stipreizen.nl Goedkoper kan niet! VS bevestigen gesprekken met taliban 81 buitenrand Overstromingen treffen 5,7 miljoen Chinezen Tweede reactor in Fukushima gaat open Parijs-Tokio in 2,5 uur Dissidente Jelena Bonner overleden AFGHANISTAN Overleg 'zeer inleidend' by EADS INNOVATION WORK maandag 20 juni 2011 ^ordeUe! metvertrekopisii'l'™0'2^^0™"1 9 Hoe? Zie www.stipreizen.nl Prijzen p.p. o.b.v. 2 pers. per kamer/hul exd Calamiteitenfonds/reserveringskosten. De kortingen zijn reeds verwerkt in de prijs. Drukfouten en prijswijzigingen vo Jelena Bonner foto EPA BOSTON - De Russische mensen rechtenactiviste en weduwe van Nobelprijswinnaar Andrei Sacharov, Jelena Bonner, is zater dag in het Amerikaanse Boston overleden. Bonner is 88 jaar gewor den. Ze werd beroemd door haar huwelijk met Sacharov, een van de eerste uitgesproken dissidenten in de Sovjet-Unie. Ze bouwde zelf ook een reputatie op als onver moeibaar voorvechter van de men senrechten in de Sovjet-Unie. Het stel werd constant lastiggeval len door de autoriteiten. Na de dood van Sacharov in 1989 en de val van de Sovjet-Unie in 1991 bleef Bonner zich inzetten voor mensenrechten. Ze deed dit wel steeds minder in de openbaarheid, mede vanwege haar verslechterde gezondheid. Afghaanse president Karzai 'onthult' onderhandelingen tussen twee aartsvijanden. Defensieminister Gates wil mi litaire druk hoog houden 'voor succesvol overleg'. VS stellen diverse eisen aan gesprekspartners. KABUL/WASHINGTON - De Verenig de Staten hebben wel degelijk con tact gezocht met de taliban om een oplossing te zoeken voor het bloedige conflict in Afghanistan. Dat heeft minister Robert Gates van Defensie gisteren bevestigd. De Afghaanse president Hamid Karzai had de gesprekken met de opstandelingen zaterdag al wereld kundig gemaakt. Volgens Gates voert het Ameri kaanse ministerie van Buitenland se Zaken, in samenwerking met an dere landen, voorbereidende ge sprekken met de taliban in Afgha nistan. De gesprekken zijn nog 'zeer inleidend' van aard, aldus de bewindsman tegen nieuwszender CNN. Hij zei dat de eerste stap is 'ons ervan te verzekeren dat de ge sprekspartners invloedrijke taliban- leden zijn en oprecht zijn'. De contacten zijn volgens hem een paar weken gaande. Maar het zal naar zijn mening zeker tot de winter duren eer ze iets zullen op leveren. De Amerikanen stellen di verse eisen aan de taliban. Zo moet de strengislamitische groepe ring zich volledig losmaken van de terreurgroep Al Qaeda. Gates is van mening dat de taliban in de winter van 2011 'onder mili taire druk moeten staan' wil het overleg succesvol zijn. Dit lijkt in tegenspraak met het plan van pre sident Barack Obama om deze zo mer te beginnen met de terugtrek king van de eerste troepen uit Af ghanistan. Gates zei gisteren dan ook dat een 'significant aantal' Amerikaanse militairen in Afgha nistan blijft, ook al begint Obama met zijn terugtrekkingsplan. De VS en Groot-Brittannië open den in 2001 de aanval op Afghanis tan. Zij zeiden het daar heersende talibanbewind te verdenken van steun aan Al Qaeda dat op 11 sep tember dat jaar aanslagen had ge pleegd in de VS. De taliban wer den van het pluche van de macht in de hoofdstad Kabul verdreven, maar bleven in andere delen van het Centraal-Aziatische land aan de macht. Gisteren overleefde de hoogste Duitse militair in de provincie Kunduz een aanslag. Wel vielen dit weekeinde bij andere inciden ten acht doden bij de internationa le troepenmacht. Dit jaar zijn in middels 256 militairen gedood in Afghanistan. Dat valt relatief mee vergeleken met vorig jaar; in heel 2010 kwamen 711 soldaten om. zie onze website:buitenland Video: Robert Gates spreekt over contact met taliban PEKING - De overstromingen in de oostelijke Chinese provincie Zhejiang hebben 5,7 miljoen men sen getroffen. Een groot deel heeft zijn huis moeten verlaten. Twee mensen zijn omgekomen toen hun huizen bedolven werden on der een modderstroom. In de zuidelijke provincie Guizhou kwamen twee mensen om nadat ze werden getroffen door de blik sem. Veel Chinezen ondervinden overlast doordat bijvoorbeeld hun landbouwgrond onder water staat. Het staatspersbureau Xinhua News Agency meldt dat grote de len van het relatief rijke Zhejiang onder water staan. In totaal zou meer dan 432.000 hectare bouw land zijn overstroomd. Bijna duizend bedrijven hebben het werk moeten staken. De direc te financiële schade wordt geschat op bijna 930 miljoen euro. Meer dan 170 mensen zijn deze maand omgekomen of worden ver mist door de overstromingen in het zuiden en oosten van China. Wegen en sporen zijn geblok keerd. Weerbureaus verwachten dat het weer vandaag opklaart. PARIJS - Een van de primeurs op de internationale luchtvaartshow in Parijs die vandaag begint: een model van het Zehst vliegtuig (Zero Emission Hy personic Transportation). Dit vliegtuig kan in circa 2,5 uur van Parijs naar Tokio vliegen zonder het milieu zwaar te belasten. Als het aan het Europese luchtvaart- en defensieconcern EADS ligt, kan dit over een kleine veertig jaar realiteit zijn. foto Eric Piermont/AFP TOKIO - Het Japanse energiebedrijf Tepco meldde gisteren dat het een tweede kernreactor van de bescha digde centrale Fukushima opent om monteurs naar binnen te la ten. Die moeten de meetappara tuur in de reactor controleren en een koelingssysteem installeren. Vorige maand opende het bedrijf al de deur van de eerste van de vier kapotte reactoren van de kern centrale. Het waterzuiveringssysteem van de kerncentrale is zaterdag, enkele uren nadat het in werking was ge steld, stilgelegd. Het systeem is ge bouwd om grote hoeveelheden ra dioactief water te zuiveren. Een on derdeel van het systeem, dat het ra dioactieve cesium moet absorbe ren en het enkele weken had moe ten uithouden, bereikte de maxi male hoeveelheid straling al na vijf uur. Wanneer het systeem wordt herstart, is onduidelijk. De kerncentrale was zeer slecht voorbereid op de aardbeving en tsunami die de centrale in maart trof Dat staat in een rapport van Tepco, de beheerder van de centra le. Het rapport is gebaseerd op in terviews met werknemers en gege vens van de kerncentrale. Red dingswerkers en technici moesten zelf beschermende kleding en een rampenplan meenemen van een andere locatie en apparatuur le nen van een aannemer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 8