binnenland 17 'Het schuldgevoel is er altijd' 9 Scholier vermist op Atlantische Oceaan Bleker laat Greenpeace observeren Uister woensdag 22 juni 2011 VERDWIJNING MADELEINE Ouders McCann presenteren boek over het drama van hun dochter Vier jaar geleden verdween de driejarige Madeleine Mc Cann in Portugal. Haar ouders Gerry en Kate zoe ken nog steeds. „Er is geen bewijs dat ze dood is." door Marjolijn de Cocq AMSTERDAM - Hun tweeling van zes weet dat Madeleine nog steeds wordt vermist. Dat een stoute man haar heeft meegenomen. Dicht tegen elkaar aangeperst zit ten Gerry en Kate McCann op de bank. Ze zijn terug in Amsterdam, waar ze een jaar woonden met ba by Maddie en waar de tweeling werd verwekt. Stad van gelukkige herinneringen aan een kostbaar jaar. Nooit hadden ze gedacht van een vrolijke voorjaarsvakantie in Portugal als gezin van vier te zul len terugkeren. Het schuldgevoel zonder Madeleine naar huis te gaan, haar achter te laten. Ze zijn voorgesteld als misdadigers van het meest geraffineerde soort. Een 'trial by media' hebben ze ge had, zegt Gerry. Ze waren door het publiek al veroordeeld omdat ze hun kinderen in bed hadden achtergelaten, om even verderop in een restaurant met vrienden te eten. En toen ze ineens voor de Portugese politie als 'arguidos', ver dachten, golden, werden ze door de media opgeknoopt. Zelf denken ze dat ze in de gaten gehouden zijn, dat hun routine be kend was bij degene die Madelei ne uit bed heeft gehaald. Getuigen hebben een man gezien die met een slapend kind in pyjama op straat liep. Maar ineens werd Kate koud en met een alcohol- en pillenpro- bleem en een onbewogen poker face. Werd Gerry een arts die zijn kinderen drogeerde. Zoveel leu gens, speculaties, theorieën waarte gen ze zich op dat moment niet te weer konden stellen. 'Een mens kan maar een beperkte Gerry en Kate McCann zijn in Nederland ter promotie van hun boek Madeleine, hun dochter die verdwenen is toen ze een aantal jaren geleden op vakantie waren in Portugal. foto Freek van den Bergh/GPD hoeveelheid pijn tegelijk verdra gen', schrijft Kate in haar boek over Madeleine dat in Nederland se vertaling is verschenen. Maar dat betekent niet dat het onrecht minder kwetsend was. De Britse kranten moesten rectifi ceren. Verdachten zijn ze voor de Portugese politie niet meer. Maar, zegt Gerry, veel mensen zullen denken: waar rook is, is vuur. Daar om heeft Kate nu hun verhaal te boek gesteld. Voor de kinderen, om fondsen te werven voor hun zoektocht en om de waarheid te achterhalen. „Als mensen uitgaan van het ergste, wordt er ook niet meer naar haar gezocht. Maar er is geen enkel bewijs dat ze dood is. Zoals er ook geen bewijs is dat wij betrokken zijn." Maddie zou ook, zomaar ineens, kunnen worden te ruggevonden. Dat is vaker gebeurd bij verdwenen kinderen, in Ameri ka zelfs nog na achttien jaar. „Het is voor ons niet minder onwaar schijnlijk dat ze ergens rondloopt." Ze dragen allebei het groengele rubber armbandje, symbool voor de zoektocht naar Maddie. Op niet al te slechte dagen, zegt Kate, is de pijn minder rauw. Kreeg ze eerder de beelden van het geschonden lijf je van haar dochter niet uit haar hoofd, nu voelt ze zich er niet meer zo schuldig over als ze die donkere steeg niet inslaat. Eerst móest ze, van zichzelf ze mocht zich niet afwenden van datgene wat Maddie misschien moest door staan. Ze zien Maddies vroegere vriendin netje nog vaak. Zou Madeleine nu naar dezelfde muziek hebben ge luisterd? Hetzelfde soort kleren hebben gedragen. Dat zijn de din gen die Kate zich vaak kan afvra gen. Maddie zou nu acht zijn. Is nu acht. „Ik ben er zeker van dat ik haar zou herkennen." Ze waan den zich veilig, daar in dat Portuge se vakantiecomplex. Vijf dagen achtereen aten ze op het terras van het tapasrestaurant, met zicht op hun appartement. Om het half uur ging een van hen kijken. Op 3 mei 2007 ontdekten ze dat Made leine weg was. Kate McCann, Madeleine - De verdwijning van onze dochter en de voortdurende zoektocht naar haar. Uitgeverij de Boekerij, 65 pagina's. Zie ook www.findmade- leine.com. zie onze website:binnenland Reportage over de verdwijning van Madeleine in Portugal door Niek Opten Hulpdiensten mogen toch 'inbre ken' op autoradio's om duidelijk te maken dat ze eraan komen. Minister MelanieSchultz geeft groen licht voor het waarschu wingssysteem Flister. De com merciële zenders zien helemaal niets in het systeem en doen niet mee. Waarom is Flister zo belangrijk en hoe werkt het pre- cies? Auto's zijn steeds beter geïsoleerd en uitgerust met goede audioapparatuur. Daardoor zouden automobi listen hulpdiensten die naderbij komen niet of slecht horen. Flister, ingebouwd in bijvoorbeeld een ambu lance, zorgt dat het volume van autoradio's in de om geving omlaag gaat en dat er op de display van de ra dio een waarschuwing verschijnt. Automobilisten kunnen zo ruimte bieden aan de hulpverleners. Waarom was staatssecretaris Ank Bijleveld vorig jaar nog tegen dit systeem? Uit testen bleek niet dat Flister tijdwinst opleverde. Bovendien was het storingsveld te groot zodat radio's in de wijde omgeving werden beïnvloed, ook in om liggende woningen. Voordeel volgens Ambulancezorg Nederland is dat ziekenauto's rustiger door het ver keer kunnen rijden, wat prettig is voor de patiënt. 3 Waarom denkt minister Melanie Schultz er nu anders over? Een meerderheid in. de Tweede Kamer is-voor invoe ring van het systeem, net als Ambulancezorg Neder land. Volgens Eric Geelhuysen, partner van fabrikant Flister bv, is het systeem inmiddels verbeterd. Zo zendt het apparaatje minder 'breed' uit, waardoor minder omstanders last hebben van het systeem. Ook geldt nu dat hoe langzamer de ambulance rijdt, hoe zwakker de stoorzender. Dat Flister geen bewezen tijd winst oplevert, wijt Geelhuysen aan het onderzoek. 4 Flister werkt alleen bij zenders van de publieke om roep, waarom doen de commerciëlen niet mee? Het storingsveld van Flister is te groot. Daardoor wordt hun commercieel belang te ernstig geschaad, zegt directeur Jan Willem Bruggenwirth van Radio 538. „Er zijn nog geen testen waaruit blijkt dat dat nu beter zou zijn." Hij voelt veel meer voor het alterna tief BlauwBlauw, een kastje waarin lampjes gaan knip peren als een hulpdienst nadert. Nadeel is dat de auto mobilist dat kastje moet aanschaffen. 5 Kan het systeem wel werken zonder de commerciële zenders? De fabrikant denkt van wel. Als de mensen die naar de publieke omroep luisteren aan de kant gaan, dan zullen de anderen wel volgen, is de verwachting. delfzijl - Een 20-jarige scholier van de Maritieme Academie van het ROC in Den Helder wordt sinds het weekeinde vermist op de Atlantische Oceaan. Hij kwam niet opdagen toen hij zaterdagochtend wacht moest lopen aan boord van het schip Alaskaborg van rederij Wagenborg, dat toen in de buurt van het Canadese Newfoundland voer. De rederij gaat ervan uit dat de sta giair 's nachts overboord is geval len. „Hij was in ieder geval niet meer aan boord", aldus een zegs man van de rederij gisteren. Er bleek geen reddingsvest te zijn ge bruikt. De Alaskaborg was onderweg van Canada naar Engeland, maar maak te direct rechtsomkeert om de scholier op te sporen. Zeven sche pen en vliegtuigen van de Canade se kustwacht hielpen mee met zoe ken. De grootschalige zoekactie op zee, die vijftien uur duurde, lever de geen resultaat op. Het zeewater heeft een temperatuur van 6 gra den Celsius. De rederij weet niet wat er precies is gebeurd. De stagiair was vrijdag avond tijdens het avondeten voor het laatst gezien. De volgende och tend was hij spoorloos en bleek zijn hut onbeslapen te zijn. De man uit 't Zand (Noord-Holland) liep sinds maart stage aan boord van het schip. DEN HAAG - De actievoerders van Greenpeace die grote beelden van zeepaarden in zee hebben ge dumpt om de Klaverbank als na tuurgebied te markeren, worden extra in de gaten gehouden. Staatssecretaris Henk Bleker (Na tuur) gaf gisteren in de Tweede Ka mer aan dat er een extra patrouille vliegtuig en een schip in de buurt zijn om Greenpeace als het even kan op heterdaad te kunnen be trappen. Bleker noemde de actie in strijd met de wet en hij gaat met zijn col lega Joop Atsma (Infrastructuur en Milieu) overleggen of er be stuursdwang kan worden opge legd. Arie Slob (Christenunie) vindt dat veel te soft en ziet de schepen van de actievoerders graag aan de ketting. Bleker voelt daar niet voor: „Dat we dit niet accepteren, is volstrekt duidelijk. We treden op met de middelen die er zijn." Het CDA riep het kabinet gisteren op om op te treden tegen Green peace, omdat de actie gevaar kan opleveren voor vissers. Hoewel hij de actie afkeurt, wees Bleker de Kamer er wel op dat Greenpeace vooraf heeft overlegd over de locatie waar de beelden in zee zijn gedumpt om te voorko men dat vissers risico lopen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 7