HANS LAROES spectrum 8 VT Zaterdag 18 juni 2011 Het is deze ochtend een en al sirenes en zwaailichten op en rond het Haagse Binnen hof. Politiewagens scheuren langs het belendende terras, waar Hans Laroes (55) zojuist is neergestre ken. Is hier soms een groot nieuwsverhaal in ontwikkeling? Laroes hoeft zich er niet meer druk om te maken. Na bijna een kwart eeuw, stapt de hoofdredacteur NOS Nieuws per 1 juli op. Hij begon er in 1988 als verslaggever/ presentator van het journaal op dezelfde plek: het Binnenhof. „Het zal vreemd zijn als er na 1 juli echt groot nieuws is en ik er niet middenin sta. Maar ik ben ervan over tuigd dat een hoofdredacteur moet gaan, voor iedereen hem zat is." Hij weet niet wat hij gaat doen. In ieder ge val geen hoofdredacteurschap: „Dat heb ik al gedaan. Wat ik ook ga doen, het zal wel een relatie met de journalistiek hebben. Ik wil graag weer schrijven over de verande ringen in het vak, want ik zie mezelf nog altijd het meest als schrijvend journalist. Misschien lesgeven. Nog niets staat vast." De consumptie van nieuws is sinds zijn be gintijd ingrijpend veranderd. Ook de ma nier waarop mensen tegen zijn organisatie aankijken, trouwens. Eerder dit jaar, toen hij zijn vertrek op de redactie bekend had gemaakt, zette hij zijn afscheidsbrief op zijn internetblog. De reacties waren niet allemaal even vleiend. 'Laroes, een expo nent van het kwaad met een grote K', ant woordde iemand. De termen 'linkse kerk' en 'zakkenvullers' blijken eveneens gebrui kelijk in dergelijke reacties. Na bijna een kwart eeuw stapt Hans Laroes op bij de NOS. De huidige hoofdredacteur van het NOS Journaal is toe aan een nieuwe uitdaging. Bij het vertrek van de geboren Middelburger staat het omroepbestel aan de vooravond van de grootste bezuinigingen ooit. „Ik heb nog wel gedacht: moet ik blijven? Maar er zijn genoeg goede mensen in huis." door Monique Brandt Laroes heeft zich er nimmer door laten af schrikken zelf veelvuldig naar buiten te tre den, in live-discussies, maar ook op inter net. Hij is bovendien een redelijk fanatiek twitteraar geworden. Dat kan ook niet an ders voor de man die zegt zelf het meest trots te zijn op de omvorming van de NOS tot crossmediale organisatie, waar de verha len via verschillende platforms worden ver teld. „In Europees verband zijn we op dat gebied als organisatie het verst gevorderd van alle publieke omroepen. De BBC heeft de naam, maar in de manier waarop wij werken en denken, zijn wij echt een voor loper in Europa. Ik kreeg zelfs een mailtje vanuit de VS van iemand die schreef: 'de NOS wordt echt gezien als 'rockstar'." Het is een treffend toeval dat in de week van zijn vertrek het debat plaatsvindt over de komende omroepbezuinigingen. Het be stel staat voor de meest ingrijpende veran deringen ooit. Veel minder budget, veel minder omroepen, ingrepen die de huidi ge programmering, ook die van de NOS, niet ongemoeid zullen laten. Er zullen re volutionaire keuzes gemaakt worden, de komende periode. Laroes: „Ik heb erover nagedacht of ik nu wel moest opstappen. Er komt zoveel aan. Maar er zijn genoeg mensen binnen de NOS die precies weten hoe het zit. Ik hoop dat Hilversum de kans grijpt het bestel opnieuw vorm te geven, op basis van taken en niet op basis van lang bestaande omroepen. Dat zal niet makkelijk zijn. Iedereen loert hier uit lijfs behoud naar elkaar als het om bezuinigin gen gaat. Maar nu we voor zulke funda mentele keuzes staan, moeten we als pu blieke omroep écht vaststellen wie we zijn en wat we willen zijn." De NOS zal niet buiten schot blijven, dat staat vast. Laroes: „De raad van bestuur van de Publieke Omroep opereert zonder visie. Het terugbrengen van het aantal om roepen is geen visie. Visie is de vraag beant woorden: wat wil je zijn als publieke om roep? En dat nieuws in die publieke taak voorop staat, een kerntaak vervult, is voor mij evident. Hoe je met nieuws moet om gaan, daar is echter nog geen begin van een idee over. Zowel de raad van bestuur als de omroepen denken alleen maar: als we die NOS nu eens een kopje kleiner ma ken, hoeven wij minder te bezuinigen. Ter wijl ik zeg: zorg in ieders belang dat je die nieuwsfunctie in stand houdt, verbetert." Volgens Laroes hebben de omroepen en hun bestuursapparaat NPO het slechte ima go van nu aan zichzelf te wijten. „Neem de programmagegevens, die uitgevers al heel lang willen hebben. Het is idioot dat er al twaalf, vijftien jaar over gediscussieerd wordt. Geef ze vrij! Iedere maatregel tot verandering die in omroepland is geno men, is te laat genomen. Altijd onder druk, altijd reactief En in zekere zin is dat nu ook weer gaande, die fusie van Avro en Tros is geen fusie, dat is een truc." Moet de NOS dan niet bezuinigen? Laroes: „Ik zeg niet dat er bij ons niks kan veranderen. Met een goede herschikking van het geld kun je de taken gewoon over eind houden. Hoeveel correspondenten heb je nodig? Voor mij zijn de verhalen die ze maken heilig, niet het getal. Maar je moet niet terug naar één correspondent in

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 92