buitenland 17 Grieken vooral boos op elite Autovakanties FRANKRIJK Nog veel vraagtekens rond steun SCHULDENCRISIS Dat Griekenland in een financiële crisis is beland, wijt de boze bevolking in de eerste plaats aan de politieke elite en de zaken lieden. De Grieken willen niet voor hun wanbeleid opdraaien. mm §5 N/ta BOEK ONLINE of bel 0900-9697 15cPm maandag 20 juni 2011 'Peilingen zijn geen garantie voor verstandige beslissingen' Minister Jan Kees de Jager van Financiën De Griekse bevolking is ver ontwaardigd over dezak kenvullers'. Ondertekenaars van een petitie willen dat er wordt gecontroleerd waar al het geld aan is uitgegeven. door onze correspondent Joost van Egmond Athene tussen twee de monstraties is opmerke lijk rustig. De toeristen nemen grote delen van de stad weer over en aangerichte vernielingen worden snel hersteld. Maar de onvrede is permanent. Ie dereen voelt zich onrechtvaardig behandeld. „We gaan door een hel hier", zegt de 27-jarige George. El ke avond staat hij voor het parle mentsgebouw om de politieke klas se voor dieven uit te maken. Beto gers van alle leeftijden schreeuwen om beurten leuzen in een mega foon. Heel wat mensen hebben ook laserpennen meegebracht, om in de ogen van wachtlopende mili tairen te schijnen. Tot de crisis twee jaar geleden be gon, werkte George voor de ge meente. Voor ouderen is dat een berucht veilige baan, maar hij was één van de eersten die eruit vloog. Sindsdien solliciteert hij zonder re sultaat. George staat model voor de jongere generatie, die niet profi teert van de welvaartsstaat die ouderen voor zichzelf hebben op gebouwd. Maar tot rancune leidt dat niet. „Ik neem ze niets kwalijk, zo rijk zijn ze niet. Het geld zit bij de elite." De stelling dat een heel land op te grote voet heeft geleefd, gaat er niet in. Daarvoor zijn 'zij' verantwoordelijk, de politieke elite van de twee grote partijen en hun vriendjes in de zakenwereld. Duizenden demonstranten protesteerden gisteren in de Spaanse hoofdstad Madrid tegen de bezuinigingen. Het protestbord linksonder meldt dat het in Griekenland en Spanje om dezelfde strijd gaat. foto Juan Carlos Hidalgo/EFE George snuift bij het idee dat ieder een in zou moeten leveren om de schulden te betalen. „Het is bela chelijk. Ze laten ons lijden voor de rotzooi die ze zelf hebben veroor zaakt." Erg gericht zijn de meeste protes ten niet. Een vleugje socialisme hier, wat gekrenkte nationale trots daar, maar niemand weet precies hoe het wél moet. „Ze doen het volk pijn", roept een man verhit. „Het Griekse volk is tegen." Andere initiatieven komen wel ver der dan een simpel 'nee'. Even ver derop wordt gretig getekend voor een petitie 'tegen de gestolen mil jarden' van de organisatie '300 Hel lenen', vernoemd naar antieke strijders die bij Thermopylae tegen het Perzische leger vochten. „Wij willen uitzoeken waar het geld is gebleven", legt mede-oprichter Ma nos Kappas uit. „We hebben een metro en een vliegveld, maar het meeste is verdwenen in de zakken van politici en corrupte bedrijven, ook in het buitenland." De petitie heeft in minder dan een maand al de honderdduizend handtekenin gen opgehaald die nodig zijn voor een referendum. George Kopelias ziet alles met een glimlachje aan. Zijn creperie draait overuren voor de hongerige de monstranten. Hij heeft het nuchte re recept voor de Griekse wederop bouw klaar: „Het is een gezonde eerste stap, die protesten. Mensen zijn ten minste wakker geworden. Stap twee is dat we de komende ja ren dubbel zo hard moeten wer ken voor de helft van het geld, en stap drie is dat we de politici voortaan onder de duim houden." LUXEMBURG - Het is onzeker of de ministers van Financiën van de eu rolanden vandaag zullen besluiten tot uitbetaling van de vijfde tranche van twaalf miljard euro uit het oude steunpakket van 110 miljard euro, dat vorig jaar al is goedgekeurd. Mogelijk besluiten zij tijdens de tweedaagse top in Luxemburg om nu niet meer dan zes miljard uit te betalen. Griekenland heeft dat voor 1 juli nodig om zijn acute schulden te kunnen afbetalen, an ders dreigt het failliet te gaan. De nieuwe minister van Financiën Evangelos Venizelos smeekte zijn collega's gisteravond om deze tranche uit te betalen. Maar door nu de helft te geven, willen de eu rolanden druk houden op Athene om het bezuinigingsprogramma van 28 miljard euro door te voe ren. Als het parlement die plan nen morgen afwijst, 'betaalt Ne derland geen cent', zei De Jager gis teravond. „Dan ontstaat een nieu we situatie." In augustus heeft Griekenland de rest van het geld nodig om zijn schulden te kunnen aflossen. In tussen kunnen EU en IMF zien hoe de financiële markten reage ren op de Griekse hervormings plannen, alvorens zij de rest vrijge ven. De EU betaalt 8,7 miljard eu ro van deze tranche, het IMF 3,3 miljard. Het IMF heeft al verklaard de aangekondigde bezuinigingen voldoende te vinden om nu tot uit betaling over te gaan. Maar de eu rolanden aarzelen om nu meteen al het geld op tafel te leggen. Daarnaast moeten zij besluiten over een nieuw steunpakket van waarschijnlijk opnieuw 110 miljard euro, en dat ligt politiek erg gevoe lig- De voorzitter van de eurozone, de Luxemburgse premier Jean-Clau- de Juncker, vreest dat de schulden crisis van Griekenland zich kan uit breiden naar België en Italië. Hij heeft in interviews gewaarschuwd voor het laten meedoen van parti culiere schuldeisers aan het red dingsplan om de Griekse schulden te saneren. Als banken meer risi co's gaan lopen in verband met de Griekse schuldenlast kan dat lei den tot een lagere waardering door kredietbeoordelaars, waar door de crisis zich zal uitbreiden naar andere landen, vreest Jun cker. Soortgelijke kritiek had eer der ook de Europese Centrale Bank (ECB). De Franse president Nicolas Sarko- zy en de Duits bondskanselier An gela Merkel spraken zich vrijdag na een ontmoeting uit voor een 'vrijwillige' bijdrage van particulie re schuldeisers aan het reddings plan. Juncker zei dat nu niet de in druk mag ontstaan, dat regeringen zware druk uitoefenen op banken. EU-president Herman Van Rom- puy is ervan overtuigd dat Grieken land de schuldencrisis zal overwin nen, op voorwaarde dat het daar voor voldoende tijd krijgt. Ontdek deze prachtige streek Zie www.kras.nl/17548 Zie www.kras.nl/17722 Zie www.kras.nl/50325 Zie www.kras.nl/50102 Prijzen zijn per persoon tenzij anders vermeld. Prijzen zijn exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds. CAEN 2/3/4/5 dagen inclusief ontbijt Aankomstdata: van 2/7 t/m 31/10 SAUSHEIM 3/4/5/8 dagen inclusief ontbijt Aankomstdata: van 27/6 t/m 30/10 GABARRET 4/5/8 dagen inclusief ontbijt Aankomstdata: van 27/6 t/m 17/10 GIGNAC 8 dagen inclusief ontbijt en diner Aankomstdata: van 2/7 t/m 22/10 verblijf in Hotel Crocus Caen Pare Expo, op ca. 1 km van het centrum. Het hotel beschikt o.a. over een lift en restaurant bezoek de beroemde D-Day stranden en het kasteel in Caen verblijf in het 3-sterren Hotel Mercure Mulhouse Sausheim, op ca. 15 automin. van het centrum. Het hotel beschikt o.a. over een zwembad (t/m sept) maak een uitstapje naar Duitsland en Zwitserland verblijf in het unieke kasteelhotel Cha teau de Buros, gelegen middenin een na tuurgebied. Het hotel beschikt o.a. over een zwembad (t/m sept) ontdek de kaste len, landhuizen en bossen in de omgeving! verblijf in Hotel la Truffière, gevestigd in een landhuis, op ca. 5 km van het centrum. Het hotel beschikt o.a. over een zwembad ga heerlijk kanovaren over La Dordogne

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 7