io toekomstberoepen Steeds meer studenten kiezen voor een bètastudie. Toch is het nog niet genoeg: vanwege de vergrijzing en onze toene mende afhankelijkheid van techniek heb ben we over twintig jaar veel meer techni ci nodig. Wat gaan zij doen in 2030? woensdag 22 juni 2011 De technici van de toekomst door Dewi Gigengack De hele dag in je eentje in een lab staan en door een microscoop tu ren, of dag in dag uit allerlei inge wikkelde berekeningen maken. Het is een beeld dat veel scholie ren hebben van een bètatechnisch beroep - ten onrechte. Bètastudies zijn niet zo populair, en daar probeert de overheid al ja ren verandering in te brengen. Het Platform Bètatechniek heeft de taak gekregen om die studies te sti muleren. Dat lukt al aardig: in 2004 koos ongeveer 15 procent voor een technische studie, vorig jaar was dat al meer dan 20 pro cent. Maar het is nog niet genoeg. „Techniek speelt in steeds meer sectoren een grote rol", stelt Beatri ce Boots van Platform Bètatech niek. „Met de vergrijzing en ande re maatschappelijke ontwikkelin gen hebben we in de toekomst veel innovatieve producten nodig. Daarvoor moeten we de voortrek kersrol die we nu hebben, wel bij houden." Nederland moet het voor zijn eco nomie namelijk hebben van ver nieuwende technologieën. Boots: „De vraag naar bèta's op de ar beidsmarkt is groter dan het aan bod. Grote bedrijven hebben nu al moeite om goede mensen te vin den. Er is een tekort aan systeem bouwers, werktuigbouwkundigen, elektrotechnici en maritiem tech nologen. Als er geen goede men sen zijn, bestaat het risico dat be drijven vertrekken naar het buiten land. Dat is ook jammer voor de rest van de economie." De 'mismatch' tussen vraag en aan bod op de arbeidsmarkt moet dus worden aangepakt. Het Platform Bètatechniek wil dat drie of zelfs vier op de tien studenten een bèta studie gaat doen. „Vaak weten scholieren niet wat ze er later mee kunnen", zegt Boots. „En er is een groep die er niks mee heeft. Toch blijkt uit onderzoek dat zeven op de tien wél talent heeft voor een bètatechnische studie. De techni sche sector is veel breder dan de meeste scholieren denken. Ook bij de overheid en in de zorg is techni sche kennis nodig. Dat alleen de al lerbeste een technische studie aan zouden kunnen, is een misver stand. We hoeven niet allemaal toponderzoeker of Nobelprijswin naar te worden," Juist meisjes zijn extra onzeker over in wat voor wereld ze terecht komen als ze kiezen voor een bèta studie, zegt Boots. Zij kiezen dan ook vaker voor studies die een link hebben met gezondheid of maatschappij, zoals life science of de hbo-studie techniek en maat schappij. Die 'snijvlakstudies' wor den populairder, terwijl traditione le bètastudies als natuurkunde en scheikunde, minder hard zijn ge groeid. Maar wat vooral lastig is: veel tech nische banen bestaan nog niet. „De mensen die nu apps bouwen, hebben daar ook geen opleiding voor gedaan. We wilden laten zien wat de technici van 2030 doen, om leerlingen een beeld te geven. Wel ke kant gaat het op, waar staan we over twintig jaar?" Communicatieadviesbureau YoungWorks kreeg de opdracht om een lijst met 'toekomstberoe pen' op te stellen. „Daarvoor heb ben we twintig experts geïnter viewd, waaronder een chemisch technoloog, een hoogleraar indus trieel ontwerpen en een fittoro- loog", vertelt onderzoeker Judith Lieftink. „Die gaven aan wat de trends zijn op gebieden als voe ding, de medische wereld en ener gie. Wij hebben die concreet ge maakt." De lijst is lang: van geriatrisch stadsplanoloog tot orgaanontwik kelaar, van robotmonteur tot 'tech no fashion designer'. Het materi aal is verspreid onder scholen en universiteiten voor (toekomstige) studenten. Voor de complete lijst van beroepen, zie www.betamentality.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 10