41 binnenland PvdA wringt zich Strippenkaart nog blijvertje Meeste donoren in Brabant en Limburg T@©S Steden halen norm schone lucht niet 'Man die naar Robert M. leidde blijft vast' De Graaf (WD) wordt voorzitter Senaat Dode bij ongeluk met twee huifkarren ONVERDOOFD SLACHTEN Voorstanders van het verbod op onverdoofd slachten zoeken naar een uitweg om religieuze gemeenschappen niet voor het hoofd te stoten. Lobbyisten lopen zich de benen uit het lijf. woensdag 22 juni 2011 DEN HAAG De vier grote steden halen niet de Europese normen voor luchtkwali teit in 2015, als er niet op korte ter mijn aanvullende maatregelen wor den genomen. Dat schrijven de re kenkamers van Amsterdam, Rotter dam, Den Haag en Utrecht De maatregelen die sinds 2009 zijn ge nomen, hebben minder effect dan was beoogd. WASHINGTON De Amerikaanse kindermisbruik- verdachte Robert D., wiens arresta tie een grote zedenzaak in Amster dam aan het licht bracht, komt niet op borgtocht vrij. De rechter noem de het bewijs tegen D. 'substanti eel, zo niet overweldigend'. Op computers van de man trof de poli tie een foto aan van Robert M. met een peuter van 1,5 jaar. DEN HAAG WD'er Fred de Graaf zal eind deze maand vrijwel zeker voorzitter worden van de Eerste Kamer. Ande re senaatsfracties schuiven geen kandidaat naar voren. Voorzitter René van der Linden (CDA heeft gisteren bekendgemaakt dat hij zich niet opnieuw kandideert. Coa litiebelangen hebben volgens hem geen rol gespeeld bij zijn besluit. BERGEIJK Een ongeval met twee huifkarren in Bergeïjk waardoor gistermiddag een 66-jarige vrouw uit Zeist om het leven kwam, is ontstaan door dat een paard opstandig werd. De twee huifkarren met bij elkaar der tig ouderen uit Zeist reden achter elkaar toen het dier opstandig werd en de voorste kar raakte. Drie mensen raakten gewond. DEN HAAG - Inwoners van Brabant en Limburg zijn van alle Nederlan ders het meest bereid hun organen af te staan na overlijden. In Nederland zijn 5,5 miljoen mensen geregistreerd in het donorregister. Daarvan heeft bijna zestig procent laten vastleggen bereid te zijn na de dood organen of weefsels af te staan. Bijna dertig pro cent heeft aangegeven dit niet te wil len. De overige tien procent laat die keuze over aan de nabestaanden. Vanaf vandaag (woensdag) kunnen in woners op een speciale website (www.jaofnee.nl/persbericht) per ge meente of provincie inzien hoeveel mensen ergens als donor staan gere gistreerd. Deze zogeheten Donors tand van Nederland is een onderdeel van de campagne Nederland zegt Ja, een gezamenlijk initiatief van het mi nisterie van Volksgezondheid, en een tiental gezondheidsfondsen, de Stich ting Transplantatie Nu en de Neder landse Transplantatie Stichting. De campagne heeft als doel het aantal mensen" dat zich registreert als donor te verhogen. Jaarlijks staan er 1300 mensen op de wachtlijst voor een or gaantransplantatie en overlijden onge veer 140 mensen omdat het orgaan niet op tijd beschikbaar is. Tussen de acht- en negenhonderd mensen wach ten op een nier. Alleen de allerziek- sten die nog een transplantatie kun nen ondergaan, komen op de wacht lijst. Waarom Brabant en Limburg er zo uitschieten, kan campagneleider Jeantine Reiger niet met zekerheid zeggen. Misschien is de sociale samen hang groter in deze provincies of heeft het overwegend katholieke ge loof van de inwoners ermee te ma ken. „Het is wel bekend dat streng ge lovigen, zowel christenen als moslims zich minder laten registreren als do nor." Dat verklaart mogelijk waarom in het midden (Veluwe), noorden (Fries land) en in de Randstad veel minder mensen geregistreerd staan. Opvallend zijn verder de vele registra ties in het noorden van Noord-Hol land. Het plaatsje Harenkarspel bij voorbeeld heeft met 68 procent het hoogste aantal geregistreerden van Nederland. In het Brabantse Goirle staat meer dan de helft van de inwo ners geregistreerd en van de steden heeft Breda de meeste registraties. Verder onderzoek is volgens Reiger nodig om precies vast te stellen wat de verklaring is voor de regionale ver schillen. Om het aantal donoren te vergroten is het ook van belang dat ziekenhuizen beter communiceren met naasten van patiënten, zo bleek deze week uit een onderzoek van on der meer het Erasmus Medisch Cen trum en het Nivel. PAUL KUSTERS Het zal er vandaag om span nen of het verbod op de on verdoofde rituele slacht er door komt. PvdA komt mo gelijk met een voorstel om joden en moslims te paaien. door Laurens Kok Het verbod op de onver- doofde rituele slacht is nog geen gelopen race. Voorstanders in de 'tweede Kamer zoeken koortsach tig naar een uitweg om religieuze gemeenschappen niet voor het hoofd te stoten. Vandaag is het fi nale debat. Volgens een goed ingevoerde bron zou de PvdA een amendement in voorbereiding hebben, waarbij jo den en moslims anderhalfjaar de tijd krijgen om aan te tonen dat hun slachtmethoden wel degelijk diervriendelijk zijn. Lukt hen dat niet, dan rest niets anders dan het verbod. D66 wil een uitzonderings bepaling voor kleine dieren zoals kippen en eenden. De slacht door middel van het ineens afhakken van de kop zou volgens onderzoek diervriendelijker zijn dan verdo ving door middel van elektrocutie. Beide partijen voelen de hete adem van hun (deels islamitische) achterban in hun nek. Het D66-congres en de politieke leden raad van de PvdA droegen hun Ka merfracties eerder op niet in te stemmen met het initiatiefwets voorstel van de Partij voor de Die ren. De leden vinden dat joden en moslims onnodig worden gebruus keerd. Kamerleden Martijn van Dam (PvdA) en Stientje van Veldhoven (D66) gaan uiterst omzichtig te werk. Van Dam wil zelf niets kwijt over de initiatiefwet, behalve dat die kan worden 'verbeterd'. WD en GroenLinks zijn bereid mee te denken over een oplossing, maar stellen zich afwachtend op. DEN HAAG - „Niet uitgecheckt? Bel Klantenservice NS (10 ct per mi nuut) om te horen of u in aanmer king komt voor geld terug." De tekst van de NS op de website ov-chipkaart.nl is niet erg uitnodi gend, met dat 'of u in aanmerking komt'. Bij de andere vervoersbe drijven voldoet een restitutiefor mulier om het te veel betaalde te rug te vragen. Het terugvragen van geld is veel te ingewikkeld, vindt de Tweede Kamer. Gemiddeld wordt per reiziger zo'n dertig euro per jaar ten onrechte van de kaart afgeschreven. Veel mensen vinden het te veel moeite dat terug te vra gen. Het bedrag dat zo naar de ov-bedrijven vloeit, zou rond de 100 miljoen euro liggen, beweert althans Claimer, een bedrijf dat van het terugvragen zijn stiel heeft gemaakt. De Kamer dreigt nu de beoogde vervanging van de strip penkaart en het papieren trein kaartje door de ov-c-hipkaart te blokkeren als geld terugvragen niet eenvoudiger wordt, ledereen die vergeet uit te checken zou auto matisch een e-mail moeten krij gen waarmee het te veel betaalde kan worden teruggevorderd. Ook moet er voor alle ov-bedrijven één klachtenloket komen en moeten ouderen en kinderen anonieme ov-chipkaarten met korting kun nen krijgen. Nu hebben zij de roze strippenkaart met korting, maar een daaraan gelijkwaardige chip kaart is er nog niet. Minister Schultz van Haegen (Infrastruc tuur) is het met de Kamer eens dat het overgebleven geld ten goe de moet komen aan de reiziger, schrijft zij in een brief. Vervoer ders gaan samen met Trans Link Systems (TLS), uitgever van de chipkaart, onderzoeken hoe hier invulling aan kan worden gegeven. Dit onderzoek moet in oktober klaar zijn. Vervoerders gaan ook bestuderen wat de mogelijkheden zijn voor één digitaal restitutielo ket. Ook is nog onduidelijk of er een 'roze ov-chipkaart' komt. Per 30 juni zou de strippenkaart wor den afgeschaft in Overijssel, Gel derland, Flevoland, Noord-Hol land en Friesland. Vanaf 7 juli zou den Zeeland en Limburg volgen. lèèp lot up Boris van der Ham (I) van D66 neemt als voorzitter van de vaste Kamercommissie voor Economische Zaken, Land bouw en Innovatie een petitie in ontvangst van Kamerlid Esther Ouwehands (PvdD). foto Valerie Kuypers/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 4