Robin Haase 241 sport ndernemer Legendarische voetbalclub River Plate vecht tegen degradatie Piet Keur wordt spitsentrainer bij AZ Robin Haase bereikt de tweede ronde van het derde grandslamtoernooi. Hij verslaat de Spanjaard Riba met 6-4 6-4 6-4. Wat kunt u in de komende Ondernemer verwachten woensdag 22 juni 2011 WIMBLEDON door Robert-Jan Friele BOGOTA - River Plate, de legendari sche Argentijnse voetbalclub van het witte shirt met de diagonale ro de baan, strijdt voor het eerst te gen degradatie. Vandaag en zon dag wachten de allesbeslissende duels met Belgrano. Het zat er al lange tijd aan te ko men, maar toen River Plate zater dagavond in Buenos Aires het diep tepunt in haar clubgeschiedenis be reikte, kwam dat niet minder hard aan. De Argentijnse recordkam pioen (33 landstitels) verloor in ei gen huis met 2-1 van Lanus en het voortbestaan op het hoogste ni veau stond ineens op losse schroe ven. River-voorzitter Daniel Passa- rella achtte het voor zijn eigen vei ligheid beter het stadion twintig minuten voor tijd te verlaten. Na het duel verbrak slechts het gesnik van aanvoerder Matias Almeyda (ex-Internazionale) de stilte in de kleedkamer. Dat River vandaag en zondag te gen Belgrano strijdt voor lijfsbe houd, is allesbehalve het gevolg van één slecht seizoen: om de gro te clubs als River en Boca Juniors door Arnold Aarts ALKMAAR - Gertjan Verbeek en Piet Keur worden met elkaar here nigd. De AZ-coach heeft zijn voor malig ploeggenoot van Heeren veen aangesteld als spitsentrainer. Keur (50) gaat voor één seizoen aan de slag. Hij gaat zich twintig uur per week bezighouden met het begeleiden van de aanvallers van de A-selectie. Volgens Earnest Stewart, directeur voetbalzaken bij AZ, kan het aan stellen van specialisten in het hui dige voetbal de doorslag geven. „In het verleden is hier met Shota Ar- veladze en Patrick Kluivert al be wezen dat specifieke spitsentrai- ning haar vruchten afwerpt." Piet Keur werd gevraagd door Gert jan Verbeek, met wie hij in het sei zoen 1993-1994 samenspeelde bij Heerenveen. Keur zegt goede her inneringen te bewaren aan die pe riode. „Ik kon altijd goed met hem te beschermen tegen de gevolgen van een incidentele misstap, kent de Argentijnse eredivisie geen rechtstreekse nacompetitie en de gradatie. Naast de ranglijst om het kampioenschap, wordt een rang lijst bijgehouden met het punten- gemiddelde per wedstrijd, geme ten over de laatste drie seizoenen. Door het verlies van zaterdag zak te het gemiddelde van River naar 1,2 punten per wedstrijd. Op de ge middelde ranglijst kwam River daardoor bij de nacompetitie-deel- nemers terecht. Alhoewel Boca Juniors internatio naal meer aanspreekt, heeft River een beter palmarés in eigen land. In de jaren veertig kreeg het al de bijnaam La Maquina (de machi ne): het was een ploeg die elke te genstander vermaalde. Geld was er lange tijd in overvloed bij River, zodat de spelers ook los millonarios worden genoemd. On der de oud-spelers bevinden zich enkele van de grootste namen uit de voetbalgeschiedenis: Alfredo di Stefano, Roberto Perfumo, Daniel Passarella, Mario Kempes, Claudio Caniggia. Van de huidige generatie zijn Javier Mascherano, Gonzalo opschieten. We zijn allebei win naars en geen meelopers. Ik bleef ook regelmatig bij hem slapen, om niet telkens dat hele stuk naar huis te hoeven rijden." Het was de bedoeling dat de voor malig goalgetter van Haarlem, TVvente, Feyenoord, SW, Heeren veen en AZ afgelopen seizoen al de functie van spitsentrainer zou bekleden in Alkmaar. Maar de Zandvoorter werd ernstig ziek. In juli werd bij hem prostaatkanker geconstateerd, waaraan hij in sep tember is geopereerd. Keur: „Daar schrok Gertjan natuurlijk ook van. Hij zei alleen maar: zorg eerst dat je beter wordt. Ik vind het klasse dat AZ nu bij me is teruggekomen. Daar spreekt veel gevoel uit." Keur vindt het prima dat in eerste instantie voor een kort dienstver band is gekozen. Niet alleen van wege zijn gezondheid, maar ook om een andere reden. „We moe ten zien wat het wordt. Ik ga pro- wmmmmemmmm&sissmm&zzssBSBBaEBemm Higuain, Fernando Cavenaghi en Martin Demichelis afkomstig van River. Zij vormen tevens de eerste generatie voetballers die vele mil joenen in het laadje brachten bij verkoop aan buitenlandse, veelal Europese, clubs. Toch moest Passarella bij zijn aan treden als voorzitter (2009) consta teren dat 'de rekensom niet klopt': ondanks de verkoop van tientallen talentvolle spelers, had River een miljoenenschuld. Vaststaat dat vel geld verdween in zakken van be stuursleden, trainers, spelersmake laars. Ondertussen werd het voetbal in El Monumental steeds armoedi ger. Rivers kampioenschap van 2008 was één van de steeds zeldza mer successen. De titel werd veel zeggend gevolgd door een laatste plaats in de competitie. De corruptie, de invloed van de maffiose figuren: uiteindelijk eisen ze hun tol. Maar waar Argentinië als land enige tijd geleden al is ge degradeerd naar de tweede divisie, heeft River de statistieken mee: tot nu toe is 69 procent van de eredivi- sieploegen erin geslaagd zich te handhaven op het hoogste niveau. beren er wat moois van te maken. Maar als het niet bevalt, moeten we daar eerlijk in zijn. No hard fee lings. En als het goed gaat, kan ik misschien volgend seizoen de jeugd erbij gaan doen. Ik heb nooit een planning in m'n hoofd. Helemaal niet na alles wat er afge lopen jaar met mij is gebeurd." De functie van spitsentrainer bij een profclub past volgens Keur goed bij hem. Een baan als hoofd coach heeft hem nooit aangespro ken. Hij zette in het verleden meer maals zijn vraagtekens bij de in vloed die een oefenmeester heeft op spelers. Keur voetbalde van 1994 tot 1996 bij AZ. In 38 wedstrijden was hij goed voor vijftien goals. In totaal maakte hij 179 doelpunten in het betaalde voetbal, verdeeld over 422 duels. Keur gaat zijn baan bij AZ combineren met het trainerschap bij zaterdagtweedeklasser SV Zand- voort. door Marco Knippen LONDEN - Hij schoot niet met losse flodders, maar vuurde louter vol treffers af Met een bombarde ment aan aces vocht Robin Haase zich gisteren naar de tweede ron de op Wimbledon. De maandag bij 5-4 in de eerste set door de re genval afgebroken partij tegen de Spanjaard Pere Riba rondde hij gis teren zonder bovenmatige krachts inspanningen af: 6-4, 6-4, 6-4. Dat laatste kon niet worden ge zegd van Fernando Verdasco, zijn komende tegenstander. De Span jaard werd door de Tsjech Radek Stepanek wél tot overwerk ge dwongen: 2-6, 4-6, 6-3,7-6, 9-7. De uitslag en de naam van zijn op ponent zal Haase met instemming hebben begroet. Want, nog onwe tend van de.afloop, noemde Haase Verdasco 'een goede speler', ter- Wimbledon Vorig jaar deed John Isner er elf uur en vijf minuten over om Nico las Mahut te verslaan. Gisteren had de Amerikaan er slechts twee uur en drie minuten voor nodig. De Fransman moest al na drie sets bui gen voor Isner: 7-6 (4) 6-2 7-6 (6). Beide mannen vestigden in 2010 meerdere records, isner won met 70-68 in de vijfde set. Hij kwam tot 112 aces en Mahut tot 103. Dit keer hielden beide mannen het op een bescheiden acht aces. Serena Williams vierde haar zege in de eerste ronde met vreugdetra nen. De titelverdedigster keerde te rug in Londen na een jaar vol bles sureleed. Ze versloeg Aravane Re- zai uit Frankrijk met 6-3.3-6 6-1. Met Samantha Stosur en Jelena Jan- kovic vlogen de eerste grote na men uit het vrouwentoernooi. De. als tiende gerangschikte Australi sche verloor met 6-4 6-3 van de Hongaarse Czink. Jankovic verloor van de Spaanse Martinez Sanchez: 7-5 4-6 3-6. wijl hij Stepanek als 'een goede grasspeler' bestempelde. Niet ver wonderlijk, aangezien de ex-vriend van Martina Hingis zijn beste grandslamresultaten op gras boekte. Dit in tegenstelling tot Ver dasco, die zich vooral op gravel en hardcourt manifesteerde. Dat Haase hun verleden kende, zegt alles over zijn serieuze bena dering van het vak. Hij is de mo delprof die altijd de statistieken pa raat heeft, zoals ook bleek toen het over de achterafbaan ging waarop hij tegen Riba had geacteerd. De nu 24-jarige Hagenaar liet weten aan 'court 19' goede herinneringen te bewaren. In 2005, het jaar waar in hij de enkelspelfmale van het ju- niorentoernooi haalde, won hij er als tiener van de Argentijn Leonar do Mayer en de Kroaat Marin Ci- lic. Tegen Verdasco zal Haase zich ech ter in een ander decor terugvin den. Immers, de nummer 22 van de wereld heeft op de All England Club een beschermde status en krijgt zodoende een voorkeursbe handeling. Of het hem tegen de 36 plaatsen lager gerangschikte Haase zal helpen, is overigens nog maar de vraag. Hoewel Haase in zijn twee eerdere optredens op Wim bledon nooit verder dan de twee de ronde reikte, moest er zowel in de 2008- als 2010-aflevering een (oud-)kampioen aan te pas komen om hem een halt toe te roepen. Vorig jaar verloor hij van Rafael Nadal en twee jaar eerder delfde hij het onderspit tegen de Austra liër Lleyton Hewitt. Beide keren ca pituleerde hij pas na vijf sets. Als Verdasco zijn huiswerk goed heeft gedaan, weet hij dus dat-ie op een outsider stuit. Zeker als Haase serveert zoals hij tegen Riba deed, kan hij gevaar stichten. Hij produceerde 25 aces, waarbij Haase bij 4-3 in de derde akte met vier aces op rij zelfs voor een 'perfect game' tekende. „Ik ben in vorm", concludeerde het servicekanon zelf. „En als je hier speelt, wil je ook vlammen." Ver dasco is dus gewaarschuwd. Datum Thema 16 juli Special Borchwerf Veere 17 september Special Moerdijk Schouwen-Duiveland 15 oktober Transport/Logistiek Meer informatie? deOndernemer West-Brabant T 076-53122 55 Eteamwestbrabant@bndestem-pzc.nl deOndernemer Zeeland T 0118-434 070 E teamzeeland@bndestem-pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 60