als vanouds binnenland 15 PvdA in lastig parket om zaak rituele slacht OPRUIMING mk Studenten steken zich flink in de schulden kpn Kamer verdeeld over eisen cookies van de reepe Verdacht pakket Ikea loos alarm maandag 20 juni 2011 voertuigen selecteren. „Ze kijken naar van alles: kentekenplaten, rij gedrag, de staat van de auto. Een gammele wagen met Noord-Afri kaans uitziende mensen is ge woon interessant voor ons." Deze werkwijze stuit op verzet. Asieladvocaat Ine Avontuur vocht het mobiel toezicht aan bij de Raad van State, met succes. „Wat Nederland nu doet gaat nog steeds in tegen de zogenoemde Schengen- grenscode. Daarin staat dat de bin nengrenzen van het Schengenge- bied op iedere plek overschreden kunnen worden zonder dat perso nen, ongeacht hun nationaliteit, gecontroleerd worden. Met het mobiel toezicht wordt geen grens overschrijdende criminaliteit be streden, zoals minister Gerd Leers en de KMar beweren. Er worden grenscontroles mee uitgevoerd." Maar een woordvoerder van minis ter Leers (Immigratie en Asiel) legt uit: „Het is net als met preven tief fouilleren in een stad. Als je in een bepaald aangewezen gebied bent, weet je dat je eruit gepikt kan worden. Als je illegaal in Ne derland verblijft, ben je in overtre ding en kun je worden aangehou den. Er moet een preventieve wer king van het toezicht uitgaan." UTRECHT - De PvdA-fractie in de Tweede Kamer is in een lastig par ket gebracht, doordat de politieke ledenraad van de partij zich giste ren heeft uitgesproken tegen een verbod op onverdoofd ritueel slachten. De fractie, die zich eerder eensge zind vóór een verbod had uitge sproken, gaat vandaag en morgen een manier proberen te vinden om zo veel mogelijk aan de uit spraak tegemoet te komen. De ledenraad steunde met 57 pro cent een motie die de fractie op riep zich tegen het verbod uit te spreken. De uitspraak van de le denraad geldt als zwaarwegend ad vies aan de fractie. Volgens de mo tie zou de fractie ruimte moeten bieden aan joodse en islamitische organisaties om de praktijk van het onverdoofde rituele slachten diervriendelijker te maken. Zo zou een dier maximaal zestig seconden na de halssnede bij bewustzijn mo gen blijven. Daarna zou het alsnog DEN HAAC - De Tweede Kamer is verdeeld over een voorstel van PW en PvdA om veel strengere ei sen te stellen aan websites voor het plaatsen van cookies op de computer van de internetgebrui ker. Met cookies worden gegevens over het surfgedrag en persoonlij ke voorkeuren van internetgebrui kers geregistreerd. PVV en PvdA hebben steun van de SP, maar D66 is aan het twijfelen geslagen en hakt morgen een knoop door. GroenLinks is tegen. moeten worden verdoofd. Contro leurs zouden hierop moeten toe zien. Een en ander zou in een conve nant moeten worden vastgelegd, waaraan ook slachterijen en de overheid deelnemen. Het conve nant zou een tussenweg kunnen bieden voor de fractie, omdat het de kloof tussen dierenwelzijn en vrijheid van godsdienst kan ver kleinen. Of het op steun kan reke nen van islamitische organisaties is echter niet duidelijk. De PvdA-fractie neemt morgen een definitief standpunt in over het wetsvoorstel van de Partij voor de Dieren, dat onverdoofd ritueel slachten verbiedt. Het wetsvoor stel wordt woensdag in de Tweede Kamer behandeld. Directeur Ronnie Naftaniel van het Centrum voor Informatie en Documentatie over Israël (CIDI), is blij dat de motie is aangenomen. Volgens Naftaniel is het verbod 'onbekookt en disproportioneel'. SCHOENMDDE I Een eerste versie van een voorstel van PW en PvdA ging de meeste partijen nog te ver en werd ook door minister Maxime Verhagen van Economische Zaken ontraden. Over het afgezwakte voorstel heeft: Verhagen zich nog niet uitgelaten. Morgen is de stemming. Vanuit de internetbranche wordt heftig geprotesteerd tegen strenge re eisen voor cookies en ook Euro commissaris Neelie Kroes waar schuwde dat Nederland zou door slaan met privacyregels. DELFT - De Ikea-vestiging in Delft is gistermiddag ontruimd nadat in een winkelwagen in de parkeerga rage een verdacht pakketje was ge vonden. De omgeving van het woonwarenhuis werd afgezet. De Explosieven Opruimingsdienst Defensie die het pakketje onder zocht, meldde gisteravond dat er geen explosieven waren gevonden. De EOD maakte niet bekend wat er wel in het pakketje werd aange troffen. De vondst van het pakke tje betekende dat ongeveer 600 be zoekers en personeelsleden die hun auto in de parkeergarage had den staan, niet met hun voertuig naar huis konden. Ze werden over gebracht naar een hotel vlakbij het woonwarenhuis. Van daaruit wer den ze per bus overgebracht naar de TU Delft, zodat ze door familie of bekenden konden worden afge haald. Na 21.00 uur gisteravond konden ze hun wagen weer uit de parkeergarage halen. De politie deed zaterdagavond on derzoek in en rond Ikea in Gronin gen, naar wat later een valse bom melding bleek te zijn. De afgelopen weken zijn in diver se landen lichte explosieven bij ves tigingen van het Zweedse meubel concern ontploft. op echtheid. foto Lex van Lieshout/GPD UTRECHT - Meer studenten zijn de afgelopen jaren een lening aange gaan en het bedrag is ook steeds ho ger geworden. In 2009 staken 102.500 studenten zich in de schul den, dat is bijna een verdubbeling van het aantal in 2003. Ook het gemiddelde schuldbedrag is flink toegenomen, van een klei ne 8000 euro in 2003 tot zo'n 12.500 euro twee jaar geleden. Dat blijkt uit een gisteren gepubliceerd onderzoek van de Vakcentrale voor middengroepen en hoger perso neel (MHP) en het Interstedelijk Studenten Óverleg (ISO). De organisaties becijferden dat de bijdrage van de overheid op de ba sisbeurs voor studenten de afgelo pen twee decennia is afgenomen met 38 procent en dat de studen tenlening met 105 procent is geste gen. Ook van ouders wordt een ho gere bijdrage aan de studie van het kind verwacht: deze is de afgelo pen jaren met 77 procent gestegen. De Vakcentrale en het ISO vinden dat studenten te makkelijk een le ning aan kunnen gaan. Ook maken ze zich zorgen over de beperkte voorlichting. „longeren van acht tien jaar die net aan hun studie be ginnen, kunnen zonder problemen een lening aangaan. Het is de vraag of zij goed weten waar ze aan be ginnen", aldus ISO-voorzitter Guy Hendricks. Hij vreest dat studen ten zich de komende jaren nog meer in de schulden steken. „Het kabinet wil de basisbeurs in de masterfase omzetten in een rente dragende lening, dat wil zeggen dat nog meer geleend moet worden." Staatssecretaris Zijlstra (Onder wijs) vindt de stelling dat studen ten niet weten wat ze aangaan 'een schromelijke onderschatting van deze groep'. „Als je studiefinancie ring hebt, ben je volwassen: dan mag je stemmen. Ik verwacht dan ook dat je weet wat de gevolgen van lenen zijn." voor ondernemers •Deze actie is geldig t/m 31 augustus 2011. Kijk voor de actievoorwaarden op kpn.com/zakelijk. Alle bedragen zijn excl. btw. Bij Zakelijk Bellen Internet vanaf 39,50 /mnd Direct hutp op afstand bij soft- en hardware pTobtemen Indien nodig, snelte hutp op tócatie op basis van no cure no pay sluit je aan kpn Business Center kpn.com./zakelijk 0800 0403

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 5