141 zeeland AfuH-S-V 'Biologisch boeren is 'n Nicole Philoména en band op hun plaats in met kunst beldede deel SCHOUW OPEN ERF Biologisch fruitteeltbedrijf de Muyehof in Nieuwerkerk heeft zaterdag voor het eerst een open dag gehouden. Nieuwe zomermarkt voor dorpskerk Rommelmarkt Ladies Circle voor Hulphond Zomeravondconcert met Marien Stouten Rock Around the Bridge succesvol Kinderen krijgen zandbakken van dorpsraad maandag 20 juni 2011 door Esme Soesman Het is prachtig", zegt Nicole Philoména over de met kunst beklede deel van ga lerie Bellas Artes in Kerkwerve. Dat vonden de bezoekers van het uitverkochte stalconcert dat Phi loména zaterdagavond met haar band in die deel gaf ook van haar muziek. Hen mooiere samensmel ting van agrarisch verleden, kunst en Spaanse en Portugese muziek ('From Havana to Huelva') is niet denkbaar. Het lijken misschien onverenigba re elementen; zuidelijke klanken in een Zeeuwse schuur. „Maar het is hier om ons heen één en al kunst", genoot de zangeres. „En we spelen hier heel dicht bij het publiek. Dat hoort wel bij onze muziek, die is heel emotioneel. Dat hóórt ook dichtbij het pu- WESTERSCHOUWEN bliek." Galeriehouders Alex en Susanne den Hoed voelen de waar de van die intimiteit haarfijn aan. „Eigenlijk is het bijzonder dat je hier op het platteland kunt genie ten van goede kunst en goede con certen. Dat moet je koesteren", geeft Alex aan. De Kunstschouw vormt een jaarlijks hoogtepunt voor de Kerkwerfse galerie en beel dentuin. „Het heeft landelijk naam. Ik zie elk jaar mensen terug vanuit heel het land die er voor naar Zeeland komen." Bij Bellas Artes kunnen zij terecht voor een grote verscheidenheid aan werk, waarvan de schoonheid er - mede dankzij dat bijzondere decor - nu en dan vanaf spettert. Zoals de naakten van Monique Meij, die haast uit de verweerde stalmuur lij ken te komen. Vrijdag 24 juni is er nog een stalconcert: Plattèl zingt Anna Blaman. Info: 0111-411610. door Esme Soesman Zeker tachtig procent van wat Annie Verhage uit 's-Heer Arendskerke in haar provisiekast heeft liggen is biologisch. De rest niet, want ze wil niet gebukt gaan on der zeer strikte principes. „Je moet ook durven leven, vind ik." Desal niettemin bevalt de biologische waar haar meer dan goed. Reden voor de Bevelandse om za terdag af te reizen naar biologisch fruitteeltbedrijf de Muyehof in Nieuwerkerk, waar voor het eerst een open dag ('Lekker naar de Boer') werd gehouden. „Het is een grandioze wereld. Dat merk je zo dra je je er wat in gaat verdiepen", vertelt Verhage die inmiddels al ja ren biologisch eet. Voor de leek blijkt de Muyehof echter eveneens een prima start- punt om wat meer over biolo- gisch-dynamische teelt te weten te komen. Met flair leidt fruitteler Pieter Jans Jansonius de bezoekers over het bedrijf, dat hij met echtge note Ingeborg Buitink in 2007 aan kocht, rond. Het tweetal teelt ap pels en peren, maar houdt ook bij en en schapen. „Nu nog als hobby, maar we zijn aan het zoeken hoe we dierlijke elementen een plek kunnen geven op ons bedrijf" Want het streven van de eigena ren van de Muyehof is om het be drijf als één geheel, als een organis me, in te richten. „Dat betekent dat je het veelzijdig moet inrich ten en daar komen zowel planten als dieren aan te pas." Schapen bij voorbeeld doen in zo'n systeem dienst als grasmaaier, mestleveran- cier en schimmelverdelger. Maar ze hebben ook een minpunt. „Ze zijn erg arbeidsintensief" De zoektocht naar het ideale biolo gische bedrijf is 'eindeloos', geeft Jansonius aan. „De kunst is dapper door te zoeken, maar ook het knopje af en toe uit te zetten. Maar dat geldt uiteindelijk voor elk soort werk." De risico's zijn daarbij voor biologische boeren niet anders dan voor 'gewone' boe ren, stelt hij. „In beide gevallen geldt: je hele inkomen hangt bui ten. Wij nemen misschien iets meer risico, maar daar krijgen we ook meer voor betaald." Tijdens de open dag presenteerde de Muyehof zich voor het eerst aan het grote publiek, maar achter de schermen zijn al langer activitei ten gaande. Jansonius en Buitink zoeken het contact met de 'consu ment' en met scholen en andere groepen bewust op. „We streven er ook naar de landbouwcultuur te veranderen. Een biodynamische boerderij is niet alleen een fabriek, maar ook een plek waar je ziet hoe eten groeit. We willen ons zichtbaar maken." Nicole Philoména voelt zich thuis in Zeeland. Haar voorouders (15e eeuw) komen uit Zierikzee. Haar overopa trok naar Rotterdam, foto Izaak Verkeste In de schuur konden mensen een terrasje pikken en zich onder meer verdie pen in bijen. NIEUWE TONGE In Nieuwe Tonge wordt zaterdag 25 juni een vernieuwde zomermarkt gehouden. De opbrengst is voor on derhoud van de dorpskerk be stemd. De markt puilt uit van de producten; van zuivel en groenten tot tweedehandskleding. In en rond Elim, van 9.00 tot 14.30 uur. ZIERIKZEE Ladies Circle Schouwen-Duiveland houdt zaterdag 25 juni een rommel markt onder de Beuze in Zierikzee. Er is onder meer goed kinderspeel goed te koop. De opbrengst is voor Hulphond Nederland. De rommel markt duurt van 9.00 tot 12.00 uur. RIDDERKERK-BOLNES Marien Stouten, kerkorganist in Brouwershaven en Zierikzee, doet zaterdag 2 juli mee aan het instru menteel Zomeravondconcert in de Boezemkerk in Ridderkerk-Bolnes. Hij speelt daar, met anderen, klas sieke en populaire composities. Het concert begint om 19.30 uur. SAS VAN GENT De 20ste editie van het festival Rock Around the Bridge in Sas van Gent heeft 600 mensen getrokken. De organisatie bood mensen met een Concert at Seakaart aan naar Sas van Gent te komen. Zij konden voor de voorverkoopprijs binnen. OOSTERLAND - De dorpsraad van Oosterland geeft kinderen in het dorp twee zandbakken cadeau. De zandbak op het speelpleintje aan de Margrietstraat is door de ge meente Schouwen-Duiveland ver wijderd om hygiënische en onder- houdsredenen. De dorpsraad kreeg naar aanlei ding daarvan zoveel vragen van moeders en kinderen uit die buurt dat ze besloten heeft er iets aan te doen. Er komen nu twee afsluitba re exemplaren te staan. Moeders hebben afgesproken de bakken 's avonds om beurten af te dekken. Dinsdag 21 juni worden de zand bakken mét zand geplaatst. De feestelijke opening is om 15.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 32