20 zeeland CDA:'Alsnog onderzoek t 1 naar welstandsbeleid' DCcll OYCf Windmolens Politie roept op de deuren goed te sluiten Schout en Schepenen Race voor platbodems THOLEN Gemeente en Zeeuwind zijn allebei tevreden over resultaat na Trouwen op speciale plekken in Borsele Politie haalt lawaaiige auto's van de weg Bouw strandpost Nolle Vlissingen is begonnen Lintje voor Kapellenaar dinsdag 21 juni 2011 door Rob Paardekam tholen - De Thoolse CDA-fractie wil dat het college alsnog onder zoekt of het mogelijk is de gemeen telijke welstandscommissie af te schaffen. De partij denkt dat hier geld mee kan worden bespaard. Het CDA wil dat bouwaanvragen ook in de toekomst worden getoetst, maar dat kan volgens de partij prima bin nen de ambtelijke organisatie gebeu ren. Raadslid Rob Duijm wilde tij dens de vorige raadsvergadering een motie indienen, maar trok deze in toen de wethouder stelde dat el ke gemeente een onafhankelijke welstandscommissie moet hebben. Inmiddels heeft Duijm onderzoek verricht en is hij tot de conclusie ge komen dat die verplichting in twij fel te trekken is. Zo zijn veel par tijen in de Tweede Kamer voor het schrappen van de verplichte wel standscommissie en geeft de Federa tie Welstand vaak adviezen over al ternatief welstandsbeleid. Zo heeft de gemeente Eindhoven zijn wel standscommissie afgeschaft en heeft Horst aan de Maas gekozen voor een dorpsbouwmeester in plaats van een commissie. Voor Duijm reden op het onderwerp te rug te komen. Als hij dit had gewe ten, had hij zijn motie naar eigen zeggen nooit ingetrokken. Hij wil dat het college alsnog alternatieven zoekt voor de welstandscommissie. door Rob Paardekam HEINKENSZAND Bruidsparen die een bijzondere plek willen om hun huwelijk te laten vol trekken, kunnen in de gemeente Borsele die plaats voordragen. Parti culiere en openbare locaties komen, onder voorwaarden, in aanmerking om door de gemeente te worden aangewezen als 'huis der gemeente' voor een dag. Dat geldt ook mensen die hun partnerschap laten registre ren. Locaties moeten schriftelijk en uiterlijk drie maanden voor de hu welijksdatum worden aangevraagd. MIDDELBURG Twee automobilisten uit de ge meente Veere (20 en 22) zijn in de nacht van zaterdag op zondag in Middelburg aan de kant gezet. Agenten zagen rond kwart over twaalf twee auto's hard over de Looierssingel rijden. Omdat er veel overlast is van racende auto's, be sloten de agenten de auto's te con troleren. Vanwege het feit dat ze veel te veel geluid produceerden zijn ze meegenomen voor tech nisch onderzoek. door Theo Giele middelburg - Naar aanleiding van een reeks inbraken en insluipin gen in Middelburg drukt de politie mensen op het hart de buitendeu ren van hun woning goed op slot te doen. Afgelopen weekeinde sloegen in brekers in vijf woningen hun slag. In een aantal gevallen wisten de dieven binnen te komen door te 'hengelen' of te 'flipperen'. Bij hen gelen steekt de inbreker een ijzer- draad door de brievenbus en trekt dan aan het oplegslot. Flipperen is met een hard plastic voorwerp tus sen het kozijn en de deur schuiven om het slot uit het kozijn te du wen. Als de deur op slot is ge- sint-annaland - Gemeentebe stuurders van 23 gemeenten uit Zeeland, Zuid-Holland en West-Brabant zeilen zaterdag 25 juni de Schout en Schepenen Race aan boord van hoogaarzen, heng sten en andere ronde- en platbo- demjachten op de Krabbenkreek en de Oosterschelde. De wedstrijd begint om 14.00 uur en is te vol gen vanaf de dijk bij de jachtha ven. Commissaris van de koningin Karla Peijs reikt de prijzen uit. 's Ochtends is er voor de bestuur- deren het Zeeuws palaver, ditmaal door Deltadeskundige prof dr. Ro nald Waterman die ingaat op de grote economische kansen die de verzilting van het Volkerrak-Zoom- meer in zijn visie biedt. Sprekers zijn verder Recron Zee landvoorzitter Ed Troost, Nanke den Daas, eigenaar van de ver nieuwde Bruinisser jachthaven, di recteur Jaap Wielaert van Rabo- banken Kring Zuidwest-Neder land en Leo Klaassen van het Haringvliet/Grevelingenschap. Een schaakspel. Zo typeert wethouder Peter Hoek de onderhandelingen die de gemeente de afgelopen maanden voerde om paal en perk te stellen aan de wildgroei van windmolens in en rond Tholen. „Ik vind dat we een mooie deal hebben gesloten", zegt hij. Ook di recteur Ferenc Hieronymi van Zeeuwind is tevreden. „Liever dit dan een lange juridische strijd." Een aantal jaar geleden stelde de toenmalige gemeenteraad de nota 'Tholen voor de wind' vast. Dat was in een tijd dat de windmolens nog lang niet zo groot waren als te genwoordig. In de nota werd de komst van vier kleinschalige (hooguit vijf turbines) windmolen parken geregeld. Ze mochten ko men bij Anna Jacobapolder, Sint- Annaland, Sint-Maartensdijk en Stavenisse. Op het laatste wind- park na zijn ze allemaal gereali seerd. Dat de vier grote windmolens in Stavenisse er nooit zijn gekomen, heeft vooral te maken met het mas sale verzet van de inwoners. Mede daardoor zette de gemeenteraad twee jaar geleden een streep door het plan. Een juridische strijd dreigde, maar na de lokale verkie zingen van vorig jaar was er plots wel een meerderheid vóór de komst van de windmolens bij Sta venisse. Ook het college van burge meester en wethouders is er altijd voorstander van geweest. Dat veranderde echter toen de ge meente begin dit jaar werd gecon fronteerd met het plan van Zeeuw ind om bij de Krammersluizen een groot windmolenpark te bou wen. Het gaat hier weliswaar om grondgebied van de gemeente Schouwen-Duiveland, maar het park ligt straks het dichtst bij Sint Philipsland. De gemeente Tholen reageerde furieus op het plan, met name omdat ze-er totaal niet bij was betrokken. Bovendien werd het allemaal een beetje te veel. Er lagen immers ook nog plannen voor windmolens aan de Brabant se zijde van het Schelde-Rijnka- naal. De gemeente zou als het wa re helemaal worden ingesloten. De afgelopen maanden was het stil rondom het onder werp. Nu blijkt waarom: de gemeente heeft met verschillen de partijen onderhandeld om plan nen van tafel te krijgen of in elk ge val de scherpe kantjes er vanaf te halen. Dat lijkt aardig gelukt, want Zeeuwind ziet af van de vier wind molens bij Stavenisse. In ruil daar voor mag ze een aanvraag indie nen om bij Sint-Maartensdijk een vijfde windmolen te bouwen. draaid werken deze methodes niet, maar veel mensen vergeten dit te doen. De inbraken die afgelopen week einde in Middelburg werden ge pleegd, waren verspreid over de stad. De politie weet dus ook niet of het om steeds dezelfde daders gaat. Het technisch onderzoek naar de inbraken loopt nog. In de nacht van zaterdag op zon dag was het raak aan de Hakewill Smithlaan. Zondagmiddag werd in gebroken in woning aan de Oude Vlissingseweg. Zondagavond werd een woning aan de Kriekenhof- straat doorzocht. In de nacht van zondag op maandag waren inslui pers actief in de Statenlaan en het jan van Hoofkwartier. In Sint-Annaland staan al vijf grote windmolens. foto Chris van Klinken vlissingen - De bouw van een nieuwe strandbewakingspost in Vlissingen is gisteren officieel be gonnen. De post wordt gebouwd op de Nolle. Volgens de gemeente wordt de post half juli opgeleverd. Dan wordt in ieder geval de onderkant van de strandpost in gebruik geno men. Daarin komen toiletten voor dames, heren en ook voor gehandi capten. Daarboven komen de ruimtes voor de strandwachten en de strandcoördinator, maar die moeten dan nog worden ingericht. De aannemer heeft gisteren de stei gers geplaatst op het Nollehoofd. Daarna worden de stalen spanten voor de strandpost geplaatst. De gemeente heeft borden neergezet om mensen erop te wijzen dat er gebouwd wordt. Na de zomer wordt begonnen met de bouw van het nieuwe strandpaviljoen Panta Rhei. Directeur Ferenc Hieronymi van Zeeuwind kan leven met de geslo ten deal. „Wij wilden voorkomen dat het een lange juridische strijd zou worden en nemen daarom ge noegen met wat minder. Natuur lijk is het jammer dat we nu geen vier windmolens kunnen bou wen, maar aan de andere kant was het toch al onzeker of die bij Stave nisse er ooit zouden komen. Dat we er nu één extra mogen neerzet ten bij Sint-Maartensdijk is in elk geval winst." Bovendien heeft de gemeen te toegezegd dat ze niet op voorhand de kont tegen de krib gooit als het om het grote windpark bij de Krammersluizen gaat. In plaats daarvan mag ze mee denken. „Op die manier kunnen we er nog wat invloed op uitoefe nen", zegt wethouder Hoek. „Bij voorbeeld op de hoogte, het aantal en de manier waarop ze worden geplaatst." Onderdeel van het com promis is overigens wel dat Zeeuw ind toch een vergunning voor windmolens in Stavenisse mag aanvragen als het park bij de Krammersluizen over tien niet is gerealiseerd. In Brabant haalde de gemeente ook een succesje, want het plan voor windmolens aan de Brabant se kant van het Schelde-Rijnka- naal is goeddeels van tafel. Tholen heeft met de West-Brabantse ge meenten afgesproken dat het beter is om de turbines te clusteren op geschikte locaties, bijvoorbeeld bij de industrie in Dinteloord. Al met al lijkt het college geen slechte deal te hebben gesloten. Wethouder Hoek is in elk geval te vreden. „Het werden echt te veel windmolens", benadrukt hij nog eens. „Wij hebben met de molens die nu in onze gemeente staan on ze nek al behoorlijk uitgestoken. Die wekken meer energie op dan onze eigen inwoners gebruiken. Dat we rondom ook nog eens wer den ingebouwd met windmolens, voelde best een beetje oneerlijk aan. Dat hebben we niet klakke loos geaccepteerd." VLISSINGEN - Onmisbaar voor een goede samenhang binnen de scouting groep De Scheldezwervers in Vlissingen en voor hun omgeving, zijn Dim men de Fouw uit Vlissingen en Koen Hillebrand (links voor) uit Kapelle. Dan is een koninklijke onderscheiding wel op zijn plaats. Zaterdag kregen ze hun lintje opgespeld door de Vlissingse burgemeester René Roep. Hoe wel Hillebrand in Kapelle woont, heeft hij voor de Vlissingse samenleving veel betekend. Als teamleider, schipper en bestuurslid van scoutinggroep De Scheldezwervers bijvoorbeeld. Maar ook als bestuurslid van de Stich ting Samenwerkende Scoutinggroepen Vlissingen. foto Marcelle Davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 60