iólzeelam Scheldejazz biedt grote Axelaars in dracht De meeste veteranen zijn van nature Goesenaar wordt zeeland in de vorige eeuw JAZZ Van traditionele stijlen tot blues tot poppentheater Het waren allemaal mensen in Axelse dracht die vorige week in deze rubriek op de foto stonden. De kiek is rond 1900 ge maakt op de Oude Weg in Axel en sommige inzenders herkenden nog familieleden op de foto. Mevrouw Aerens-Hamelink uit Terneuzen her kende haar moeder, Krina Dieleman, in 1993 op 93-jarige leeftijd overle den. Dat is het meisje naast de vrouw links op de foto. En ook die vrouw is familie van mevrouw Ae- rens: 'dat is mijn opoe die ik nooit ge kend heb, ze heet Adriana Hollebek en ze is reeds in 1913 gestorven'. Frans Weemaes uit Terneuzen weet te melden dat de getoonde kleder dracht 'typisch was voor het gehele Land van Axel met onder meer de plaatsen Zaamslag, Terneuzen, Hoek en Sluiskil'. Weemaes: „Opvallend is het verschil in mutsen. De jongste meisjes dragen de donkere kinder muts, de twee wat oudere meisjes rechts dragen een meisjesmuts en de volwassen vrouwen dragen dan de gebruikelijke muts. Opvallend is de muts van de meest linkse vrouw, een zogenaamde hernhuttersmuts. De Axelse dracht was zeer fraai, waar bij elk onderdeel en de manier waar op dat gedragen werd, zijn betekenis had. De ingewijde kon zo zien of men in lichte of zware rouw was of nog ongehuwd." Ook Middelburger Kees Stevense gaat uitvoerig in op de Axelse dracht. „We zien de traditionele Axelse kle derdracht, met opstaande doek op de schouders, kanten trekmuts en spiraalvormige gouden krullen met strik. Ook de gouden mutsenspel- den, de zogenaamde torenspelden, ontbreken niet. Strak om de hals het driedelig ronde gouden slot met vijf rijen bloedkoralen." Volgens Stevense is de Axelse man- nendracht minder uitbundig: 'die be- staat uit een wat sombere, donkere uitmonstering'. „Er wordt beweerd dat de half-leren mannenbroeken zo vettig glommen dat de Axelaars 'vet- klippen' werden genoemd. De boer zette die broek naast zijn bed, zodat hij er 's morgens bij het opstaan maar in te springen had! De waardebonnen gaan naar Maartje van Sluijs uit Middelburg, Frans Weemaes uit Terneuzen en A. de Dreu uit Goes. door Jan van Damme middelburg - Het Abdijplein in Middelburg is zaterdagmiddag even militair terrein. Gevuld met weerbaarheid van de oude stem pel. leeps, vrachtwagens en pant servoertuigen, die zo uit een film over de Tweede Wereldoorlog lij ken weggereden. En enkele hon derden. overwegend grijze oud-mi litairen, die in hun zondagse leger- outfit met alle medailles fier op de borst aantreden. Het is de Zeeuw se Veteranendag, die voor het vijf de achtereenvolgende jaar wordt gehouden. ]an Stouten uit Oosterland klopt eens op het oude pantservoertuig, dat midden op het plein staat. Schiet-ie nog, is de voor de hand liggende vraag aan de jongen, die er bovenop zit. Zou kunnen, klinkt het, maar alles is keurig ver grendeld. „Met zo'n punt 30-schut- ter heb ik ook gewerkt", zegt Stou ten. „Alleen stond die wel op een driepoot." Hij staat er met zijn 77 jaar patent op. In 1954-1955 was hij actief bij het Regiment Stoottroe pen Prins Bernhard, in Venlo, dan Grave, en uiteindelijk het schiet- team de Harskamp op de Veluwe. Het is allemaal lang geleden, maar - zoals zo vaak - eenmaal militair, altijd militair. Stouten: „We heb ben nog elke drie maanden een stotersborrel, bij het 13e bataljon van de Luchtmobiele Brigade in Assen, Als er oefeningen zijn, doe ik altijd mee. Met een groepje vete ranen staan we dan onder een via duct, waar we kaarten met coördi naten aan de militairen uitdelen. Daar sta je dan een hele dag, met noodrantsoen." De contacten met de nu actieve militairen zijn kenne lijk zo innig, dat de veteranen ook met het nieuwe wapentuig mogen schieten. De veteraan glundert: „Ze hebben mooi spul. Een Ameri kaans Diemaco-geweer, semiauto- matisch, hartstikke licht. We schie ten met scherp - elk schot raak. Ja ja, de meesten van ons zijn van na ture militaristisch aangelegd." De kranslegging op het Abdijplein wordt omlijst met toespraken waarin vrede, veiligheid, vrijheid en kameraadschap een prominen te plaats innemen. Commissaris van de koningin Karla Peijs maakt achterop de uit 1942 stammende Harley Davidson van Hans Mulder uit Lewedorp een ererondje. Voor zitter Marcel Boogaard van de Stichting Zeeuwse Veteranendag is tevreden met de opkomst van - naar schatting - vijfhonderd deel nemers. Wie goed ter been is, para deert naar de Middelburgse Markt. Het programmaboekje: 'Tijdens het defilé/parade lopen we in de houding, dus NIET zwaaien en roe pen naar het publiek!' Onze specialist herstelt iedere dag steenslag. Deze week lijkt hij zelf van sla hij haalt uw steenslag weg. Nu van 100,- voor 50,- Bel snel voor een afspraak! (m.u.v. vestiging Borssele) oschadeteam 0800-schadeteam (0800-7242338) WESTKAPELLE - Een 62-jarige man uit Goes is zaterdavond om het le ven gekomen bij een ongeval in Westkapelle. De man reed rond kwart voor ze ven met zijn vrouw over de Grind weg van Zoutelande naar Westka pelle. Hij werd achter het stuur on wel. Daardoor verloor hij de con- maandag 20 juni 2011 ■—li ii in i miin ii i i in nn tii'iriiii "i "i "i" ii" r "ir "i~r t t ir n "irnr r i "milr ifi'ir fi' u fff i"if vifff rfirnTFinnm door Mischa Beckers Dit weekend vond voor de 39e maal het Schel dejazz festival plaats in Terneuzen. Met een di ver» programma. „En dat is ook wat we willen", zei Peter de Graaf, voorzitter van Stichting Jazzclub Zeeuws-Vlaanderen. Dus vond het publiek traditionele jazz naast an dere varianten en blues naast bij voorbeeld Blurt met gedichten, saxofoon en poppentheaterspel. De aftrap was vrijdagavond in het Scheldetheater. De Konrad Kosel- leck Big Band met Ellen ten Dam me zetten een gelikte show neer. Ten Damme bracht met veel ge voel voor show een repertoire van eigen nummers en Duitse liedjes, variërend van Brecht en Weil's 'Seerauber Jenny', uit 'Die Drei- groschenoper' tot stukken van Ne- na en Nina Hagen. De bigband speelde scherp onder leiding van een enthousiaste en beweeglijke Kosseleck, die de arrangementen schreef Ploctones nam het stokje in Porgy en Bess over. Het nieuwe album '3...2...1...' brengt ook wat meer in getogen materiaal. Alhoewel de hoekige en magistraal gespeelde jazzfunk natuurlijk ruimschoots aanwezig was. De band was in erg goede doen, vond ook bandleider, gitarist Anton Goudsmit. Regelma tig vroeg hij de geluidsman of de opnames wel liepen „want dit was er weer zo eentje." Het weer zat zaterdag niet mee maar alle activiteiten gingen door. Het grootste deel van het publiek Een nieuwe opgave uit de collectie kaarten en foto's van Hans Linden- bergh. Het thema luidt: streekdrachten. Onze vraag: waar is deze foto genomen? We zijn nieuwsgierig naar de locatie en lezen graag anekdotes of verha len over deze plek. Stuur uw oplossingen naar: redactie@pzc.nl of stuur een brief naar de PZC, postbus 91, 4330 AB Middelburg. Drie inzenders van goede antwoorden ontvangen een waardebon. Veel publiek op de Markt, onder meer bij het optreden van de band Hotel. foto's Mark Neelemans was te vinden op de Markt. Daar waren bezoekers behoorlijk be schut. Veel blues met sterke bands als Fried Bourbon uit België en King Mo, die al veel prijzen en no minaties ontvingen. Ook dit jaar deden weer veel cafés mee. De Op komst in die cafés was, net als op het podium op het Arsenaalplein, mager. Du Commerce met The Blue Clay en De Kroeg met The Funky Bastards trokken de meeste

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 28