buitenland 19 Syrië stopt vluchtelingen Het lijden van 'Kanzler-Frau' Hannelore Kohl OPSTAND Leger intimideert dorpen in grensstreek 5 mei mogelijk ook feestdag in Canada Nieuwe pausmobiel wordt hybride India laat oudste gevangene (108) vrij Finland krijgt zespartijencoalitie - maandag 20 juni 2011 I mmmmmmÊKmiimmmmmmmimimm Acties van het leger in dorpen bij grens met Turkije. Inmiddels zijn tienduizend vluchtelingen de grens overge stoken, vijfduizend zitten nog aan de Syrische kant. Voorzitter Rode Kruis praat met premier. BOYNUYOGUN - Het Syrische leger voert de druk op dorpen bij de Turkse grens op.' Ook zet het leger controleposten op en arresteerde het tientallen Syriërs om te voorko men dat meer mensen naar Tur kije vluchten. Dat hebben mensen rechtenactivisten gisteren gezegd. De gevechten in de noordelijke provincie Idlib begonnen zo'n twee weken geleden. Tienduizen den mensen zijn ontheemd ge raakt, onder wie ruim tienduizend vluchtelingen die zijn onderge bracht in drie Turkse vluchtelin-, genkampen. Ongeveer vijfduizend Syriërs zitten nog aan de andere kant van de grens en hopen in Sy rië te blijven en de vluchtelingen status te vermijden. Volgens mensenrechtenactivist Mustafa Osso was het leger giste ren actief bij de dorpen Bdama en Rihan. Beide dorpen fungeerden als doorvoerweg voor vluchtelin gen, maar ook voor medicijnen en voedsel. „De veiligheidsdiensten hebben in de afgelopen dagen zo'n honderd mensen uit die dorpen gearresteerd", aldus Ossö. „Ze pro beren het grensgebied met contro leposten af te sluiten en te voorko men dat mensen het land ont vluchten." Osso zei ook dat rege ringstroepen het dorpje al-Ham- boushieh omsingelden, slechts en kele kilometers van de vluchtelin gen aan de Syrische kant van de grens. „Onze vrees is dat de dui zenden mensen bij de grens uitein delijk aangevallen worden." Volgens inwoners van Bdama doorzochten militairen met tanks het dorp. Daarbij zijn verschillen de huizen in brand gestoken in wat lijkt op vergeldingsaanvallen, aldus activist Ammar Qurabi. Een andere Syrische activist zei dat de veiligheidsdiensten gisteren een bakkerij in Bdama, twaalf kilo meter van de Turkse grens, in brand hebben gestoken. Bdama was de enige bron van brood voor de Syrische vluchtelingen. De bak ker werd in zijn buik geschoten en is naar Turkije geëvacueerd voor behandeling, aldus de activist. De voorraden van de vluchtelin gen bij de grens slinken steeds ver der. „We zijn omsingeld en zitten al twee dagen zonder brood", zei Rami Ismail, wiens familie eerder naar Turkije is gevlucht. „We ho pen op hulp van Turkije." Dat land is gisteren begonnen de vluchtelingen aan de Syrische kant van de grens van voedsel te voor zien. De lokale Turkse gouverneur zegt dat sommige Syriërs het voed sel bij de grens ophalen. De voorzitter van het Internationa le Rode Kruis, Jakob Kellenberger, kwam gisteren in Syrië aan voor een tweedaags bezoek. Hij zal met premier Adel Safar en minister van Buitenlandse Zaken Walid Muallem spreken over de humani taire situatie in het land. Kellenber ger heeft er meermaals bij Syrië op aangedrongen om een afvaardi ging van het Rode Kruis en zuster organisatie Rode Halve Maan toe gang te geven tot de mensen die gewond zijn geraakt of opgepakt zijn bij de protesten in het land. De Europese Unie bereidt nieuwe, uitgebreidere sancties voor tegen Syrië, waarmee vooral bedrijven en banken getroffen worden. Syrische vluchtelingen arriveren bij het Turkse opvangkamp Yayladagi. Turkije heeft al 10.000 Syriërs opgevangen. foto Vadim Ghirda/AP OTTAWA 5 mei wordt mogelijk ook in Cana da een feestdag, net als in Neder- land. Het Canadese parlementslid Peter Stoffer wil van deze dag de jaarlijkse Maple Leaf and Tulip Day maken om zo de banden tussen Ne derland en Canada te vieren. Stof fer (55) werd geboren in Heerlen. Hij koos 5 mei om zo de bevrijding van Nederland door Canadese sol daten te erkennen. Circa 1 miljoen van de ruim 34 miljoen Canadezen heeft Nederlandse wortels. BERLIJN De nieuwe auto van Benedictus XVI wordt een hybride model, meldde weekblad Wirtschaftswo- che zaterdag. De nieuwe pausmo biel is gebaseerd op de vierwielaan- gedreven M-klasse Mercedes met een elektrische en een benzinemo-s* tor. De auto kan dankzij een her- laadbare accu 30 kilometer rijden zonder uitlaatgassen. Een geheel elektrische wagen is voor de paus niet mogelijk: hij moet snel kun nen optrekken in noodsituaties. NEW DELHI De gevangenisautoriteiten in India hebben de oudste gevangene van het land vrijgelaten. Het is de 108-jarige hindoepriester Brij Biha- ri Pandey, die was veroordeeld we- w gens een moord die hij had ge pleegd op 84-jarige leeftijd. De vrij lating van Pandey was gelast om humanitaire redenen. De gevange nis vond het moeilijk om medi sche zorg te verlenen aan 'de oudste gevangene in India'. HELSINKI Twee maanden na de Finse parle mentsverkiezingen is Jyrki Katai- nen, de leider van de conservatie ven, een 'regenboogcoalitie' over eengekomen met vijf andere par tijen: sociaaldemocraten, groenen, linkspartij, christendemocraten en de vertegenwoordiging van de Zweedse minderheid. De rechtspo- pulistische Echte Finnen, die op 17 april een electoraal succes boekten, blijven buiten de coalitie. mmssssssss&mmsmsss» door onze correspondent Oene van der Wal BERLIJN - Tien jaar na haar eenza me, zelfverkozen dood blijft het tragische lot van Hannelore Kohl de Duitsers fascineren. De vrouw van Helmut Kohl, Duitslands CDU-bondskanselier van 1982 tot 1998, stierf op 5 juli 2001 aan een overdosis morfine en slaaptablet ten. Daarmee maakte de voormali ge First Lady een einde aan haar lange lijdensweg. De nieuwe bio grafie Die Frau an seiner Seite (De vrouw aan zijn zijde), van journa list Heribert Schwan, toont hoe Hannelore Kohl lichamelijk en psy chisch ten onder gaat aan de poli tieke carrière van haar man. Schwan is de eerste biograaf die ook expliciet schrijft over de ver krachtingen door Russische solda ten die Hannelore als 12-jarig meis je in 1945 onderging. 'Als een ce- mentzak', zo schrijft Schwan, werd ze door soldaten uit een raam gegooid. Haar leven lang hield ze hierdoor een laag zelf beeld en ernstige pijnen. Na een verkeerde medicatie in 1993 ging haar gezondheid bergafwaarts. Schwan, die vele jaren bevriend was met het echtpaar-Kohl, voer de tot vlak voor haar dood tal van vertrouwelijke gesprekken met Hannelore Kohl. Meestal tijdens nachtelijke wandelingen, omdat Hannelores huid geen licht ver droeg. Volgens de meeste deskun digen was deze 'lichtallergie' psy chosomatisch en moest ze in thera pie. Maar ze heeft altijd geweigerd om psychische problemen toe te geven. Zoals zoveel generatiegenoten leid de Hannelore Kohl een leven vol verdringing, blijkt uit het boek van Schwan. Ze sprak niet over het leed dat haar als kind was overko men. Niet over de prominente rol van haar vader als wapenfabrikant van Hitiers strijdkrachten. Niet over het feit dat haar welgestelde familie na de oorlog alles kwijt was. Haar leven stond in het teken van 'Pruisische discipline' en 'zelf opoffering', aldus Schwan. Ze klampte zich vast aan de sterke, energieke en ambitieuze Helmut Kohl, die ze al op haar 15de ont moette. Haar leven lang zou ze hem loyaal steunen en met plezier campagne voor hem voeren, maar zichzelf en haar eigen wensen daar bij fataal verloochenen. Zoals ook uit het in februari ver schenen boek van zoon Walter Kohl blijkt, liet Helmut Kohl zijn gezin emotioneel verkommeren. Toen Hannelore hem enthousiast wilde opbellen over de val van de Muur in 1989, was hij onbereik baar. Zijn vijfde kandidatuur voor het kanselierschap, in 1998, maak te hij op tv bekend. Zijn vrouw wist van niets. De zwartgeldaffaire waarin Hel mut Kohl kort na zijn kanselier schap belandde, besmeurde zijn naam als 'Kanselier van de Een heid', waarop Hannelore zo trots was. Vrienden keerden zich van de fa- milie-Kohl af Geruchten over affai res van Helmut met andere vrou wen sloopten haar laatste gevoel van zelfwaarde. Haar oorlogstrau ma speelde op. Terwijl haar man in Berlijn was, leefde ze met de lui ken dicht in donkere, koele ka mers in hun huis in Oggersheim. Ze raakte verslaafd aan pijnstillers, 'Mevrouw Kohl' wilde ze niet meer genoemd worden. Bij vrien dinnen bedelde ze om bevestiging door steeds weer te vragen 'houd je nog van me?' De neerwaartse spiraal was uiteindelijk door nie mand te stoppen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 9