Inbraak auto vaak in Veere Een halve millimeter is 181 zeeland Overstort rioolwater in Westkappelse Kreek WAARSCHUWING: 'Laat niets in auto liggen' ZONNEBAAN Met een blikje en een strook fotopapier werd de baan van de zon zichtbaar. Vlissingen heeft nu wel genoeg van 'arrogant' gedrag Delta Man gewond na gewelddadige beroving Goes :=a- 9 woensdag 22 juni 2011 door Emile Calon DOMBURG - - In de gemeente Veere is vorig jaar 172 maal ingebro ken in een auto. Vergeleken met een jaar eerder is dat een enorme stijging, want in 2009 werd.er 'nog maar' 82 maal ingebroken. In Vlissingen was ook een flinke stijging te zien, van 113 in 2009 naar 168 vorig jaar. In Middelburg was volgens Bianca Rietveld van Autotaalglas in Vlissingen een da ling: van 90 naar 87. Autotaalglas heeft de cijfers van al le gemeenten van de afgelopen twee jaar via het Centraal Bureau voor de Statistiek opgevraagd en geanalyseerd. Volgens Rietveld is op Walcheren vooral veel ingebro ken in VW's. Volgens haar is dat niet zo vreemd, omdat de Volkswa gen een veel voorkomende auto is. De inbrekers hebben het veelal ge munt op het navigatiesysteem van dit merk. Hier wreekt zich dat dat systeem, door de grote populari teit van de VW's, makkelijk te ver handelen is. Uit de analyse van Autotaalglas blijkt ook dat vooral ingebroken wordt op grote en onbewaakte par keerplaatsen. En dan vooral als het wmmamsmmmsamm donker is. De parkeerplaatsen aan de Commandoweg en de Spuikom in Vlissingen zijn volgens Rietveld plekken waar dan ook vaker wordt ingebroken. Ook auto's op de par keerplaatsen langs de Veerse kust zijn regelmatig doelwit. Rietveld benadrukt dat automobi listen wel iets kunnen doen tegen het inbreken in hun auto's. „Alles eruit." Er mag niets van enige waarde zichtbaar zijn voor voorbij gangers. Zelfs een geldstuk van vijf tig cent, 'voor het winkelwagen tje', kan voor een inbreker al een reden zijn om in te breken. Als in brekers zien dat op een voorruit de afdruk zit van de zuignap van een TomTom, schromen ze niet in te breken en onder de stoelen of in het dashboardkastje te kijken. Dat geldt ook voor laptops en an dere communicatieapparatuur. Er zijn inbrekers die met speciale ap paratuur langs auto's lopen om te kijken of er smartphones, tablet- computers en notebooks onder de stoelen of in de kofferbak liggen. „Door de vele auto-inbraken in Veere van vorig jaar, 56 op 10.000 inwoners, staat die gemeente op de 78e plaats in de landelijke top 100." door Emile Calon VLISSINGEN - Toestemming om voor 137 miljoen euro twintig pro cent meer aandelen te kopen in EPZ krijgt Delta wel van de Vlis- singse gemeenteraad. Maar het moet onderhand eens afgelopen zijn met dat 'arrogante' gedrag van Delta tegenover de kleine aandeel houders, klaagde de raad gisteren. Het college deelt dat ongenoegen, zei wethouder Jacques Damen. De informatie over de aandelen transactie lag veel eerder bij de grootaandeelhouder, de provincie, dan bij de kleine aandeelhouders, de gemeenten. „Een verkeerde ma nier van werken, die je zelfs arro gant kunt noemen", klaagde het CDA. „De provincie wordt voorge trokken." De raad heeft al vaker ge mopperd over de late tijdstippen waarop informatie van en over Delta komt. Daarom kan Delta een boze brief tegemoetzien. door Henk Postma DOMBURG - Het waterschap stort regelmatig rioolwater in de West kappelse Kreek. Volgens de ge meente Veere komt dit doordat het waterschapsgemaal soms te veel aan rioolwater krijgt te ver werken. De overstort vindt plaats bij de Joossesweg. Wellicht, oppert de gemeente, zijn de gemalen van waterschap en ge meente niet goed op elkaar afge steld. Er wordt nu meetapparatuur aangerschaft. Daarmee kan wor den vastgesteld hoeveel rioolwater de gemeente nu precies aanbiedt. Het is in Veere een van de 'knel punten' op het gebied van rioolwa ter en wateroverlast, die snel moe ten worden opgelost. Er zijn ook problemen in Zoutelande en Oost- kapelle. Daar ondervinden bewo ners overlast. In Zoutelande zijn maatregelen no dig in de omgeving van de Swaalingestraat. Daar lijden bewo ners zowel water- als stankover last. Dat laatst is ook weer het ge volg van riooloverstort. Er is een totaalplan in de maak om de pro blemen aan te pakken. Maar de ge meente koopt nu eerst apperatuur waarmee tijdig kan worden gesig naleerd wanneer sprake is van overstort. Het waterschap kan dan snel de waterloop doorspoelen om stankoverlast te verhinderen. In Oostkapelle worden bewoners van park Duinhelm 's winters al ja renlang geplaagd door waterover last. Om een deel van dit euvel op te lossen wil de gemeente komend najaar een deel van de Asterlaan, Anjerlaan en Magnolialaan voor zien van een robuust drainagesys teem. Dat alles kan worden gefinancierd met de 78.000 euro die de afgelo pen twee jaar is overgehouden uit een potje voor het oplossen van (riool)waterproblemen. Het lijkt een beetje to veren. Je hangt een blikje een halfjaar op en vervolgens zie je de banen van de zon. Zo omschrijft ]an Koeman van de Middelburgse sterrenwacht Philippus Lansbergen de blikjesca mera's waarvan de resultaten mo menteel te zien zijn. „In de tijd dat jongeren met hun gsm's direct fo to's kunnen maken, blijft het toch heel bijzonder dat je met een blik je ook zoiets kan doen." Een halfjaar geleden werd in Zee land een honderdtal blikjes opge hangen, van Cadzand tot Tholen, van Renesse tot Clinge. Aanleiding waren publicaties over dat ene blik je dat Jan Koeman 15 juli 2010 had opgehangen in de tuin van het Zeeuws Archief in Middelburg. In dat blikje zat een stukje fotopa pier. Een minuscuul gaatje in één van de wanden zorgde ervoor dat het belicht werd waardoor goed te zien is dat de baan van de zon ver schuift. Koeman kwam op het idee voor de blikjescamera na het lezen van een artikel in een tijdschrift. De zon beschrijft in de zomer name lijk een hoge baan boven de hori zon en in de winter een lage baan. Dat komt door de schuine stand van de aardas ten opzichte van de zon. Iedere dag vanaf 21 juni (de langste dag) staat de zon steeds iets lager en vanaf 21 december klimt hij weer. Door een belich tingstijd van zes maanden te ne men, is op de foto of het dalen of het klimmen te zien. Het fotopa pier moet na het openen van het blikje wel direct onder een scan ner worden gelegd want de afdruk vervaagt snel. Binnen een dag kan het resultaat van zes maanden be lichten verdwenen zijn. Koeman en zijn collega Rijk-Jan Koppejan van de sterrenwacht heb ben de eerste resultaten gezien van de bijna honderd blikjes die door particulieren eind vorig jaar overal in Zeeland zijn opgehan gen. Ze zijn ruimschoots tevreden, GOES - In de nacht van maandag op dinsdag is een 57-jarige Goese- naar beroofd van zijn portemon nee. De man ging tussen 01.00 en 02.00 uur een luchtje scheppen. Op het voetpad bij de Statenhof kreeg hij plotseling een klap op zijn hoofd met een hard voor werp. Als gevolg van de klap kwam de man ten val. Zijn twee belagers pakten zijn portemonnee en gsm. Het slachtoffer verklaarde dat de twee mannen maskers op hadden en dat hij de mannen niet kende. Hij is door de aanval licht gewond geraakt aan zijn hoofd en handen. Hij is overgebracht naar het ziekenhuis. De politie is een onderzoek gestart. hoewel Koeman stelt dat lang niet alle blikjes op een mooie plek hin gen. Het beste is het om in het blikveld een mooi herkenbaar ge- bouw te hebben, zoals de waterto ren in Goes, de vuurtoren van Westkapelle of de basiliek in Hulst. Koppejan geeft ook aan dat het niet nodig is de opening van het blikje precies te richten op het zuiden. „Het oosten, daar waar de zon opkomt, of het westen kan ook prima." De ervaring leert ook dat het gaatje in het blikje zo klein mogelijk moet zijn. „Een halve mil limeter is echt het maximum." Een dergelijk gaatje werkt als een optische lens: het omgevingsbeeld Jan Koeman: „Op deze foto is te zien dat de zon veel uitbundiger schijnt in mmmmmiimMmimmstismmmmmmimmmmmsmmmsmi OPEL CORSA ECOFLEX Wegenbelastingvrij 14% bijteliing OPELAGILA ecoFLEX Wegenbelastingvrij 14% bijtelling 10% KORTING 10% KORTING ZOMERSE KORTINGEN OP ZOWEL NIEUWE ALS GEBRUIKTE OPELS. a«i*nyn >OL**i|5.(0tA.>)5d0444 BH i www>uroTtAHNi m V_y Ger üildBTOvJcoh^it^ukwC^olbftGJ Met■iOCfcn.11,0- ÜVr&W» 9.' •22£:CQ.a»&m: 259-9* jTeiffkSOjirl AIM Ween cp s, wibiietie nw "om-* ob Wir leiwfl Aytov

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 18