81 buitenland Noord-Iers verleden herleeft Vliegtuigcrash Barroso doet beroep op Grieks parlement RELLEN Katholieke enclave Belfast belaagd LUCHTVAARTONGEVAL Nederlander (53) op zake ZUID-AFRIKA KRA5.NL woensdag 22 juni 2011 BRUSSEL - Voorzitter José Manuel Barroso van de Europese Commis sie heeft het Griekse parlement op geroepen steun uit te spreken voor de bezuinigingsplannen van pre mier George Papandreou. De EU zal dan zorgen voor financiële steun. „Als Athene handelt, zal Eu ropa leveren", zei Barroso gisteren tijdens een persconferentie. In het Griekse parlement vond gis teren een cruciale vertrouwens- stemming plaats over de regering van Papandreou. De uitslag daar van was bij het ter perse gaan van deze krant nog niet bekend. Van de stemming hangt wat de EU be treft af of de Grieken de volgende 12 miljard krijgen van een vorig jaar toegezegde lening van in to taal no miljard euro. Ook een eventuele extra lening van EU en IMF'komt er alleen als de Grieken financieel orde op zaken stellen. Barroso suggereerde dat Grieken land ook extra subsidies kan krij gen uit EU-fondsen om zijn econo mie te hervormen en de werkloos heid te bestrijden. Hij wil daarover praten met de EU-regeringsleiders, tijdens een top die morgen en vrij dag in Brussel plaatsvindt. Hij ver wacht dat ongeveer miljard euro vrijgemaakt kan worden. De commissievoorzitter onder streepte dat er voor de Grieken geen alternatief is dan de tering naar de nering zetten, hoe moei lijk dat ook is voor de bevolking van het land. „Zelfs als de Griekse schuld door een wonder zou ver dwijnen, is het probleem niet op gelost. De inkomsten van de rege ring zijn gewoon niet voldoende om de uitgaven te dekken." De Europese Unie heeft 91 Europe se banken opgedragen om de po tentiële verliezen die ze kunnen lij den op Griekse en andere staats obligaties in kaart te brengen. Dit hebben bronnen binnen de ban ken en nationale toezichthouders gisteren gezegd. Het geschatte verlies dat de ban ken moeten opgeven, zou geba seerd zijn op enerzijds de kans dat een land in gebreke blijft, en ander zijds het verlies dat wordt geleden als dit ook daadwerkelijk gebeurt. Dertig jaar burgeroorlog vlak je niet zomaar uit. Dertien jaar na het Goede Vrijdagakkoord gingen katholieken en protestanten in Belfast weer op de vuist. door onze correspondent Mario Danneels Het waren de zwaarste rellen van de laatste ja ren: maandagavond in Belfast. Katholieken in een protestantse wijk werden be stookt met molotovcocktails, waar op er een knokpartij ontstond met honderden vechtersbazen. De poli tie beweert dat een protestantse terreurbeweging het geweld had gepland. Opstootjes zijn tijdens de zomer, wanneer de protestanten hun be ruchte Oranjemarsen houden, schering en inslag in Noord-Ier- land. Maar velen hadden gehoopt dat het sektarisch geweld van de paramilitairen een spook uit het verleden was. Ieder jaar 'gedenken' de protestan ten de Slag aan de Boyne van 1690, toen de katholieke Britse vorst James II verslagen werd door zijn protestantse schoonzoon Wil lem van Oranje. Willem regeerde als William III over Groot-Brittan- nië en Ierland, en verzekerde met de overwinning de protestantse overheersing in het noorden van Ierland. De hele zomer trekken daarom triomfantelijke parades, de Oranjemarsen, door de straten, die door de katholieke gemeen schap als een provocatie worden gezien. Hoogtepunt van het marsseizoen is 12 juli, wanneer vreugdevuren worden aangestoken waarop niet zelden Ierse vlaggen en andere ka tholieke symbolen worden ver brand. Tijdens de dertig jaar durende bur geroorlog in Noord-Ierland, tus sen katholieke republikeinen die een verenigd Ierland beoogden en protestantse loyalisten die onder Brits bestuur wilden blijven, leid den de Oranjemarsen steevast tot bloedvergieten. Als onderdeel van het Goede Vrijdagvredesakkoord van 1998 werden de parades aan banden gelegd. Veel van de mar sen mogen sindsdien niet meer door katholieke buurten. De rellen van maandag zouden ge organiseerd zijn door de Ulster Vo lunteer Force, een protestantse ter reurgroep die vier jaar geleden offi cieel de wapens neergelegde. Politi ci stelden dat de aanval op de ka tholieke enclave Short Strand 'niet uitgelokt' was. „De mannen waren gemaskerd, droegen handschoenen en vielen huizen langs de katholieke kant aan", aldus assistent-hoofdcommis saris Alistair Finlay. „Deze gebeur tenis was gepland." Behalve molotovcocktails werden ook rookbommen, vuurwerk, bak stenen en rotsblokken gegooid. Huizen werden beschadigd en er viel een onbekend aantal gewon den. De politie schoot twee protes tantse jongeren in de benen. De 'vredesmuur' die de buurt op deelt, zegt veel over de vredestoe stand in Noord-Ierland. Hoge pa nelen moeten de protestantse en katholieke inwoners tegen elkaar beschermen. Ook al vormt de pro testantse partij DUP nu een rege ring van nationale eenheid met de katholieke Sinn Féin, de politieke vleugel van het Iers Republikeins Leger (IRA), in werkelijkheid blijft het wantrouwen tussen beide ge meenschappen enorm groot. Acht inzittenden overleven crash met Toepolev 134. Toestel stort neer in dichte mist bij een snelweg. Vicepremier wijt ongeluk aan menselijke fout en ziet gelijke nis met vliegtuigongeluk met Poolse elite in 2010. SINT-PETERSBURG - Bij een vliegtuig ongeluk in het noordwesten van Rusland zijn gisterochtend vroeg 44 mensen omgekomen, onder wie een Nederlander. Dat meldt het Russische ministerie voor Noodsituaties volgens het persbu reau Itar-Tass. Acht inzittenden hebben het ongeluk overleefd. Ze zijn in het ziekenhuis opgenomen, zeven van hen zouden er slecht aan toe zijn. Het Nederlandse slachtoffer is vol gens het ministerie van Buiten landse Zaken een 53-jarige man die op zakenreis was. Onder de do den zijn ook een Zweed, twee Oe- kraïners en een gezin van vier met naast de Russische ook de Ameri kaanse nationaliteit. De Tu-134 van luchtvaartmaat schappij RusAir stortte in dichte mist ruim een kilometer voor de landingsbaan neer bij een snelweg. Speciale sterke lichten van de lan dingsbaan voor dit soort weersom standigheden zouden niet hebben gewerkt. Het is niet duidelijk of de piloot de snelweg voor een lan dingsbaan heeft aangezien. Het vliegtuig was op weg van Mos kou naar de stad Petrozavodsk, zo'n 640 kilometer ten noordwes ten van de hoofdstad nabij de grens met Finland. Volgens een vertegenwoordiger van RusAir ver keerde het verongelukte toestel in goede staat en waren de weersom standigheden weliswaar lastig, maar 'niet kritiek'. De zwarte do zen van het vliegtuig zijn inmid dels geborgen. Het ongeluk gebeurde aan de voor avond van een bezoek van pre mier Vladimir Poetin aan de inter nationale luchtvaartshow in Parijs om Russische vliegtuigbouwers onder de aandacht te brengen. Rusland en de overige voormalige Sovjet-republieken scoren volgens de internationale luchtvaartorgani- satie IATA zeer slecht op het ge bied van vliegveiligheid. Deskundi gen wijten het grote aantal onge vallen aan zwak toezicht van de overheid, gebrekkige pilotenoplei- dingen en onverantwoord beknib belen op noodzakelijke kosten. Volgens vicepremier Sergej Ivanov, die al op de luchtvaartshow in Pa rijs is, is de oorzaak van het onge luk waarschijnlijk een menselijk fout geweest. Ivanov meende dat de piloot onder de gegeven weers omstandigheden verkeerde ma noeuvres maakte en de landings baan niet kon vinden. Hij zei dat het ongeluk overeenkomsten lijkt te vertonen met dat waarbij in april 2010 in dichte mist een Pools vliegtuig in Rusland, met veel Poolse hoogwaardigheidsbekle ders aan boord, neerstortte. Het hoofd van het vliegveld van Petrozavodsk, Aleksej Koezmitski, zei eerder al dat de Toepolev door een fout van de piloot een hoog spanningskabel raakte. Rondreizen Fly-drives Sensational South Africa Vele gegarandeerde vertrekdata! Vertrek: 19/7 t/m 25/10 rondreis met o.a. het Kruger National Park, Swaziland, St. Lucia, Durban en de ruige Drakensbergen incl. vlucht, NL-sprekende reisleiding en excursies Zie www.kras.nl/25990 Classic South Africa - AAifV# Nu boekbaar t/m maart 2012! Vertrek: 19/7 t/m 20/3/12 rondreis met o.a. Pretoria, Kruger Park, Swaziland, Zululand, Durban, Port Elizabeth, Knysna en Kaapstad incl. vlucht, NL-sprekende reisleiding en excursies Zie www.kras.nl/25059 Alle hoogtepunten in één reis! Vertrek: 11/7 t/m 24/10 fly-drive met o.a. Johannesburg, Panoramaroute, Kruger National Park, St. Lucia, Zululand en Kaapstad incl. vlucht, huurauto en 3-/4-sterren hotels Zie www.kras.nl/36224 waarom zou je meer betalen BOEK ONLINE of bel 0900-9697 15cp„ of ga naar de dichtstbijzijnde Va k a n t i e wi n k e I van T^/Arkeof "js-reizen Prijzen zijn per persoon tenzij anders vermeld. Prijzen zijn exclusief reserveringskosien en Calamiteitenfonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 8