Afblazen van festival bleek onvermijdelijk 21 zeeland Weer op Brouwersdam is vaak net wat extremer dan elders in het land Regenbui PZC maandag De krant 6 weken voor 18 euro! Een grote domper voor Concert at Sea. Vanwege de harde wind zag het festival op de Brouwersdam zich genoodzaakt de tweede dag af te blazen. Met alle gevolgen van dien. maandag 20 juni 2011 door Wim Hofman In de zomers van mijn jeugd regende het nogal eens. Soms regende het 's och tends meteen al, nog voor je een boterham op had. Of er ver schenen overdag opeens wolken uit het niets. Ik herinner me een vakantiedag die schitterend be gon. Mijn vader had een grote va kantie van een week lang, en hij wilde wel met ons gaan wande len. We wandelden heel ver. Het werd erg warm en mijn vader deed zijn jasje uit en droeg dat over zijn arm. We hadden boter hammen bij ons en een fles Wem- co Gazeuse en de vogels floten in de haagjes en we hoorden sprink hanen sjirpen in het gras. Maar op een zeker moment hingen er dik ke wolken aan de horizon en niet veel later werd de lucht zo donker als de blauwzwarte schoolinkt van Kluitman &Co. Fel licht knip perde in de verte. Er klonken ge luiden alsof er houten latten wer den gebroken, er klonken dreu nen alsof er een kanon werd afge vuurd. Dat was de donder. Mijn vader zei dat we moesten gaan tel len zo gauw we een bliksem za gen totdat we de donder hoorden. Hij kon dan nagaan of de bui dich terbij kwam. Maar dat konden we zo wel zien. Het begon te rege nen, eerst grote druppels en dan steeds harder en we renden naar een boerenerf en gingen in de deuropening van een schuur staan om te schuilen. En we ke ken naar de regen. Plassen vorm den zich op het erf waarin drup pels luchtbellen maakten. En we gingen steeds weer tellen. Maar op een bepaald ogenblik was er was een flits en een knal alsof je een trap in je buik kreeg. In een veld zagen we een boom die rook te en er vreemd uitzag. Hij was opengespleten en gebroken en een beetje zwart. Tjonge, dat was raak, zei mijn vader, die wel voor heter vuren had gestaan. We ble ven daar nog lang schuilen. Be duusd, en we wachtten tot de re gen zo'n beetje over was. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91,4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pze.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162,4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118-43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed, T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088-0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel. 088- 013 99 10 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 25,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 71,95 (acceptgiro €74,95) Jaar €274,95 (acceptgiro €277,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonpees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 71,95 per kwartaal (nawj een doorlopend abonnement met betaling per accept van 7495 per kwartaal (nam) ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (p6) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie aan. CONCERT AT SEA door Rolf Bosboom De Brouwersdam, zater dagochtend. Concert at Sea lijkt zich op te ma ken voor de tweede dag. De grijze hemel en regen van vrijdagavond hebben plaatsge maakt voor een blauwe lucht en fraai geboetseerde wolkenpartijen. Niets aan de hand, zo is de eerste indruk. De wind blijkt echter nog veel straffer dan vermoed. De zuidwes ter blaast ongenadig over de dam. 's Nachts zijn de bovenste zwarte zeilen van het podium waar vrij dag onder anderen Anouk, Ra coon en Di-rect optraden, al om laag gehaald om de megaconstruc- tie beter bestand te laten zijn te gen de wind. De podiumlampen zwiepen vervaarlijk heen en weer. Het is een veeg teken. Om elf uur, twee uur voordat het terrein voor publiek open moet gaan, komen de deskundigen en verantwoordelijke partijen bijeen om de situatie te bespreken. Het lukt niet om het podium op tijd klaar te krijgen, zodat het program ma hoe dan ook moet worden aan gepast. Maar erger nog: er is sprake van toenemende wind - kracht ze ven a acht ('kritiek', volgens de draaiboeken) - met uitschieters en kans op regen en onweer. De con clusie is onvermijdelijk: de risico's zijn groot. Te groot. Om 11.40 uur neemt burgemeester Gerard Rabelink - zelf een fervent bezoeker - het definitieve besluit: de tweede dag van Concert at Sea gaat niet door. Een kwartier later wordt de treurige boodschap via al le denkbare communicatiekanalen (radiozenders, websites, sociale media) verspreid. Rijkswaterstaat brengt via haar informatieborden op de snelwegen festivalgangers er van op de hoogte dat hun reis ver geefs is. „Een beslissing met pijn in het hart, maar het kon niet anders", zegt Rabelink, als hij 's middags het terrein verlaat en wordt ge zandstraald. „Als ik bijvoorbeeld om vijf uur tot ontruiming had moeten besluiten, hadden we een veel groter probleem gehad." Festivaldirecteur Lesley Grieten zegt even later dat hij de beslissing steunt. „Als ik zie hoe hard het nu waait, dan denk ik dat er een heel goed besluit is genomen. Wij gaan voor de veiligheid en het comfort van onze bezoekers." Zowel Rabelink als Grieten ver wacht niet dat de afgelasting van invloed is op het imago van het fes tival. Grieten: „Ik denk juist dat we met deze moeilijke beslissing hebben laten zien dat we onze ver antwoordelijk nemen voor onze bezoekers." En volgend jaar is Concert at Sea er gewoon weer. De zevende edi tie is op 29 en 30 juni 2012. De bewakingsdienst houdt verraste bezoekers van Concert at Sea tegen. Concert at Sea zal in princi pe onder alle weersomstan digheden doorgaan', meldt het festival steevast op zijn websi te. Zaterdag bleek dat de grenzen van dat principe soms eerder zijn bereikt dan menigeen verwacht. Zes jaar Concert at Sea hebben ge leerd dat de weersomstandighe den daar vaak net wat extremer zijn dan meer landinwaarts en dat opvallend veel bezoekers daar on voldoende op voorbereid zijn. Ook de edities met goed weer zorg den voor ongemakken doordat fes tivalgangers zich onvoldoende be wust waren van de verraderlijk sterke zonkracht, met verbrandin gen als gevolg. Echte problemen ontstonden in 2007, toen het festival aan het eind van de avond werd getroffen door een wolkbreuk. Doordat festival gangers daarop massaal de uitgang opzochten, ontstonden er chaoti sche taferelen bij het busvervoer. Bovendien kwamen honderden auto's op een - als parkeerterrein ingericht - weiland bij Renesse vast te zitten in de modder. Achter af bleek dat de enige plek in het land waar die avond zo enorm veel regen viel, de Brouwersdam was. Er werd daar bijna 40 milli meter neerslag gemeten. In 2008 zorgde stevige wind voor een kille avond. Mede doordat het op dam 's avonds toch al flink af koelt, kregen twintig medewerkers van het busvervoer te maken met verschijnselen van onderkoeling. In 2009 was het festivalterrein op zaterdag in dikke mist gehuld. Het slechte weer had zaterdag zijn invloed op meer festivals en optre dens. Zo werd bezoekers van Mun- dial in Tilburg aangeraden pas na vijven te komen, nadat het slechte weer achter de rug was. Het A12 Classic Rock Festival in Zevenaar werd afgelast, al bleef onduidelijk of het weer de ware reden daar voor was. Het optreden van Krom me Jongens voor bijna 8000 men sen 's avonds in 's-Gravenzande moest na twee nummers worden gestopt wegens noodweer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 2