goeie eieren meer voor de consu ment leggen en dat is na 60 we ken. Dan gaan ze naar de slacht." De kippen van EKOZ konden be smet worden door de virusziekte omdat een deel buiten scharrelde. „We zouden nu wel weer onze Isa Browns buiten willen laten lopen, omdat het een leuk gezicht is en we ruimte genoeg hebben, maar het risico op besmetting is groot. Misschien dat we het minder aan trekkelijk moeten maken voor gan zen om hier neer te strijken door bomen te planten. Daar zijn we nog niet uit." Leon Jansen zucht: „Alles moet nu goed gaan. We heb ben het financieel zwaar te verdu ren gehad. De hennen en eieren die vernietigd waren hebben we vergoed gekregen, maar maanden lang hebben we geen inkomsten gehad en onkosten gemaakt. We kunnen geen tegenslag meer heb ben." bied van zouttolerantie." Succes in het veredelingsproces is al geboekt met de tafelaardappel- rassen Musica en Melody en het chipsras Lady Rosetta. Deze rassen hebben nauwelijks opbrengstre ductie of misvorming laten zien op het zoutproefveld in 2010. „En we weten zeker dat deze rassen vo rig jaar op zout grondwater heb ben moeten groeien, omdat er in 2010 net als dit jaar een neerslagte kort was in een belangrijk deel van het groeiseizoen." Maar één jaar is geen jaar, is een uitspraak bij Meijer. „Dus moeten we ook dit jaar de aardappels van de zilte onder grond en die van het controleveld je naast elkaar leggen. Het zou ge weldig zijn als de Musica, Melody en Lady Rosetta dan weer goede resultaten boeken. Dat weten we rond september, als we gaan oog sten." Naar de resultaten van Kweekbed- rijf Meijer wordt reikhalzend uitge keken. Ook in het noorden van Ne derland worden proeven gedaan om de zouttolerante aardappel te ontwikkelen. C. Meijer werkt in deze proef samen met de ZLTO en de provincie Zeeland (Climate Proof Areas). Heselmans: „De aard appel heeft de toekomst omdat we reldwijd ook nog eens de wa terkwaliteit en de beschikbaarheid van water onder druk staat. En bij voorbeeld rijst heeft veel water no dig. De (zilte) aardappel kan de plaats van rijst overnemen." Het Nationale Werkonderzoek 201 I is een initiatief van JobTrack.nl in samenwerking met Intelligence Group Het resultaat wordt aangeboden aan werkgevers- en werknemersorganisaties en de landelijke politiek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 23