uitzicht voor de 'Banjaardbrigade' zeeland 21 Tim de Jonge 115 van de zee Zeeuwse havens hanteren uniek systeem inzameling scheepsafval woensdag 22 juni 2011 'Je moet een beetje een strandbeest zijn voor dit werk. Ik begon mee te lo- Het aantal incidenten waarbij het team van de Reddingsbrigade vorige zo pen toen ik twaalf was, ging meewerken toen ik vijftien was en nu ben ik mer serieus in actie kwam. Om vermiste kinderen te zoeken, afgedreven 34. Ik werk buiten de provincie, maar Zeeland blijft trekken.' zwemmers te helpen en om eerste hulp te bieden. De brigade raakte dat jaar name lijk strandloos in de melêe die ont stond rond het strandbeheer in de gemeente Veere met de Stichting Strand Exploitatie. In die melêe viel de bewaking van De Banjaard echter vrij: vandaar dat de Dom- burgse brigade daar post heeft ge vat. Nu zijn er meer reddingsbrigades in het land die geen eigen strand te bewaken hebben, vertelt Tim de Jonge. „Die leiden wel op voor red dend zwemmen, maar als hun mensen ervaring willen krijgen in strandwerk, dan kunnen ze dat hier komen doen. Elke zomer zijn er tussen de tien of twintig men sen uit het land die hier een tijd komen meewerken als vrijwiili- ger." Zij kunnen vanaf nu onder dak vinden in de reddingspost zelf: daar wordt slaapgelegenheid ingericht. Er is ampel ruimte voor het schoonspuiten en opbergen van de rescueboards en wetsuits, er is een EHBO-kamer en ruimte voor instructie. Wellicht zelfs aan de 'burgers', knikt De Jonge. „Het zou goed zijn als kinderen via scholen wat zouden leren over de zee. Daar denken we wel aan. Maar we zijn afhankelijk van vrij willigers en sponsoren, dat heeft nog wat voeten in aarde." burgse zwembad van De Parel, hoopt nieuwe mensen te interesse ren. Hetzij voor een actieve rol in de brigade, hetzij als ondersteuner via donaties. De brigade verricht het strandwerk voor een jaarlijks budget ad 18.000 euro van de ge meente Noord-Beveland, maar ver laat zich voor andere activiteiten op sponsoren. De post op het Banjaardstrand is vanaf 2 juli tot en met zondag 4 september bemand tussen 11.00 en 19.00 uur. De reddingspost is bereikbaar via de eerste overgan gen vanaf de Banjaardweg. De nieuwe behuizing voor de reddingsbrigade op het Banjaardstrand werd dinsdag rap in elkaar gezet. Komende dagen worden water en elektra aangeslo- www.domburgsereddingsbrigade.ni ten en draagt de brigade haar apparatuur naar binnen. foto's Ronald den Dekker Dagelijks het nieuws in twee minuten videojournaal. Ma. t[m vr. om 10.00,16.00 en 22.00 uur, za. en zo. om 18.00 uur Q www.z2.nl Ónze winkel in Vlissingen is verhuisd naar de Mortiere! ^mpandq^dinsda^ dhndkndh^emvrijflaQayondlt ma-wo 09:30 20:30 uur do-vr 09:30 -21:00 uur za 09:00 - 17:00 uur s sendee, laagste prijs! 10 '7:00™ NIEUW ADRES Mortiereboulevard 26 Middelburg tel: OII8-614406 door Wout Bareman TERNEUZEN - De havens van Ter- neuzen en Vlissingen lopen voor op met hun inzamelingssysteem voor afval van de scheepvaart. Dat constateert secretaris Arie Nijdam van de Vereniging van Onderne mingen in de Milieudienstverlen ging ten behoeve van de Scheep vaart (VOMS). De branchevereniging behartigt de belangen van dertien inzamelaars en verwerkers van scheepsafval in Nederland. Zeeland telt er twee: Zeeland Maritime Cleaning en Martens Havenontvangstinstallatie Vlissingen. Nijdam: „Vroeger wa ren er geen regelingen voor afval; het werd overal neergegooid. De drempel om afval overboord te gooien is heel klein. Wij proberen het zo aantrekkelijk mogelijk te maken om het afval aan land af te geven." In de meeste havens ge beurt dat via een verplichte bijdra ge zodra een schip de haven bin nenvaart, of er afval wordt afgege ven of niet. Nijdam noemt de aan pak in de Zeeuwse havens 'heel goed'. Zeeschepen kunnen er hun afvalstoffen kwijt zonder directe betaling. Nijdam: „Uniek in Neder land en een succes. De hoeveelhe den die worden afgegeven zijn sinds de twee jaar dat de maatregel van kracht is verdrievoudigd." Nij dam is vrijdag één van de sprekers op het symposium Nieuwe kan sen door duurzaamheid van Zee land Port Promotion Council in het Scheldetheater in Terneuzen. Het symposium wordt gehouden, voorafgaand aan de jaarlijkse Ha vendagen. Er wordt aandacht be steed aan onder meer het schoon houden van de havens, verminde ring van de C02-uitstoot door effieëntere vervoerssystemen en al le mogelijke technologische ont wikkelingen. In het theater is ook een kennismarkt ingericht. Het symposium begint om 13.45 uur. Aanmelding: info@zppc.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 21