sport 4i- Beulswerk op zandberg loont voor Axel Pomp, gaaisprang en de koningin 100 JAAR Derde Zeeuwse voetbalclub bereikt mijlpaal maandag 20 juni 2011 De pioeg van Axel zoals die op 30 mei 1965 aan de aftrap stond voor het gewonnen kampioensduel met Goes. Staand, van links naar rechts: Jo de Koeijer, Leen Deij, Jan Dieleman, Ronnie Bouchaute, Piet Verpoorte, Johan de Schipper, Rudi Steel en Rinus Lindhout. Gehurkt, van links naar rechts: Hans Herman, Rinus Verberkmoes, Karei Verbunt, Jaap Lensen en Tonny Sheilds. foto uit jubileumboek 100 jaar voetbalvereniging Axel Na Goes (opgericht in 1895) en Zeelandia Middelburg (officieel geboren in 1910) is Axel de derde Zeeuwse club die de respectabele leeftijd van 100 jaar bereikt. door Rudy Boogert De naam van Tonny Sheilds is onlosmake lijk verbonden met het kampioenschap van Axel in 1965. Voor het oog van vijf duizend toeschouwers scoorde hij als zeventienjarige A-junior twee keer in de beslissingswedstrijd te gen Goes (3-1-zege). Bijna een hal ve eeuw later wordt er in Axel nog steeds lovend over die wedstrijd én over Sheilds gesproken. Axel had het zichzelf in mei 1965 behoorlijk lastig gemaakt. In het slotduel van de competitie tegen Hontenisse had de ploeg van club icoon Toon van de Velde aan een punt voldoende voor het kam pioenschap. Door een goal van Theo Bogaert ging het duel echter met 2-1 verloren en kon Goes langszij komen als het zijn twee achterstallige wedstrijden zou win nen. En dat deed het tegen Dosko en Grenswachters. „In die twee weken dat we moes ten wachten", memoreert Sheilds, „hebben we ons helemaal suf ge traind. Het was echt slavenwerk. In het Axelse bos had je een zand berg en die moesten we op- en af- sprinten, soms zelfs met iemand op je rug. De trainer, Toon van de Velde, geweldige verdiensten voor de club, heeft ons echt afgebeuld. Bijna elke dag moesten we trai nen. Conditioneel waren we dus wel op peil." Op zondag 30 mei 1965 kreeg Axel een herkansing voor de titel in de derde klasse. Op het veld van HW'24 in Hulst stond het beslis singsduel met Goes onder hoog spanning. „We waren er helemaal klaar", herinnert Sheilds zich, door Rudy Boogert AXEL - Honderd jaren Axel hebben ontelbare verhalen opgeleverd. Vier opvallende ontwikkelingen passeren hier de revue. De Jonge Sportvrienden Op 23 juni 1911 richtte een groep Axelse jongelingen een nieuwe voetbalclub op: DIS, wat De Jonge Sportvrienden betekent. Het idee was opgeborreld bij de Axelse JOP avant la lettre: de pomp van Sien- tje Swets. Dat relikwie staat tegen woordig onder het huidige score bord. In 1913 beleefde DJS een groeispurt toen de inboedel van twee afgeschreven Axelse voetbal clubs (AW en Hercules) binnen stapte. De club werd herdoopt tot Wilhelmina en verkoos de konink lijke kleur die bij die naam past: oranje. Toen de club begin jaren „maar er was geen scheidsrechter. Die had zijn aanstelling per brief gekregen, maar was op vakantie." Het oponthoud duurde een uur. Toen was er pas een vervanger ge charterd. „De spanning werd daardoor al leen maar groter. Onze beer Rinus Verberkmoes had het niet meer. Hij was voor de wedstrijd altijd al stikzenuwachtig, zo erg dat-ie moest overgeven. Kan je nagaan hoe dat toen was. Ik had zelf eigen lijk nergens last van. Weet je, ik was nog een broekie. Ik werd door iedereen uit de wind gehouden. Later heb ik me eigenlijk pas het twintig toetrad tot de Zeeuwse Voetbalbond (ZVB) moest de naam veranderd worden, omdat er al een club met de naam Wilhelmi na bestond. Na veel vijven en zes sen kreeg de club zijn nog altijd ac tuele naam Axel. Koninklijke interventie In de beginjaren hopte de club re gelmatig van terrein naar terrein. De leukste speellocatie was het veld van de handboogschutterij Ons Vermaak, tegenover de katho lieke kerk aan de Walstraat. Mid den op het veld stond een zoge naamde gaaisprang, een mast met dwarsbalken waar de schutters de vogels van afschoten. Ook toen de club in 1920 zijn huidige plaats in het Axelse Bos betrok, stond er nog wel 's iets in de weg. Hoge Ca nadabomen bijvoorbeeld. Deze po pulieren hinderden spelers en pu- belang van die wedstrijd gereali seerd." De kleine, snelle Sheilds werd als linksbuiten geposteerd. Vanaf zijn vijftiende ging hij al re gelmatig mee met het eerste, maar een basisspeler was hij nog niet. Op zaterdag speelde hij bij de ju nioren (waarmee hij net kam pioen was geworden), op zondag had hij doorgaans een reserverol bij het eerste. Maar in Hulst koos Van de Velde op de linkerflank voor de jonge, snelle benen van Sheilds. Na een halfuur brak hij prompt de score open. „Een from melgoal", weet hij zelf nog. Na rust maakte Goes vanaf elf meter bliek en de club (Wilhemina toen nog) wilde er een aantal rooien. De eigenaar van het terrein gaf er echter geen toestemming voor. Als ultiem redmiddel stuurde de club een brandbrief naar haar koninklij ke naamgever. En warempel: de ko ningin had minder compassie met de bomen. Eerste verlichting Axel beroept zich erop dat het de eerste Zeeuwse club met veldver- lichting was. Het zilveren jubi leum in 1936 werd ingekleurd met de aanschaf van een loket om kaartjes te verkopen (een voormali ge tramwagen), rond het veld wer den zitplaatsen aangebracht én het hoofdveld kreeg verlichting. Echt waar, in 1936 al. Er werden vijf ho ge telefoonpalen bij het hoofdveld geplaatst en daaraan werden lam pen met een kracht van 500 Watt gelijk via Jan de Roo, waarna Goes leek door te drukken. Maar het beulswerk op de zandberg in het Axelse bos werd kort voor tijd be loond. Met een verwoestende vrije trap maakte aanvoerder Karei Ver bunt 2-1, waarna Sheilds de wed strijd met een schot in het slot gooide. Sheilds ging als eerste op de schouders; bij mannen die qua leeftijd zijn vader hadden kunnen zijn. „Ik ben vrij nuchter", zegt Sheilds. „Maar dat heeft allemaal wel indruk gemaakt." Zijn naam was er definitief door gevestigd. In 1968 speelde hij onder Barry Hughes zelfs een jaar voor prof- bevestigd. De stroom werd afge tapt van de aanpalende woningen van de Zeeuws-Vlaamse Tramweg Maatschappij (ZVTM). En er was licht. Gebeurt het dan toch? De zaterdagse buurman AZW was koud opgericht in 1949 of de eerste fusiebesprekingen werden al gehouden. Dergelijke besprekin gen lopen als een rode draad door het rijke Axelse voetballeven heen. Tot voor kort liepen ze allemaal spaak. Maar nu lijken de geesten er rijp voor. De jeugd is in 2008 al samengegaan onder de naam JVAB (Jeugdvoetbal Axel Breed). Ook de senioren lijken het bed nu te willen delen. Eind deze maand brengen de clubs in een ledenver gadering een voorstel in stemming over het doorgaan met het fiisietra- ject. Zou het dan toch gebeuren? club Haarlem, maar hij koos uitein delijk voor de maatschappelijke ze kerheid als fysiotherapeut. Axel voer daar wel bij, want Sheilds keerde terug bij de club. Tussen 1965 en 1973 speelde de club acht seizoenen onafgebroken in de tweede klasse. Een nooit eer der en later ook niet meer geziene reeks in de clubhistorie. In 1979 verliet Sheilds Axel voor VCK. Hij woonde toen al twee jaar in Mid delburg.-Later kwam hij ook nog een tijdje uit voor Vlissingen. Maar zo'n grote wedstrijd als op 30 mei 1965 in Hulst speelde hij nooit meer. Jubileumprogramma Axel heeft de festiviteiten voor zijn 100e verjaardag vrijdag afgetrapt met een Ladies Night en een dag later vervolgd met een Kids Day, zeskamp voor de senioren en een Jubileumparty met barbecue en li ve muziek. Donderdag vindt van 19.30 uur tot 21.30 uur de jubileumreceptie plaats in cultureel centrum De Hal le. Bij die gelegenheid wordt het ju- bileumboek '100 jaar voetbalver eniging Axel' gepresenteerd. Dit boekwerk is gemaakt door Frank Deij, Wim Kooyman, Camile Schelstraete en Jeroen den Doel- der en telt 304 pagina's met ruim 700 foto's. De prijs is 34,95 euro en het boek is te bestellen via info@frankdeij.nl. Ter gelegenheid van het jubileum heeft de voetbalclub bonbons la ten maken. Bij verschillende bakke rijen in Axel zijn de lekkernijen de gehele maand juni voor 3,95 euro (voor zes stuks) te koop.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 61