Kunstmatige organen ontwikkelen Een huis dat met je meedenkt Storm, regen en wind beïnvloeden Steden op maat voor ouderen 'Met de vergrijzing en andere maatschappelijke ontwikkelingen hebben we in de toekomst veel innovatieve producten nodig'. woensdag 22 juni 2011 Net zoals nu is er ook over twintig jaar een tekort aan orgaandonoren, terwijl de vraag ernaar toeneemt. Maar in de toekomst heeft de tech niek het probleem ingehaald. Weef sels en organen kunnen dan wor den gekweekt. Een orgaanontwikkelaar heeft een moeilijk en uitdagend beroep: het maken van kunstmatige organen. Daarvoor worden stamcellen ge kweekt, waarvan weefsel wordt ge maakt. De organen worden 'op maat' gemaakt, speciaal voor een bepaalde patiënt. Zelfs een comple te kunstmatige arm kan worden ontwikkeld. Ieder lichaam is an ders, dus er gaat veel onderzoek aan de transplantatie vooraf om te voorkomen dat het lichaam het im- plant-orgaan afstoot. Wie organen ontwikkelt, werkt vooral in het laboratorium. De vol doening zit 'm in het creëren van complexe materie waar levens mee worden verbeterd of zelfs gered. Comfort blijft ook in 2030 belang rijk. We hebben een druk leven en willen dat zo efficiënt mogelijk in richten. Dus erachter komen dat er geen melk meer is terwijl je net boodschappen hebt gedaan, of moe ten wachten tot het bad volloopt, is er straks niet meer bij. Personal environment specialisten zor gen ervoor dat je huis precies weet waar jij behoefte aan hebt. Een aan gename temperatuur in de woon kamer als je thuiskomt van je werk, of een warm bad dat klaar staat bijvoorbeeld. En je krijgt een berichtje van je koelkast als er in grediënten voor je avondeten ont breken. Daarvoor zitten allerlei sen soren verstopt in je huis, die met el kaar kunnen communiceren. Iemand die de leefomgeving van mensen regelt, moet verstand heb ben van computerprogrammering. Maar je moet je ook goed kunnen inleven in hoe mensen leven en wat hun behoeftes zijn. Het begon met de Olympische Spe len in Peking in 2008. De openings ceremonie verliep zonder een spat regen - en dat in de normaal zo nat te maand augustus. Het was geen toeval, maar techniek: in een cirkel rond Peking werd met raketten zil verjodide de lucht ingeschoten, zo dat wolken 'leeg' waren nog voor dat ze de stad bereikten. Anno 2030 wordt deze techniek overal ter wereld toegepast, om oogsten te laten slagen of evene menten niet in het water te laten vallen. Maar weerbeïnvloedings- technieken worden ook gebruikt om meer zonne-energie of wind energie op te wekken. Omdat het weer een wereldwijd verschijnsel is, kan een modificatie invloed hebben op het weer aan de andere kant van de oceaan. Het spannendst is het als de wea ther modification manager, oftewel de weersbeïnvloeder, wordt opgeroe pen om met spoed een storm af te zwakken die richting dichtbevolkt gebied gaat. De vergrijzing zet door en in 2030 zijn de babyboomers bejaard. Meer dan een kwart van de Nederlandse bevolking is dan 65-plus. Dat vraagt om aanpassingen in de open bare ruimte. De geriatrisch stads- planoloog maakt steden geschikt voor ouderen. Elke leeftijdsgroep heeft zijn be hoeften, wensen en eisen. Ouderen hebben vaker lichamelijke beper kingen, maar ze hebben ook veel vrije tijd. De geriatrisch stadsplano- loog houdt zich dus vooral bezig met thema's als veiligheid en re creatie. Dus: veel bankjes, lagere stoepen, voetgangersstoplichten langer op groen en genoeg straat verlichting. Maar ook overdekte parken die je in de zomer én win ter kunt bezoeken, en rustige hore cagelegenheden. Dit beroep is behalve technisch ook creatief en sociaal: een geria trisch stadsplanoloog bedenkt en ontwerpt voorzieningen en heeft ook veel contact met ouderen en andere belanghebbenden. Beatrice Boots, Platform Bètatechniek Een orgaanontwikkelaar aan het werk. illustraties Bart Bus Techniek vroeger In de toekomst weet ons huis precies wat we willen en wanneer. Weersbeïnvloeders proberen stormen af te zwakken. Er komen steeds meer ouderen en die hebben speciale behoeften. Werd er vroeger ook nagedacht over toekomstberoepen? De stich ting Toekomstbeeld der Techniek (STT) doet al sinds 1968 onder zoek naar de toekomst van tech niek en maatschappij. In de jaren tachtig werd iet (infor matie- en communicatietechnolo gie) nog micro-elektronica ge noemd. Toen de eerste bedrijven een com puter gingen gebruiken, was dat vooral voor het maken van databa ses en later voor het tekstverwer ken. Dit werd gedaan door data- typistes, een beroep dat nu vrijwel is verdwenen. Ook werden computers ingescha keld om processen te automatise ren. Bijvoorbeeld in de tuinbouw voor het waterbeheer in de kassen. Dat computers ook op grote schaal thuis zouden worden ge bruikt, kon men toen nog niet ver moeden. Techniek heeft een eigen dyna miek, stelt Hans van der Veen van STT. Het is moeilijk te voorspellen wat mensen ermee doen, want ze gebruiken een uitvinding ook voor dingen waar die niet voor was be doeld. Hij noemt sms als voor beeld. „Een berichtensysteem had je op de autotelefoon ook al, maar die was voor waarschuwingen." Over de toekomst van de techniek was men in de tachtiger jaren ver deeld. Er was een groep die dacht dat techniek onze 'redding' zou zijn en dat alles beter zou worden. Anderen zagen de snelle opkomst van techniek juist als het begin van het einde. Naar de toekomst kijken deden overheden en bedrijven niet zo veel in die tijd, het ging vooral om groei en ontwikkeling van de tech niek zelf. Nu kijken we meer naar de toekomst omdat maatschappe lijke factoren als privacy, vergrij zing een rol zijn gaan spelen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 11